تعداد بازدید: ۱۲
تاريخ انتشار: دوشنبه،۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۲۰:۲۷
استرس چیست ؟ آشنایی با معنی استرس
به گزارش بهداشت نیوز: استرس چیست ؟ Selye اظهار می دارد که هنگامی که حیوانات را در آزمایشگاه برای انجام بررسی با استفاده از تحریکات فیزیکی و احساسی متفاوت (ایجاد نور یا صدای آزار دهنده، قرار گرفتن در معرض گرما یا سرمای شدید، ایجاد فضای نا امید کننده) مورد بررسی قرار می دادند، در همه ی آن ها تغییرات پاتوژنیکی (بیماری زا) مشابهی دیده شد؛ این تغییرات شامل زخم معده، انقباض بافت لنفاوی و بزرگ شدن غدد فوق کلیه بودند.
Selye بعد ها دریافت که با ادامه دادن شرایط استرس زا برای این حیوانات، آن ها دچار بیماری هایی می شوند که با بیماری انسان ها نیز مشابه بودند. مانند حملات قلبی، سکته ی مغزی، بیماری های کلیوی، و رماتیسم مفاصل. پس از یافتن این واقعیت، Selye دریافت که بسیاری از بیماری ها بر اثر عوامل بیماری زای مشخص، اما متفاوتی ایجاد می شوند.
سل بر اثر برآمدگی باسیل، سیاه زخم به دلیل زخم باسیل، آبله بر اثر یک باکتری و غیره. بعد ها ثابت شد که چیزی که Selye گفته بود ، دقیقا نقطه مقابل این واقعیت است. در حقیقت بسیاری از عوامل بیماری زای مختلف می توانند باعث ایجاد یک بیماری خاص شوند که این مسئله هم در حیوانات و هم در انسان ها یکسان است. بخوانید: تاثیر استرس در روابط زناشویی نظریه Selye بسیار مورد توجه قرار گرفت و Selye خیلی سریع به یکی از تکیه ی کلام های مردم تبدیل شد که معنی آن کاملا با تعریف ابتدایی Selye متفاوت بود.
برخی افراد از این واژه و عبارت استرس چیست برای عنوان کردن رئیس بد خلق و غیر قابل تحمل و دیگر موقعیت های شخصی خود استفاده می کردند. بسیاری از افراد از این واژه به عنوان یک عکس العمل به درد قفسه ی سینه، ضربان قلب، سر درد یا تشنگی و چنین شرایطی یاد می کردند. دیگر افراد از استرس برای اشاره به آن چیزی استفاده می کردند که آن ها در پایان تکرار این واکنش ها –مانند زخم معده و حملات قلبی – دریافت می کردند.
دانشمندان بسیاری در مورد این تعریف نامعلوم شکایت داشتند و یکی از فیزیک دانان در سال ۱۹۵۱ نتیجه گیری خود را در ژورنال پزشکی بریتانیا چنین عنوان کرد:” علاوه بر اینکه تعریف استرس در خودش است، خودش علت و نتیجه ی خود نیز می باشد.” تاریخچه استرس متاسفانه Selye نمی دانست که کلمه ی استرس قرن هاست که در فیزیک برای تعریف انعطاف پذیری استفاده میشده است، (انعطاف پذیری= چیزی که به مواد اجازه می دهد تا پس از این که توسط یک جسم خارجی فشره شدند و یا کش آمدند، به اندازه و شکل ابتدایی خود در بیایند.
) همانطور که در قوانین Hook در سال ۱۶۵۸ بیان شده است، قدرت یک نیروی خارجی یا فشار، مانند یک فلز چکش خورده باعث ایجاد یک کشش و خستگی می شود. این تعریف زمانی بیشتر باعث گیجی افراد شد که تحقیقات او می خواستند به زبان های دیگر ترجمه شوند. زیرا در زبان های دیگر کلمه ای وجود نداشت که بتواند مفهوم دقیق استرس را برساند، زیرا استرس را نوعی فشار تلقی کرده بود.
معنی استرس چیست در سال ۱۹۴۶ هنگامی که از او خواسته شده بود تا در این مورد در دانشگاه Collège de France سخنرانی کند، مسئول عضو آکادمی زبان فرانسوی در مورد استفاده از این کلمه چندین روز دچار مشکل شده بود؛ در نهایت تصمیم بر این شد تا کلمه ی جدیدی را جایگزین استرس کنند. ظاهرا، برخی متعصبین زبان ملی، از کلماتی مانند le stress، il stress ، lo stress و der stress به جای کلمه ی استرس استفاده می کردند و دیگر زبان های اروپایی و زبان های روسی، ژاپنی، چینی و عربی نیز همین مشکل را پیدا کردند.
استرس یکی از معدود کلمات زبان های اروپایی است که قانون استفاده نکردن از الفبای رومی را حفظ کرده است. در پاسخ به سوال استرس چیست باید گفت از آنجایی که واضح است که اکثر افراد استرس را در موقعیت های خطرناک و ترسناک می بینند، Selye برای توانایی تشخیص محرک و واکنش، به تدریج کلمه ی جدیدی را ایجاد کرد: “stressor” .
استرس بطور عمومی هم معنی کلمه ی تشویش است، و معنی لغوی آن ” فشار ذهنی و فیزیکی یا احساسی” و یا ” شرایط یا احساسی که هنگامی ایجاد می شود که تقاضا از یک فرد بیشتر از توانایی فردی و اجتماعی او باشد و فرد نتواند به آن پاسخ بدهد”، می باشد. بنابراین استرس معنی منفی گرفت و نمود مثبت آن انکار شد.
با این حال هنگامی که از یک فرد خواسته می شود تا از توان خود، کار بیشتری انجام دهد، استرس می تواند مفید هم باشد.      استرس می تواند تا یک زمانی باعث شکوفایی نیز شود، و از یک جایی به بعد نتیجه ی معکوس دارد از این رو نتایج معکوس این شکوفایی نیز در هر فرد متفاوت است و شما باید همیشه نسبت به علائم و نشانه های زیاد شدن استرس آگاه باشید تا این اتفاق باعث آسیب رسیدن به شما نشود.
برخی از این سیگنال ها گاهی به قدری در یک فرد متفاوت و نا آشنا می باشند که مورد توجه قرار نمی گیرند و زمانی آشکار می شوند که دیگر خیلی دیر شده است. حتی گاهی اتفاق می افتد که پیش از این که خودتان متوجه شوید، دیگران این علائم را در شما مشاهده می کنند. تماشا کنید: هفت حلقه محافظت از خود در برابر استرس هر تعریفی که برای استرس چیست ارائه شود باید معنی مثبت آن را نیز در بر بگیرد و این همان چیزی است که Selye آن را eustress نامیده است.
برای مثال، برنده شدن در یک مسابقه یا انتخابات نیز می تواند دارای استرس مخربی باشد. همچنین یک بوسه ی آتشین و آن احساسی که ممکن است به دنبال داشته باشد نیز استرس زا می باشد. متاسفانه Selye در همه عمرش در پی یافتن یک معنی رضایت بخش برای استرس بوده است. او در پی تلاش برای مقایسه ی بررسی هایی که بر روی حیوانات انجام داده است با زندگی انسانی، دوباره استرس را چنین تعریف کرده است:” ایجاد یک فرسودگی در بدن انسان”.
این تعریف بیشتر مناسب پیری بیولوژیکی می باشد و خیلی تعجب آور نیست که استرس می تواند روند پیری را تسریع بخشد. در واپسین سال های عمر Selye، هنگامی که در مورد تعریف استرس از او سوال می کردند، او چنین پاسخ می داد :” همه می دانند استرس چیست اما در حقیقت نمی دانند استرس چیست.” همانطور که گفتیم، پاسخ سوال استرس چیست دشوار است زیرا از فردی به فرد دیگر متفاوت است.
یک مثال خوب برای این مسئله مشاهده ی مسافرانی است که روی غلتک شیب دار شهربازی سوار شده اند؛ برخی از آن ها روی صندلی های انتهایی نشسته اند ، چشم هایشان را می بندند، فک هایشان به هم چسبیده است، و دست های سفیده شده شان را به میله ی آهنی محکم گرفته اند. آن ها اصلا نمی توانند منتظر بمانند تا بازی تمام شود و نمی توانند تصور کننده که چه زمانی پایشان را روی زمین آرام می گذارند.
اما از طرفی، در قسمت جلویی، افرادی را مشاهده می کنیم که با چشمانی باز با لذت جیغ می زنند و نمی توانند برای سوار شدن به این وسیله ی بازی منتظر بمانند. همچنین در بین این دو گروه افرادی را مشاهده می کنیم که اصلا علاقه ای به سوار شدن بر روی این وسیله ندارند. اکنون به نظر شما این وسیله ی بازی استرس آور است؟ غلتک شیب دار شهربازی می تواند یک مثال خوبی برای این باشد که شرایط استرس آور می تواند برای هر کسی متفاوت باشد.
چیزی که باعث تمایز آن افراد مشتاق به استفاده از بازی و افرادی که در عقب نشسته بودند می شود، احساس کنترلی است که آن ها نسبت به آن حادثه دارند. در حالی که کدام این این دو گروه نتوانسته بودند احساس خود را کنترل کنند، اما انتظار آن ها از آن رویداد متفاوت از یکدیگر بود. در بسیاری از مواقع ما برای خودمان استرس تولید می کنیم، زیرا به جای یادگیری درست، درک اشتباهی از حوادث داریم.
همانطور که Eleanor Roosevelt می گوید، می توانید افرادی که روی صندلی های عقبی غلتک نشسته اند را آموزش دهید تا مانند افراد جلویی باشند اما هیچکس نمی توان تا زمانی که خودتان نخواهید، شما را وادار کند تا احساس رضایت کنید. با این که همه ی افراد نمی توانند با تعریف استرس و جواب استرس چیست موافق باشند، اما همه بررسی های تجربی و بالینی ما اثبات می کنند که احساس داشتن کنترل کم و یا عدم کنترل بر روی حوادث، همیشه استرس آور است و این همان مفهوم استرس است.


کد خبر: 1093990  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: بهداشت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

۷ راه برای مدیریت خشم و عصبانیت شدید بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

۷ راه برای مدیریت خشم و عصبانیت شدید به گزارش بهداشت نیوز: روزهایی که زندگی ما پرتنش می‌شود، فروپاشی عصبی بحرانی می‌شود که همه‌ی زندگی‌مان را دربرمی‌گیرد. نشانه‌های فروپاشی عصبی عبارت است از حملات اضطراب، افسردگی، یا وحشت. این وقفه‌های هیجانی شما را به مسیر اشتباه می‌کشاند و بعد از اینکه خیلی دیر...

تست شخصیت شناسی: یک گزینه را انتخاب کنید بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

تست شخصیت شناسی: یک گزینه را انتخاب کنید به گزارش بهداشت نیوز: دیگران چه فکری درباره من می کنند؟ و می خواهم چه کسی شوم؟ تست های روانشناسی به پیدا کردن پاسخ این سوالات کمک می کنند. اگر می خواهید خود واقعی تان را بشناسید این تست شخصیت شناسی را امتحان کنید. شماره ۱ اگر شخص شماره ۱ را انتخاب کرده اید پس به سرنوشت اعتقاد دارید. اگر توانایی...

بررسی برنامه راهبردی «توسعه فضایی تا افق ۱۴۰۴» شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

ایران آنلاین /مرتضی براری گفت: در هفدهمین جلسه کمیسیون راهبردی شورای عالی فضایی معماری پیشنهادی بخش فضایی کشور در جهت تکمیل زنجیره ارزش فضایی و برنامه راهبردی توسعه فضایی تا افق ۱۴۰۴ مورد بررسی قرار گرفت. وی افزود: با برگزاری فشرده جلسات آتی کمیسیون راهبردی شورای عالی فضایی به همت اعضای آن، موضوعات...

سفر غیر منتظره پادشاه اردن به مصر/ فلسطین محور مذاکرات عبدالله دوم با السیسی العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم - مصر   به نقل از صدی البلد، عبدالله دوم پادشاه اردن امروز چهارشنبه به صورت غیرمنتظره و از پیش اعلام نشده وارد قاهره پایتخت مصر شد. "طارق عادل" سفیر مصر در اردن گفت که سفر عبدالله دوم به قاهره و دیدار او با عبدالفتاح السیسی در راستای مشورت و سفرهای...

ماهواره‌های دوقلوی ناسا به فضا پرتاب شدند همشهری آنلاین  ۱ ساعت پیش

ماهواره‌های دوقلوی ناسا به فضا پرتاب شدند ماهواره‌های دوقلوی ناسا به فضا پرتاب شدند دانش > فضا - همشهری آنلاین:شرکت اسپیس‌ایکس، چهارشنبه ۲۳ مه ۲۰۱۸، ماهواره‌های ناسا را با موشک فالکون ۹ به فضا پرتاب کرد. به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، شرکت...

اپلیکیشنی که گریه کودکان را ترجمه می‌کند! همشهری آنلاین  ۱ ساعت پیش

اپلیکیشنی که گریه کودکان را ترجمه می‌کند! اپلیکیشنی که گریه کودکان را ترجمه می‌کند! دانش > فناوری‌ - همشهری آنلاین:گریه‌های کودکان دلایل متعددی از جمله گرسنه بودن، درد داشتن و غیره دارد، اما والدین نمی‌توانند دقیق تشخیص دهند که دلیل اصلی گریه کودک چیست. ...

رشد اشتغال و اقتصاد با بکارگیری فناوری اطلاعات شبکه ایران  ۲ ساعت پیش

ایران آنلاین /رسول سراییان که در دانشگاه تهران سخن می گفت، افزود: همه می دانند که چالش های مهم کشور آب، محیط زیست، بیکاری و وابستگی به اقتصاد نفت است  ولی راه نجات کشور به خدمت گرفتن فناوری است  بنابراین باید خدمات را توسعه دهیم.  سراییان در ادامه گفت: آخرین آمار نشان می دهد که ثروت...

خودداری ترامپ از چک امنیتی تلفن همراهش شبکه ایران  ۲ ساعت پیش

ایران آنلاین /دونالد  ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا که در کاخ سفید از ایمیل استفاده نمی‌کند از یک گوشی آیفون برای مکالمه استفاده کرده و آیفون دوم برای توئیت کردن بهره می‌برد. در گوشی دوم دسترسی به برخی از سایتهای خبری و شبکه‌های اجتماعی نیز مهیا شده است. گفتنی است مقام ریاست جمهوری...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده