تعداد بازدید: ۱۰
تاريخ انتشار: شنبه،۲۲ دی ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۳:۴۳
متهم: اولویت من پرداخت حق شاکیان است/ قاضی: نباید شعار بدهی
به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، در ابتدای دادگاه نماینده دادستان برای ارائه توضیحاتی در خصوص دفاعیات جلسه گذشته متهم در جایگاه حاضر شد. وی طولانی شدن روند رسیدگی به پرونده را به علت وجود شکات دانست و گفت: اظهارات متهم مبنی بر اینکه طولانی شدن روند رسیدگی برای رسیدن به استیجازه رهبریت درست نیست چرا که حتی بر طبق استیجازه پرونده‌هایی که در دادگاه تجدیدنظر هم وجود دارد مشمول این امر شده و مجددا بررسی می‌شوند.
وی ادامه داد: مطلب بعدی توهین متهم به دادگستری است که قطعا دادسرا این حق را برای خود محفوظ می‌داند که متهم را مورد تعقیب قرار دهد. همچنین متهم اعلام کرده پرونده شاکی نداشته و دادسرا خودسرانه وارد رسیدگی به پرونده شده است. در صورتی که ما با مشاهده پیامک‌ها مطلع شدیم که متهمین در جریان شاکی بودن سپرده‌گذاران هستند مطلب بعدی هم این است که ورود دادستانی ملزم به شکایت شکات نیست و هر جا حقوق اشخاص ضایع گردد دادستانی می‌تواند ورود کند.
وی ادامه داد: متهم همچنین گفته است که اقرار من به تنهایی سند محسوب نمی‌شود ما اقرار شما را در کنار اظهارات شکات قرار دادیم همچنین تبلیغات کذایی شرکت شما هم در پرونده مستندسازی شده است. شما در پیامکی به همکاران خود اعلام کرده بودید اوضاع شرکت مساعد نیست حتی برای کسانی که ۹ ماه است سود نگرفته‌اند از اهرم وسوسه و تهدید استفاده کنید.
همچنین اینکه گفته‌اید بادیگارد نداشتید عکس‌های شما در این خصوص موجود است. در ادامه دادگاه قاضی صلواتی از کارشناس دادگستری خواست برای ارائه توضیحات خود در جایگاه حاضر شود. وی اظهار داشت: از ابتدای سال ۹۴ تا سال ۹۶ در ۴۶ فقره حساب شرکت فوق ۵۶۰ میلیارد تومان گردش مالی وجود داشته و با توجه به اینکه بین خود افراد شرکت نیز جابجایی صورت می‌گرفت این گردش‌ها از حساب حذف شده و گردشگر فوق فقط واریزی سرمایه‌گذاران سود هتل‌ها و سود بانکی می‌باشد ما از این گردش‌ها ۷۰ درصد را شناسایی کرده‌ایم که ۹۴ میلیارد واریزی سرمایه‌گذاران و ۴۰ میلیارد نامشخص است.
همچنین سود هتل‌ها ۲۵۰ میلیون تومان و ۷۵ میلیون تومان نیز سود بانکی است. در خصوص مصارف نیز ۱۴۰ میلیارد تومان بوده ۸۰ درصد شناسایی شده که ۶۱ میلیارد تومان پرداختی به سرمایه‌گذاران بوده است. عمده مصارف به جز بازپرداخت برداشت‌های شخصی و ودیعه ساختمان بوده و اثری از سرمایه‌گذاری نیست.
وی با تاکید بر این موضوع که ما فقط قراردادهایی که در دسترس‌مان بود بررسی کردیم گفت: ۸۳۰ فقره قرارداد مربوط به ۲۵۹ نفر است و ۱۱۹ نفر نیز قراردادشان منقضی شده. ۴۸۴ میلیارد اصل پول و سود بوده که تمدید مکرر باعث افزایش قراردادها شده است. وی افزود: در این قراردادها ۳ تا ۴۰ درصد سود ماهیانه ذکر شده که در سال ۹۶ برای جذب سرمایه بیشتر سود بالاتر می‌دادند تا بتوانند سود سرمایه‌گذاران قبلی را تسویه کنند.
در ادامه دادگاه قاضی از دومان سهند متهم ردیف اول این پرونده خواست برای پاسخگویی به سوالات در جایگاه حاضر شود. قاضی صلواتی در نخستین سوال از متهم پرسید تعیین سود در شرکت شما چگونه انجام می‌شد که متهم پاسخ داد ما بر اساس تحقیقی که در مورد پروژه‌ها انجام می‌دادیم میزان سود را مشخص کرده که سودهای بالا مربوط به قرارداد مشارکت می‌شد.
متهم در پاسخ به سوال دیگر قاضی که پرسید از کدام پروژه‌ها می‌گویید گفت: یکی پروژه آژانس مسافرتی اریکه بود که با دستگیری من ناتمام ماند. قاضی پرسید: وقتی قراردادی با شرکت‌های هواپیمایی نبستید چگونه سود پرداخت کردید؟ متهم پاسخ داد: ما سودی پرداخت نکردیم. قاضی صلواتی افزود: در پرونده از ۱۶ نفر نام برده شده که بالای ۴۰ درصد سود دریافت کردند همچنین اقاریر خود شما موجود است که از شهریور متوجه زیان‌ده شدن بودی ولی به مردم اعلام نکردی شما با هیچ شرکت هواپیمایی یا کشتیرانی قرارداد نداشتی.
در پاسخ به این اظهارات متهم کارشناس دادگستری اعلام کرد سودی وجود داشته و برخی برای قراردادهایشان سود ۴۰ درصدی دریافت کردند. قاضی ادامه داد: شما گفتید رستوران‌ها و هتل‌ها یا ضررده بوده یا یربه‌یر می‌شده که متهم پاسخ داد: من در جلسه قبل هم گفتم اظهاراتم را در اداره اطلاعات قبول ندارم.
قاضی افزود: شبکه یک سیما غیرقانونی بودن شرکت شما را اعلام کرد که متهم پاسخ داد ما از بانک مرکزی در این خصوص شکایت کردیم که اگر این اتفاقات نمی‌افتاد بانک مرکزی متهم می‌شد. در ادامه دادگاه نماینده دادستان با حضور در جایگاه در پاسخ به اظهارات متهم گفت: شما در گروه خودتان گفته‌اید ورودی شرکت به صفر رسیده باید به آب و آتش زد تا شرکت را حفظ کنید این اظهارات شما پیش از بازداشت است .
دومان سهند پاسخ داد: شما باید متن را کامل بخوانید اینها آموزش مارکتینگ بود نه اغواگری در ضمن اگر دریافتی مجموعه صفر باشد حاکی از وجود مشکل نیست من در خصوص یک پروژه خاص این مطلب را گفتم. اظهارات دومان سهند با واکنش مستشار دادگاه مواجه شد که گفت: شما هنوز در فضای اغوا و فریب به سر می‌برید شما ۱۸۶ شاکی دارید که در هرج هستند پاسخگو باشید و بگویید چگونه می‌خواهید پول این افراد را بدهید اینهایی که شما مطرح می‌کنید دفاع نیست شما محکوم هستید پس از آن فضای فریب فاصله بگیرید.
سهند در پاسخ به مستشار گفت: بر اساس قانون اساسی اصل بر برائت است و صدور کیفرخواست نیز به منزله محکومیت نیست. قاضی پاسخ د اد: ۱۸۶ نفر شاکی پشت شما نشسته‌اند توضیحات شما قانع‌کننده نیست. سهند افزود: من طفره نمی‌روم از لحظه بازداشت هم به بازجو گفته‌ام که اولویت من پرداخت حق شاکیان است.
قاضی ادامه داد: نباید شعار بدهی پول شاکی‌ها را چگونه می‌دهی شما دیپلم داشتی چرا گفتی من دکتر هستم. هزینه تبلیغات روزی ۲۰۰ هزار پیامک را از کجا می‌آوردی؟ شما فقط در حال جوسازی هستی. قاضی در پاسخ به اظهارات متهم که گفت هر چه می‌گویید باید مستند ارائه کنید گفت: شما پول مردم را خوردی ما مستند ارائه کنیم.
متهم ردیف اول مجددا با تاکید بر این موضوع که اقاریر من در وزارت اطلاعات به هیچ عنوان درست نیست در پاسخ به اظهارات یکی از شاکیان پرونده که گفت ایشان طبق پیامک به افراد گفته‌اند اگر من از زندان خارج شوم اصل پول و سود را می‌دهم گفت: شما در زندان نبودید و نمی‌دانید در زندان نمی‌شود کار اقتصادی انجام داد.
قاضی صلواتی در واکنش به این اظهارات گفت: نمی‌دانم این کلمه آزادی را چه کسی به شما گفته؟ قاضی بعد از ختم دادگاه ظرف یک هفته حکم صادر می‌کند و خبری از بیرون آمدن نیست. در این بخش از دادگاه وکیل متهم ردیف اول پرونده اعلام کرد: بنده لایحه‌ای ۱۲ برگی را تهیه کرده‌ام که تقدیم دادگاه می‌کنم.
وی همچنین اعلام کرد: بنده برای مطالعه ۵۸ جلد پرونده آقای دومان سهند ساعت‌ها در دادسرا حضور داشتم ایشان به من گفتند مدارکی دارم که برای من ارسال می‌کنند اما هنوز مدرکی ارسال نکردند. پس از پایان اظهارات وکیل متهم قاضی صلواتی ضمن تفهیم مجدد اتهامات از دومان سهند خواست آخرین دفاعیات خود را اعلام کند.
متهم ردیف اول با حضور در جایگاه گفت: با رد مجدد اتهام کلاهبرداری طبق گزارش کارشناسی تنها ۳۲ میلیارد بدهی شرکت می‌باشد که ذکر ۱۵۰ میلیارد تومان کاملا کذب است. این مبلغ نیز به پروژه‌های مختلف هدایت شده که در سال ۹۸ به سوددهی می‌رسید. وی همچنین اعلام کرد: تراز شرکت همواره مثبت بوده چگونه یک شرکت کلاهبردار تراز مالی مثبت داشته است.
متهم در خصوص اظهارات شکات نیز گفت: اینکه می‌گویند خواهر من در کانادا اقامت دارد درست نیست برادر من هیچ گاه از کشور آمریکا تقاضای ویزا نکرده است. وی ادامه داد: همچنین هیچ شرکت صوری زیرمجموعه شرکت من وجود نداشت و در زمان بازداشت کلیه شرکت‌ها در حال فعالیت بودند. متهم افزود: من همچنین اسامی طلبکاران خود را به ضابطین قضایی اعلام کرده‌ام.
در آخر هم اعلام می‌کنم با وجود اینکه اتهامات وارده را قبول ندارم آماده همکاری هستم تا اصل پول، سود و میزان ضرر و زیان شکات را تسویه کنم. وی افزود: از قاضی دادگاه نیز می‌خواهم با صدور حکم عادلانه احقاق حق این جانب در اولویت نباشد و احقاق حق شاکیان در اولویت قرار بگیرد. با پایان آخرین دفاعیات متهم ردیف اول قاضی صلواتی گفت: اموالی که از شرکت شما توقیف شده پاسخگوی حتی ۱۰ نفر از شکات نیز نیست.
با پایان این اظهارات قاضی صلواتی ختم جلسه را اعلام و جلسه بعدی رسیدگی به این پرونده را به فردا یکشنبه راس ساعت ۱۰ صبح موکول کرد.

کد خبر: 108044  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایلنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای سياسي

کالا‌های اساسی و ‌گوشت شب عید مردم تامین می‌شود شبستان  ۱۲ دقیقه پیش

کالا‌های اساسی و ‌گوشت شب عید مردم تامین می‌شودبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، «اسحاق جهانگیری» صبح امروز (پنجشنبه چهارم بهمن ماه) در نشست بررسی وضعیت بازار گوشت کشور با اشاره به اهمیت تأمین مایحتاج مردم به ویژه گوشت و منابع پروتئینی گفت: در صورت نیاز حجم واردات دام و گوشت قرمز به کشور افزایش می یابد.   معاون...

بررسی طرح اصلاح قانون بودجه ۹۷ و قانون انتخابات مجلس/حضور سه وزیر در صحن علنی شبستان  ۱۲ دقیقه پیش

بررسی طرح اصلاح قانون بودجه ۹۷ و قانون انتخابات مجلس/حضور سه وزیر در صحن علنیبه گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، مجلس شورای اسلامی هفته آینده روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه شنبه در 2 نوبت صبح و عصر جلسه علنی دارد. «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه هفته آینده برای پاسخ به سوالات «سیدعلی ادیانی»، نماینده قائم شهر، «جمشید جعفرپور»، نماینده...

لاریجانی درگذشت والده سرداران مومنی را تسلیت گفت خبرگزاری برنا  ۳۰ دقیقه پیش

لاریجانی درگذشت والده سرداران مومنی را تسلیت گفت به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «علی لاریجانی»، رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی درگذشت والده سردار اسکندر مومنی، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر و سردار حسن مومنی، معاون اجرایی پلیس راهور ناجا را تسلیت گفت. متن پیام تسلیت به شرح ذیل است:  «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ...

آیت‌الله مکارم شیرازی: «حوزه» پاسدار انقلاب اسلامی است/پس از پیروزی انقلاب تعداد طلاب به ده‌ها... آفتاب نیوز  ۳۵ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی ظهر امروز در بیستمین همایش کتاب سال حوزه در سالن همایش مدرسه علمیه دارالشفاء با اشاره به توجه اسلام به مساله علم اظهار کرد: پرداخته شدن به اهمیت قلم از سوی دین اسلام در عصر رسول اکرم(ص) یک امر خارق العاده بود.وی ادامه داد: براساس روایات مداد علما ارزش بالاتری...

لاریجانی قانون مبارزه با پولشویی را به روحانی ابلاغ کرد شبکه ایران  ۳۹ دقیقه پیش

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رئیس جمهوری اسلامی ایران 'قانون اصلاح قانون مبارزه با پول شویی' را برای اجرا ابلاغ کرد. به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، در این نامه خطاب به حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری آمده است: عطف به نامه مورخ 22 آبان ماه 96 در اجرای اصل...

جهانگیری: کالا‌های اساسی و ‌گوشت شب عید مردم تامین می‌شود شبکه ایران  ۳۹ دقیقه پیش

 معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اهتمام دولت برای تامین کالا‌های اساسی مورد نیاز مردم در شب عید از جمله تامین گوشت بر جلوگیری از قاچاق دام و هماهنگی دستگاه‌های دولتی برای تامین این کالا تأکید کرد. به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری صبح امروز...

دامن‌زدن به نارضایتی مردم در دستور کار دشمنان نظام است ایلنا  ۵۰ دقیقه پیش

دامن‌زدن به نارضایتی مردم در دستور کار دشمنان نظام استبه گزارش ایلنا، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در دیدار با اعضای کمیته نظارت بر فرآیند عرضه مایحتاج عمومی و کالاهای اساسی و چگونگی اقدام و مقابله با تخلف و جرایم مربوطه که در دفتر امام جمعه قزوین برگزار شد، اظهار کرد: تمام اقشار ملت ما، از هر جناح و عقیده‌ای، اتفاق نظر دارند که دشمن با ما از دو...

یک میلیون بشکه نفت ایران به بندر اینچئون کره رسید/ تلاش دو شرکت کره‌ای برای از سرگیری واردات... ایلنا  ۵۰ دقیقه پیش

یک میلیون بشکه نفت ایران به بندر اینچئون کره رسید/ تلاش دو شرکت کره‌ای برای از سرگیری واردات در ماه فوریهبه گزارش ایلنا به نقل از ینی شفق، بعد از یک وقفه شش ماهه شرکت‌های کره‌ای بار دیگر واردات نفت از ایران را از سر می‌گیرند. بر اساس اخبار منتشر شده مقدار یک میلیون بشکه نفت که توسط شرکت «اس کا اینچئون پتروشم» و «اس کا انرژی» خریداری شده است، روز  ۱۹ ژانویه به...

22 مادر نمونه و فداکار در استان مازندران تجلیل شدند+ تصاویر شمال نیوز  ۵۱ دقیقه پیش

شمال نیوز : بیست‌وپنجمین دوره آئین نکوداشت مقام والای مادر توسط بنیاد مادر امروز در سالن جمعیت هلال احمر مرکز استان مازندران برگزار شدبه گزارش شمال نیوز ، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران که فرزند سردار شید محمدحسن قاسمی طوسی است در این مراسم گفت: زمانی که خبر شهادت پدرم رسید، مادرم من...

قتل پدر با ضربات چاقو توسط پسر در بابل شمال نیوز  ۵۱ دقیقه پیش

شمال نیوز: مدیرکل پزشکی قانونی مازندران در گفت‌وگو با فارس با تأیید این خبر گفت: کارشناسان پزشکی قانونی در محل حادثه حضور پیدا کردند.به گزارش شمال نیوز، صبح چهارشنبه مردی ۵۲ ساله که به همراه همسرش به بازار سبزی‌فروشان واقع در میدان امام حسین(ع) بابل رفته بود، توسط پسرش با وارد آمدن ضربات چاقو به...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده