تعداد بازدید: ۳۵
تاريخ انتشار: شنبه،۱۴ مهر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۷:۱۹
اقدامات قبل از بارداری
سلامت نیوز-*دکتر الهام اکبری: بچه‌دار شدن اقدامی بزرگ و مهم است. برای گذراندن یک بارداری همراه با آرامش و در نهایت داشتن فرزندی سالم، لازم است اقدامات مهمی را پیش از باردار شدن انجام دهید.به گزارش سلامت نیوز به نقل از زندگی آنلاین، اگر دل خود را به دریا زده‌اید و می‌خواهید مادر شوید بسیار عالی است.
به شما تبریک می‌گوییم.بچه‌دار شدن اقدامی بزرگ و مهم است. برای گذراندن یک بارداری همراه با آرامش و در نهایت داشتن فرزندی سالم، لازم است اقدامات مهمی را پیش از باردار شدن انجام دهید.در این مطلب با اقدامات ضروری قبل از بارداری آشنا خواهید شد. معاینه کامل بالینیقبل از اقدام به بارداری بهتر است جهت انجام معاینات پیش از بارداری به پزشک مراجعه کنید.
در جلسات معاینات پیش از بارداری، پزشک سوابق پزشکی شخصی و خانوادگی، وضعیت فعلی سلامت شما، داروها و مکمل‌های مصرفی را بررسی خواهد کرد.مصرف برخی داروها و مکمل‌ها در دوران بارداری خطرناک است و باید حتی پیش از تلاش برای باردار شدن متوقف یا جایگزین شوند، زیرا برخی از این مواد در بافت چربی بدن ذخیره می‌شوند و مدتی باقی می‌مانند.
سعی کنید در رابطه با سابقه پزشکی خود و همسر خود اطلاعات کسب کنید و ببینید سابقه بیماری‌های ژنتیکی همچون سندروم داون، کم خونی داسی شکل یا ناهنجاری‌های خونی نداشته باشید.شما همچنین باید بدانید در بستگان و فامیل خود کسی دچار عقب ماندگی ذهنی یا بیماری‌های جسمی دیگری همچون بیماری‌های قلبی یا نقص لوله عصبی نباشد.
دکتر شما باید همه سابقه پزشکی شما را بررسی کند و مطمئن شود که شما و همسرتان مشکل ژنتیکی ندارید. معاینه داخلی و معاینه پستاندستگاه تناسلی و لگن شما از نظر عفونت احتمالی باید مورد بررسی قرار بگیرد. در صورتی که مبتلا به عفونت باشید یا بیماری مانند کیست تخمدان داشته باشید، قبل از بارداری حتما تحت درمان قراربگیرید.
اینکه ما توصیه می‌کنیم چند ماه قبل از تصمیم‌گیری برای بارداری به پزشک مراجعه کنید، برای این است که در صورت وجود مشکلات پزشکی یا بیماری، کاهش یا اضافه وزن حتما زمان کافی برای رسیدن به سلامت کامل داشته باشید و با اطمینان فرزندی سالم به دنیا آورید. پاپ‌اسمیر (تست سرطان دهانه رحم)یکی از معاینات دوره‌ای شما انجام تست سرطان پاپ‌اسمیر است.
این تست برای زنان جوان، هر سال یک بار انجام می‌شود تا مادران مطمئن شوند برای باردار شدن مشکلی ندارند. رسیدن به وزن مناسباگر وزن شما طبیعی باشد، آسان‌تر باردار خواهید شد. داشتن شاخص توده بدنی یا BMI بسیار کم یا بسیار زیاد باعث می‌شود باردار شدن مشکل‌تر شود.تناسب اندام پیش از باردار شدن باعث می‌شود بارداری سالمی ‌داشته باشید.
زنانی که شاخص توده بدنی آنها بالاتر از حد طبیعی است، بیشتر در معرض عوارض مربوط به بارداری یا زایمان همچون مسمومیت بارداری، افزایش فشارخون در بارداری، دیابت بارداری، سقط و زایمان زودرس هستند و زنانی که شاخص توده بدنی آنها کمتر از حد طبیعی است و وزن خود را تا زمان بارداری به حد طبیعی نمی‌رسانند، در معرض خطر زایمان نوزادانی با وزن کمتر از حد طبیعی هستند.
با مشورت متخصص تغذیه، بهترین روش را برای رسیدن به وزن طبیعی انتخاب کنید. پرهیز از دخانیات و الکلاگر سیگار می‌کشید یا مواد مخدر مصرف می‌کنید، الان زمان مناسبی برای ترک کردن آنها است.بسیاری از تحقیقات نشان داده است که سیگار کشیدن یا مصرف مواد مخدر منجر به سقط جنین، زایمان زودرس و تولد نوزاد با وزنی کمتر از وزن طبیعی می‌شود.
به خاطر داشته باشید که برخی داروها تا مدت‌ها پس از این که علائم آشکار آنها از بین می‌رود در بدن باقی می‌ماند.همچنین نتایج تحقیقات نشان داده است که مصرف دخانیات باعث کاهش باروری در زنان و کاهش تولید اسپرم در مردان می‌شود؛ حتی قرار گرفتن در معرض دود سیگار نیز باعث کاهش باروری شما می‌شود.
در این زمان باید از مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید.متخصصان توصیه می‌کنند پیش از بارداری مصرف نوشیدنی‌های الکلی را کلا کنار بگذارید، زیرا اثرهای مخرب مصرف الکل حتی به میزان بسیار کم نیز بر جنین کاملا مشخص نیست.کنار گذاشتن عادت‌های ناسالم بسیار مشکل است. مراجعه به مشاور، کلینیک‌های تخصصی ترک سیگار، الکل یا ترک اعتیاد و دیگر نهادهای مرتبط نیز می‌تواند در این رابطه به شما کمک کند.
برنامه ورزشی مناسبیک برنامه ورزشی برای تناسب اندام خود تعیین کنید و بر اساس آن پیش بروید. به این ترتیب می‌توانید بارداری سالم‌تری داشته باشید.ورزش کردن تاحدی که کمی هم عرق کنید می‌تواند در فرونشاندن استرس‌های پیش از بارداری نیز مفید باشد.تمرینات ورزشی سالم شامل 30 دقیقه ورزش ملایم همچون پیاده‌روی، دوچرخه سواری یا برای افزایش انعطاف بدن، ورزش‌های کششی یا یوگا انجام دهید.
بعد از باردار شدن نیز تمرینات ورزشی خود را ادامه دهید.اگر تاکنون ورزش در برنامه روزانه شما وجود نداشته است، آن را اضافه کنید و از برنامه‌های ساده‌ای همچون پیاده‌روی بین 10 تا 20 دقیقه در روز شروع کنید. مراجعه به دندانپزشکهنگامی که می‌خواهید خود را برای بارداری آماده کنید حتما باید به سلامت دهان خود نیز رسیدگی کنید.
تغییرات هورمونی در طول بارداری می‌تواند منجر به بیماری‌های لثه شود.در دوران بارداری میزان استروژن و پروژسترون افزایش می‌یابد و همین مساله باعث می‌شود لثه در مقابله با باکتری‌ها رفتاری متفاوت نشان دهد و منجر به تورم لثه‌ها شود.این تورم باعث می‌شود هرباری که دندان‌های خود را مسواک می‌زنید یا نخ دندان می‌کشید، لثه‌ها خونریزی کنند.
خانم‌هایی که پیش از باردار شدن همه مشکلات لثه و دندان‌های خود را برطرف می‌کنند، در دوران بارداری مشکلات کمتری در این رابطه خواهند داشت.حتما پیش از باردار شدن دندانپزشکی بروید و دندان‌های خراب خود را درست کنید. مراقب عفونت‌ها باشیدبسیار مهم است که پیش از باردار شدن هیچ گونه عفونتی در بدن نداشته باشید.
شما باید از غذاهایی همچون پنیرهای سفید غیرپاستوریزه یا دیگر لبنیات روزانه و گوشت، ماهی یا مرغ خام و نیم پزپرهیز کنید.این غذاها می‌توانند حامل باکتری‌های مضر و خطرناکی باشند که منجر به بیماری‌های تغذیه‌ای و در نتیجه سقط جنین یا مرده به دنیا آمدن نوزاد شوند.همچنین باید از آب میوه‌های غیر پاستوریزه استفاده نکنید، زیرا حاوی باکتری‌هایی همچون ای کولی یا سالمونلا هستند.
به یاد داشته باشید پیش از تهیه غذا دستان خود را تمیز بشویید.مطمئن شوید یخچال شما روی درجه 35 تا 40 درجه فارنهایت تنظیم شده است و درجه فریزر منفی 18 درجه سانتی‌گراد است.این درجه‌ها به سالم ماندن مواد غذایی کمک می‌کنند. هنگام گلکاری یا کشاورزی در باغچه، حتما دستکش دست کنید تا باکتری‌های عفونی از خاک نگیرید.
مصرف ویتامین‌ها و فولیک اسیدشروع مصرف مکمل فولیک اسید پیش از بارداری و ادامه آن در طول دوران بارداری بسیار مهم است.با مصرف روزانه ۴۰۰ میکروگرم فولیک اسید حداقل به مدت 3 ماه پیش از باردار شدن و طی سه ماهه اول بارداری می‌توانید احتمال ابتلای جنین به نقص‌های لوله عصبی مثل اسپینا‌بیفیدا را به میزان ۵۰ تا ۷۰ درصد کاهش دهید.
مصرف فولیک اسید به پیشگیری از دیگر نقص‌های مادرزادی نیز کمک می‌کند.پزشک ممکن است قرص فولیک اسید یا مکمل‌های بارداری و مولتی‌ویتامین‌های بارداری را که حاوی میزان مناسبی فولیک اسید است برای شما تجویز کند.بهتر است مولتی‌ویتامین‌ها را در دوران پیش از بارداری با هماهنگی پزشک مصرف کنید.
مصرف بیش از حد ویتامین A باعث بروز نقص‌های مادرزادی در جنین می‌شود. مصرف ید نیز قبل از بارداری به سلامت جنین‌تان کمک خواهد کرد.با توجه به شیوع کم‌کاری تیرویید در ایران، بهتر است از مکمل‌هایی که حاوی ید است استفاده کنید. همچنین با توجه به کمبود ویتامین D در بین ایرانیان، قبل از بارداری از کافی بودن این ویتامین در بدنتان اطمینان حاصل کنید.
ویتامین D در جذب کلسیم و سلامت استخوان‌ها تأثیر زیادی دارد. اگر از مصرف یکی از مکمل‌های‌تان مطمئن نیستید، از پزشک خود بخواهید یک مکمل مناسب برای شما تجویز کند. واکسیناسیون قبل از بارداریوضعیت واکسیناسیون خود را قبل از بارداری بررسی کنید واکسن سرخجهواکسن سرخجه را در صورت منفی بودن تیتر آنتی‌بادی ضد سرخجه تزریق کنید.
در صورت تزریق واکسن ویروس زنده سرخجه، خانم باید حداقل تا ۳ ماه از یک روش مؤثر پیشگیری از بارداری استفاده کند، ولی اگر خانم قبل از ۳ ماه باردار شود، نیاز به ختم بارداری نیست. واکسن هپاتیتدر صورت نداشتن تعداد کافی آنتی‌بادی در بدن، یا در صورت عدم تزریق واکسن هپاتیت در گذشته، بهتر است واکسیناسیون هپاتیت انجام شود.
واکسن کزازاگر بیش از 10 سال از آخرین واکسن کزاز شما گذشته است، بهتر است دوز یادآور آن را تکرار کنید. * جراح و متخصص زنان و زایمان، فلوشیپ لاپاراسکوپی پیشرفته

کد خبر: 10065  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: سلامت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

علت عفونت کلیه بشناسید بهداشت نیوز  ۴۸ دقیقه پیش

علت عفونت کلیه بشناسید علت عفونت کلیه بشناسید علت عفونت کلیه، تهاجم باکتری وارد شده به بدن چه از طریق خون و چه از طریق ادرار می باشد که باکتری با حمله به سلول های کلیه باعث التهاب کلیه ها و تخریب عملکرد آن می‌گردد. ...

ساخت هدست واقعیت مجازی با وضوح چشم انسان شبکه ایران  ۵۱ دقیقه پیش

شرکت Varjo این هدست را ابداع کرده که VR-1 نام دارد. به گفته تولید کننده ،هدست واقعیت مجازی مذکور با برچسب قیمتی ۵۹۹۵ دلار ، علاوه بر صنایع هوافضا و خودروسازی در بخش های معماری، مهندسی و ساخت و ساز نیز کاربرد دارد. هدست  VR1فقط ۱.۳ پوند وزن دارد و مجهز به فناوری ردیابی حرکات چشم است. همچنین دستگاه...

همه چیز در مورد کاشت مو مجله سلامت  ۵۱ دقیقه پیش

همه چیز در مورد کاشت موشاید بتوان گفت رایج ترین دلیل ریزش مو مواردی همچون پیری، ژنتیک و تغییر در هورمون‌های بدن است. فرآیندهای زیبایی، شرایط خاص پزشکی و داروها نیز می‌تواند به نازک شدن مو بیانجامد.با اینکه کاشت موی موفقیت آمیز می‌تواند زندگی شما را به طور کامل تغییر دهد اما جوانب زیادی وجود دارد که باید آن‌ها را مدنظر داشته...

چگونه از روح و روان خود مراقبت کنیم؟ مجله سلامت  ۵۱ دقیقه پیش

چگونه از روح و روان خود مراقبت کنیم؟هنگامی که شما به بهداشت مناسب فکر می کنید، احتمالا کارهایی مانند مسواک زدن دندان‌ها و شستن دست‌ها به ذهنتان می‌آید.با این حال، این اعمال فقط در بهداشت فیزیکی متمرکز هستند و تاثیر زیادی در مراقبت از ذهن ما ندارند.شما باید به همان شیوه که به بدن خود رسیدگی می‌کنید‌، در مراقبت از ذهن خود نیز تمرکز کنید....

آلمان احتمالا مجوز فعالیت هواوی را صادر می کند دیجیاتو  ۱ ساعت پیش

قبلا در خبرها خواندید که انگلستان خطر هواوی برای امنیت ملی خود را قابل کنترل خوانده بود و در رابطه با خصومت های آمریکا با این شرکت به خاطر احتمال جاسوسی اش برای دولت چین ابراز تردید کرده بود.حالا مقامات آلمان نیز طی مصاحبه ای که با وال استریت ژورنال انجام داده اند اعلام کرده اند که این کشور یک «تصمیم...

کشف جسد سلاخی شده جوان آملی بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

کشف جسد سلاخی شده جوان آملی کشف جسد سلاخی شده جوان آملی پسری که در جریان یک درگیری با ضربه‌های کارد جوانی را به قتل رسانده بود چند ساعت بعد در یک کلبه روستایی دستگیر شد. به گزارش بهداشت نیوز:  شامگاه ۲۸ بهمن مأموران...

قتل پدر به خاطر بدهی قمار بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

قتل پدر به خاطر بدهی قمار قتل پدر به خاطر بدهی قمار مرد جوانی که پدرش را به قتل رسانده بود، با گذشت برادرانش از قصاص نجات یافت. به گزارش بهداشت نیوز: بامداد دوشنبه ۲۲‌مرداد، مرگ مشکوک مرد میانسالی به نام ابراهیم...

درآمد 7 میلیارد دلاری امریکا از تولید محتوا در یوتیوب و اینستاگرام شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

در این گزارش آمده است که این 7 میلیارد دلار درآمد توسط ۱۷ میلیون تولیدکننده محتوای آمریکایی به دست آمده است. و بیشتر محتواهای موردعلاقه و استقبال کاربران مربوط به ویدیوهای آموزشی بخصوص در بخش آموزش و یادگیری زبان، رابطه‌های عشقی، آرایشی، بهداشتی و زیبایی و همچنین تناسب اندام و فیتنس بوده است. با...

مار روباتیک برای تعمیر زیردریایی ها ساخته شد شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

این روبات که توسط شرکت ایلومه تولید شده، EELY500   نام دارد و استفاده آزمایشی از آن در کشور نروژ و در مناطق دریایی آن آغاز شده است. روبات یادشده که با همکاری دانشگاه NTNU نروژ و گروه تحقیقاتی SINTEF در این کشور تولید شده، دارای بدنه ای منعطف است که با استفاده از موتور پره دار و سیستم مسیریابی...

بیت کوین معجزه قرن؛ دیگر نیازی به بانک ندارید! دیجیاتو  ۲ ساعت پیش

بیت کوین معجزه قرن؛ دیگر نیازی به بانک ندارید!آیا می دانید برای نگهداری پول هایتان نیازی به بانک ندارید و می توانید آنها را نزد خودتان نگه دارید و حتی برای تراکنش هایتان کارمزدی نپردازید؟آیا می دانید ممکن است در آینده ای نه چندان دور، قدرت از دست بانک ها و نهاد های مالی گرفته شود و همه چیز به دست خود مردم کنترل شود؟جواب تمامی این گفته ها از طریق...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده