تعداد بازدید: ۷
تاريخ انتشار: شنبه،۲۲ دی ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۳:۴۵
لوبلاگ: رویکرد ایران هراسی آمریکا نتیجه جز تشدید تنش منطقه ای ندارد
به گزارش ایرنا، در این مطلب که به قلم 'کاوه افراسیابی' مشاور پیشین ایران در سازمان ملل متحد با عنوان 'پمپئو: تهدید رو به رشد ایران، مانعی برای پیدا کردن یک متحد' به نگارش آمده، آمده است: مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده در سخنرانی در مورد سیاست خارجی در قاهره در 10 ژانویه (20 در) گفت، 'کشورها در حال سبقت گرفتن از یکدیگر برای مقابله با تهران هستند، چیزی که پیش از این هرگز وجود نداشت.
' وی با این ادعا که دولت او 'اشتباهات گذشته' دولت اوباما را رفع کرده، سعی کرد پیروزی ترامپ در عرصه سیاست خارجی را نشان دهد. در ادامه مطلب درج شده در این تارنمای خبری - تحلیلی آمریکایی تصریح شده است: اما سخنرانی کاملا 'ایران هراسانه' وی خبر از یک نکته دیگر هم می داد و آن عقب نشینی ترامپ از خروج قریب الوقوع نیروهای آمریکایی از سوریه زیرا وی در اظهارات خود تاکید کرد: آمریکا متعهد است تا اخراج آخرین ایرانی حاضر در سوریه در آنجا بماند.
به این ترتیب، پمپئو موقعیت تندورانه 'جان بولتون' مشاور امنیت ملی را در پیش گرفت که به اسراییل در قبال نیت ایالات متحده در سوریه اطمینان داد. بنابراین اکنون پمپئو به متحدان خاورمیانه ای آمریکا اطمینان داده که سیاست ایالات متحده همانند همیشه باقی خواهد ماند.این سیاست شامل سه عنصر کلیدی است: حفاظت از متحدان ایالات متحده و منافع آنها از جمله جریان آزاد نفت، مبارزه با تروریست های داعش و ایران و برنامه دیگر روند صلح خاورمیانه است تا به اسراییل اطمینان دهد که مانع توسعه طلبی و شهرک سازی آن نمی شود.
با این حال، در خصوص ایران، با آنکه تحریم های اقتصادی سنگین و یکجانبه ای بر ایران تحمیل شده، اما واشنگتن تاکنون نتوانسته تهران را به پای میز مذاکره بیاورد و یا ایران را از ادامه برنامه موشکی خود منع کند. در این میان جامعه بین المللی هم به خروج یکجانبه ترامپ از توافق هسته ای ایران واکنش منفی نشان داده و دادگاه بین المللی لاهه نیز حکم به تعلیق برخی تحریم های آمریکا علیه ایران داده است.
از این رو سیاست خصمانه ترامپ نسبت به ایران، در حقیقت به لحاظ سیاسی، جمهوری اسلامی را تقویت کرده و سبب مقایسه 'تحریم های ناعادلانه آمریکا' با جنگ تحمیلی ایران و عراق شده است. 'آیت الله خامنه ای' رهبر ایران نیز در یک سخنرانی سیاسی در 8 ژانویه (18 دی)، قول 'شکست بی سابقه' تحریم های آمریکا را داد. به عبارتی با افزایش فشار تحریم های اقتصادی آمریکا و چشم انداز کاهش صادرات نفت، ایران بطور فزاینده ای بر دارایی های قدرت سخت خود در منطقه در سال 2019 متکی خواهد بود تا هزینه های جنگ طلبانه ایالات متحده را افزایش دهد.
** بررسی ادعاهای پمپئوبر خلاف ادعای پمپئو، تصویر منطقه ای داستان متفاوتی می گوید که برخلاف رشد تقابل جهانی علیه ایران است. با توجه به رویکرد منطقه ای ایران که شامل خلیج فارس، آسیای مرکزی، قفقاز و شمال غربی آسیا می شود، ایران روابط خوبی با بیشتر همسایگان خود دارد، حتی در خلیج فارس هم و در میان شورای همکاری خلیج فارس (عربستان سعودی، عمان، بحرین، کویت، امارات متحده عربی و قطر) یک اتحاد مشترک علیه ایران وجود ندارد.
قطر در پاسخ به تحریم همه جانبه عربستان، به ایران و ترکیه نزدیک تر شده است. کویت هم روابط مثبت با ایران را حفظ می کند و عاقلانه تصمیم گرفته است که روابط خود با ایران را متاثر از ریاض شکل ندهد. 'شیخ صباح احمد جابر صباح' امیر کویت گفت: 'ما ایران را همسایه خود می دانیم و علاقه مند به توسعه همکاری مفید با تهران هستیم.
' عمان، یکی دیگر از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، به طور منحصر به فردی به ایران نزدیک است زیرا نقش مهمی در مذاکرات مخفیانه ایران و آمریکا داشته و در تعادل روابط با ریاض و تهران بسیار موفق بوده است. عمان و ایران همچنین در حال برنامه ریزی برای ایجاد یک خط لوله گاز هستند که نزدیکی دیپلماتیک دو کشور را افزایش می دهد.
امارات متحده عربی هرچند با ریاض در زمینه امور منطقه ای هماهنگ است، محاسبات اقتصادی و امنیتی خود را در تجارت با ایران که بیش از 17 میلیارد دلار در سال 2017 بوده ادامه می دهد. در گذشته، دبی قطب صادرات متمرکز منطقه ای بود که فقط 150 کیلومتری ایران قرار دارد. در دور قبلی تحریم ها، تجارت دبی با ایران رشد کرد و به محلی برای مقابله با تحریم های ایران بدل شد.
با وجود اظهارات رسمی حصول اطمینان از انطباق امارات با تحریم های ایالات متحده علیه ایران، رهبران امارات امیدوارند تاریخ را تکرار کنند و از مزایای اقتصادی تجارت با ایران بهره مند شوند بدون اینکه خشم واشنگتن را برانگیزانند. در عین حال عراق از مزایای تجارت دوجانبه بی سابقه با ایران بهره می برد و در حالیکه متکی به گاز و برق ایران است، از مزایای تجارت خارجی ایران هم برخوردار است.
هرچند معافیت عراق از تحریم های واشنگتن علیه تهران در آوریل 2019 منقضی می شود، اما شاخص های بسیاری نشان می دهد ایالات متحده باید این معافیت را تمدید کند یا خطر بیگانگی بغداد با خود را به جان بخرد. به همین ترتیب، به دلیل نیازهای انرژی کشورها، معافیت از تحریم های واشنگتن علیه ایران، شامل هفت کشور دیگر از جمله چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، ترکیه، ایتالیا و یونان هم شده است و همانطور که گفته شد به دلیل نیاز به انرژی این کشورها، معافیت آنها نیز همانند عراق احتمالا تمدید خواهد شد.
هند همچنین از معافیت در حضور در پروژه بندر چابهار برخوردار است که هیچ جدول زمانی ندارد و تاکنون چند صد شرکت خارجی از 15 کشور را جذب کرده است. ترکیه، یکی دیگر از همسایگان ایران، روابط اقتصادی و دیپلماتیک خوبی با ایران دارد. این کشور 11 درصد از نیازهای انرژی خود را از ایران دریافت می کند و تلاش می کند حجم تجارت ایران و ترکیه را تا 30 میلیارد دلار در سال افزایش دهد.
'رجب طیب اردوغان' رئیس جمهوری ترکیه که از فراز و فرودهای ترامپ در سوریه خشمگین است، بوضوح مشخص کرده که همچنان با تهران و مسکو بر سر سوریه هماهنگ خواهد بود. از این رو پمپئو نمی تواند بر روی اتحاد با ترکیه در مقابل تهران حساب کند، همانطور که نمی تواند بر روی عراق و تعدادی دیگر از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس حساب کند.
به همین دلیل، او نمی تواند بر مصر نیز تکیه کند، زیرا در برخی موارد با وجود وابستگی مالی قاهره به ریاض، این کشور به ایران بیش از قبل نزدیکتر شده است. ** ناتوی عربیاین یک مساله مهم است، زیرا ایالات متحده می خواهد با ایجاد یک اتحاد راهبردی خاورمیانه ای، یک 'ناتوی عربی' به وجود آورد که همکاری های امنیتی از جمله یک سپر دفاع موشکی منطقه ای در میان 6 کشورهای خلیج (عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کویت، بحرین، عمان و قطر) به علاوه مصر و اردن ایجاد کند.
هدف اصلی این اتحاد جدید منطقه ای، بازداری تجاوز احتمالی ایران است. این مساله در واقع یک پیشنهاد قدیمی عربستان سعودی بود که دولت ترامپ آن را با آغوش باز پذیرفت. با این حال، اختلاف نظرهای مداوم عربستان و قطر، تا بحال مانع این اتحاد شده است. به طرز وحشیانه ای، مبارزه شدید آمریکا علیه ایران درست در زمانی رخ می دهد که منطقه به تازگی از بیماری تروریسم بهبود یافته و آتش بس در یمن هنوز در حال انجام و درگیری های سوریه در حال تبدیل به به یک وضعیت دیگر است و نشانه هایی از پیشرفت در گفت وگو با طالبان در افغانستان وجود دارد که ایالات متحده با اکراه اذعان می کند ایران در آن نقش دارد.
بنابراین به تصویر کشیدن چنین چهره ای از ایران توسط دولت ترامپ به قیمت فروش میلیاردها دلار اسلحه های پیشرفته به کشورهای منطقه ای تمام شده است. از طرف دیگر با وجود اینکه پمپئو در سخنان خود به تصمیم گیری های اشتباه دوران اوباما اشاره کرد، در واقع این دولت ترامپ است که واقعیت های منطقه ای را بد تفسیر کرده است.
این کشور همچنان به دنبال یک سیاست خاورمیانه عمیقا ناقص است که بر اساس غلبه بر تهدید ایران و اقدامات ماجراجویانه عربستان سعودی است. نتیجه این رویکرد چیزی جز افزایش تنش نیست. چنین چیزی حتی ممکن است علیرغم اظهارات ترامپ مبنی بر انزجار از شرکت در درگیری دیگر، منجر به وقوع نبرد فاجعه بار دیگری شود.تارنمای لوبلاگ از نام 'جیم لوب' سردبیر این تارنما، روزنامه نگار کهنه کاری که گزارش های تحلیلی از سیاست خارجی واشنگتن در قبال خاورمیانه می نوشت گرفته شده است.
این تارنما اولین وبلاگ دریافت کننده جایزه 'آرتور راس' برای گزارش گیری و تجزیه و تحلیل مستقل از آکادمی دیپلماسی آمریکا در سال 2015 بود. این تارنما در سال 2008 راه اندازی شد و بیشتر بر ارائه تحلیل سیاست های اتخاذ شده از سوی واشنگتن در قبال تهران متمرکز است.اروپام ** 7276 ** 1081

کد خبر: 108056  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

صدری : شرکت مخابرات ایران از فضای کسب و کارحوزه ict حمایت می کند هموطن سلام  ۳ ساعت پیش

مهندس سید مجید صدری با بیان این مطلب افزود: با توجه به اینکه اعتقاد شرکت مخابرات ایران به حقوق مسلم استفاده و بهره مندی کاربرن نهایی از خدمات با کیفیت است؛ به مدیران مناطق مخابراتی ابلاغ شده است که وصول مطالبات مالی از شرکت های بدهکاربه شرکت مخابرات ایران به گونه ای صورت گیرد که کاربران نهایی ومصرف...

تمبر اختصاصی "دومین مجمع ملی سازمان های مردم نهاد جوانان كشور " رونمایی شد هموطن سلام  ۴ ساعت پیش

روز گذشته دوم بهمن ماه جاری همزمان با برگزاری دومین مجمع ملی سازمان های مردم نهاد جوانان کشور با حضور دکتر جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، دکتر سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان، دکتر فدایی استاندار کرمان و جعفری معاون فنی پست استان تمبر یادبود این مراسم رونمایی شد. تمبر فوق از سوی دکتر جهانگیری ممهور...

توسعه شبکه کابل در مرکز مخابرات ابوذر هموطن سلام  ۴ ساعت پیش

با اجرای عملیات مذکور ارتباط تلفنی مشترکین در مرکز مخابرات ابوذر با پیش شماره های 6610 ، 6615، 6619، 6660 الی 6669 ، 6628 ، 6639 ، 6581 و 6583 در محدوده بزرگراه فتح ، بلوار معلم ، شهید سبحانی و بلوار الغدیر به مدت 72 ساعت با اختلال همراه است.

ارزن چیست؟ خواص دانه ارزن برای بدن مجله سلامت  ۸ ساعت پیش

ارزن چیست؟ خواص دانه ارزن برای بدنبرخی از بهترین خواص ارزن برای سلامتی، محافظت از سلامت قلب، حفاظت در برابر دیابت، بهبود سیستم گوارش، کاهش خطر ابتلا به سرطان، سم زدایی از بدن، افزایش سلامت تنفسی، بهبود سیستم ایمنی بدن، افزایش سطح انرژی و بهبود عضلات و سلامت عصبی است.ارزن چیست؟ممکن است ارزن جزو دانه‌های متداول مورد استفاده‌ی شما نباشد،...

خطر بازگشت فلج اطفال از دو کشور افغانستان و پاکستان سلامت نیوز  ۹ ساعت پیش

خطر بازگشت فلج اطفال از دو کشور افغانستان و پاکستانسلامت نیوز: معاون بهداشت وزارت بهداشت، از اجرای طرح تکمیلی واکسیناسیون فلج اطفال در مناطق جنوب شرقی کشور خبر داد و گفت: در این طرح ۸۰۰ هزار کودک زیر ۵ سال در دو نوبت واکسینه می شوند.به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، علیرضا رئیسی، با اشاره به اقدامات موثر و موفق وزارت بهداشت در حوزه واکسیناسیون، اظهار...

چه عواملی باعث ریزش مو می‌شوند؟ سلامت نیوز  ۹ ساعت پیش

چه عواملی باعث ریزش مو می‌شوند؟سلامت نیوز: شایع ترین علت ریزش مو در زنان و مردان شرایطی است به نام " آلوپسی آندروژنیک" که با نام " طاسی با الگوی مردانه" شناخته می‌شود .به گزارش سلامت نیوز، مدیر غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اسدآباد در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه شکل این عارضه در زنان و مردان متفاوت...

"هواوی" به کسی باج نمی دهد شبکه ایران  ۹ ساعت پیش

هواوی که بزرگترین تولیدکننده و توسعه دهنده تجهیزات مخابراتی و دومین سازنده و عرضه‌کننده موبایل در جهان محسوب می‌شود، در طول یک سال اخیر از سوی دولت ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و بسیاری از کشورهای هم پیمانش به شدت تحت فشارهای سیاسی و تجاری قرار گرفته است و بسیاری از این کشورها اعم از آمریکا،...

روبات "لئوناردو" راه رفته و پرواز می کند شبکه ایران  ۹ ساعت پیش

محققان دانشگاه "نورت ایسترن"(Northeastern) به رهبری یک محقق ایرانی به تازگی روباتی ساخته‌اند که می‌تواند هم روی دو پای خود راه برود و هم در فواصل کوتاه به پرواز درآید و موانع پیش رو را کنار بگذارد. این محققان آمریکایی روبات ساخته شده را "لئوناردو"(LEONARDO) نامیده‌اند. لئوناردو...

پرستاران در خطرند؟ سلامت نیوز  ۱۰ ساعت پیش

پرستاران در خطرند؟سلامت نیوز: پرستاران به دلیل شیفت‌هایی طولانی شبانه در معرض افسردگی و بالا رفتن خطای شغلی قرار دارند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم، هر شغلی علاوه بر مهارت، به آمادگی روان‌شناسی هم نیاز دارد. مصداق این سخن در افرادی هویداست كه از نظر دیگران به جایگاه مهمی رسیده‌اند، اما ناگاه با...

ده توصیه برای یک ازدواج خشنود سلامت نیوز  ۱۰ ساعت پیش

ده توصیه برای یک ازدواج خشنودسلامت نیوز: گاهی اوقات با نیم‌نگاهی به زندگی اطرافیانمان، گمان می‌کنیم که ازدواج آنها مطلوب، خوشایند، کمیاب، عجیب و غیرقابل دست‌یابی است. اما داشتن یک ازدواج رضایت‌مند به سهولت برای همه امکان‌پذیر است.به گزارش سلامت نیوز به نقل از تبیان، در کتاب "ازدواج بدون شکست (حل معمای ازدواج...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده