تعداد بازدید: ۲۰
تاريخ انتشار: یکشنبه،۱۵ مهر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۵:۴۶
اتفاقات وحشتناکی که عدم درمان دیابت به همراه دارد
سلامت نیوز: وقتی نام دیابت را می شنویم به عدم تولید کافی انسولین و مشکلات قند خون فکر می کنیم. و خب قسمت اصلی این بیماری نیز همین مورد است.به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت دکتر کرمانی، دیابت مانند موریانه است چون تاثیراتش روی بدن آرام و پنهان اما فوق العاده شدید است. بسیاری از بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 به دلیل حمله قلبی فوت می شوند.
چون این بیماری علائم زیادی ندارد بیشتر افراد متوجه نمی شوند که در حال مبتلا شدن هستند.تحقیقات نشان داده دیابت می تواند روی تمامی سیستم های بدن تاثیر بگذارد و اگر به خوبی مدیریت نشود می تواند آسیب جدی به سلامت وارد کند. در ادامه بیشتر راجع به عوارض جانبی دیابت صحبت می کنیم و به شما خواهیم گفت چگونه خود را از عوارض آن محفوظ کنید.
خبر خوب اینکه با استفاده از روش درمانی پزشکتان می تواند بسیاری از این مشکلات را خنثی کنید. فشار خون بالا و کلسترولوقتی دچار دیابت نوع 2 هستید بدن نمی تواند به خوبی از انسولین استفاده کند. انسولین هورمونی است که قند خون را تنظیم می کند. در نتیجه سطح HDL ( کلسترول خوب ) کاهش پیدا می کند و سطح چربی های مضر خون که تری گلیسیرید نام دارند افزایش می یابد.
مقاومت به انسولین همچنین با سخت شدن و باریک شدن شریان ها در ارتباط است که در ادامه موجب افزایش فشار خون می شود. در نتیجه 70 درصد افرادی که به دیابت مبتلا هستند دچار فشار خون نیز می شوند – فشار خون از عوامل افزایش خطر سکته مغزی، بیماری قلبی و ایجاد مشکلاتی برای فکر کردن و حافظه است.شکست در کنترل فشار خون بالا و کلسترول بالا چه با رژیم غذایی و ورزش به تنهایی یا با اضافه کردن دارو می تواند به افزایش سرعت فرآیند دیگر مشکلاتتان کمک کند.
مشکلات سلامت مغزتحقیقات نشان داده دیابت می تواند قدرت ذهن را پایین بیاورد. یک تیم از متخصصان اعصاب و راونپزشکان دانشگاه هاروارد زنان و مردانی که مبتلا به دیابت نوع 2 بودند را مورد بررسی قرار دادند. این گروه به بررسی جریان خون به نقاط مختلف بدن این افراد پرداختند و عملکرد فکری شان را مورد آزمایش قرار دادند.
پس از 2 سال عملکرد شناختی افراد مورد آزمایش رو به کاهش رفت مخصوصا عملکرد اجرایی آنها – قابلیت، برنامه ریزی، به خاطر سپردن چیزها، اولویت بندی، دقت کردن و شروع کردن وظایف. اینطور که به نظر می آید افراد مبتلا به دیابت خون رسانی به مغزشان کمی غیر طبیعی اتفاق می افتد. با بالا رفتن سن و ادامه پیدا کردن این فرآیند آسیب وارد شده به مغز افزایش می یابد.
محافظت کردن از مغز با مدیریت کردن دیابت میسر است. این یعنی دستورات برنامه غذایی، ورزش، سبک زندگی و داروها را مرتب دنبال کنیم و با گروه پزشکی هماهنگ باشیم، سطح گلوکز را مرتب مورد نظارت قرار دهیم و هرآنچه به پیشگیری از قند خون پایین کمک می کند انجام دهیم. همچنین باید از نظر فیزیکی و ذهنی فعال باشید، روزانه حداقل 30 دقیقه فعالیت بدنی داشته باشید و ذهن را فعال نگه دارید، کتاب بخوانید، فعالیت اجتماعی داشته باشید، کار کنید و بازی هایی انجام دهید که ذهنتان را به چالش می کشند.
بیماری لثه ایافراد مبتلا به دیابت بیشتر در خطر بیماری های دهان و دندان هستند، عفونت لثه ها و استخوان که موجب احساس درد هنگام جویدن و از دست دادن دندان می شود. یک دلیل این مشکل قند خون بالا است که موجب تغییر کلاژن در تمام بافت ها می شود. دلیل دیگر افزایش حساسیت به تمام انواع عفونت است. هر دوی این دلایل اینقدر با هم مرتبط هستند که در آینده یکی از دلایل واضح دیابت نوع 2 همین مشکل لثه ها است.
در یک تحقیق که روی 9000 فرد انجام شده بود محققان پی بردند عده بسیاری از کسانی که بیماری لثه داشتند در دو دهه بعد دچار دیابت نوع 2 شده بودند. متاسفانه نه تنها دیابت بیماری لثه را بدتر می کند بلکه بیماری لثه نیز باعث افزایش قند خون و دشوارتر شدن کنترل دیابت می شود. برای پیشگیری از بیماری های دهان و دندان هر روز از مسواک و نخ دندان استفاده کنید و همچنین از یک دهان شویه با خاصیت خفیف ضد عفونی استفاده کنید.
مشکل در روابط جنسیبالای 75 درصد از مردانی که دچار دیابت هستند در زندگی خود سطوحی از اختلال در نعوظ را تجربه می کنند. اختلال در نعوض می تواند روانی یا به دلیل کاهش تستوسترون باشد. سطح پایین تستوسترون در میان بیماران دیابتی بالا است مخصوصا اینکه چاق نیز باشند. با این حال در بیمارانی که برای مدت طولانی دچار دیابت هستند تغییر در رگ های خونی و اعصاب و خون رسانی به آلت تناسلی نیز از دلایل این مشکلات است.
اگر دچار دیابت هستید و بالای 40 سالتان است و در بخش آلت تناسلی دچار مشکل شده اید حتما با پزشکتان مشورت کنید تا مورد معاینه قرار بگیرید و سطح تستوسترون تان مورد بررسی قرار بگیرد. اگر در این مورد مشکلی نداشتید باید به دنبال پیدا کردن علت در رگ های خونی و اعصاب باشید. خانم های میان سال و کهنسالی که دچار دیابت هستند نیز دچار مشکلاتی در رابطه جنسی می شوند.
دیابت در این افراد باعث آسیب رسیدن به اعصاب می شود و در رسیدن به ارگاسم دچار مشکل می شوند. از دست دادن شنواییبا وجود اینکه همه ما با بالا رفتن سنمان ممکن است مقداری از شنواییمان را از دست بدهیم اما تحقیقات نشان داده از دست دادن شنوایی در افرادی که دچار دیابت هستند در مقایسه با افراد معمولی دو برابر بیشتر است.
حتی در افراد مبتلا به پیش دیابت نیز 30 درصد امکان از دست دادن شنوایی نسبت به افراد معمولی بیشتر است.دیابت با آسیب رساندن به رگ های خونی کوچک داخل گوش میت واند باعث به جلو انداختن از دست دادن شنوایی شود. دیابت به همین روش باعث آسیب رسیدن به چشم ها و کلیه نیز می شود. بهترین راه برای محافظت از شنوایی این است که قند خون خود را چک کنید.
عفونت های پوستیمبتلا بودن به دیابت خطر ابتلا به انواع بیماری های پوستی را افزایش می دهد از جمله عفونت های باکتریایی، عفونت مجرای ادرار، عفونت قارچی و خارش پوست. عفونت های قارچی در میان افراد دیابتی بسیار شایع است و حتی ممکن است از نشانه های ابتدایی ابتلا به دیابت در افرادی باشد که هنوز دچار این بیماری نشده اند.
در برخی موارد عفونت های پوستی می توانند مربوط به چاقی باشند به این خاطر که بین دو پوست بدن که بر اثر چاقی روی هم قرار می گیرند فضایی مرطوب به وجود می آید و این فضا مکانی مناسب برای رشد باکتری ها و قارچ ها است و دلیل دیگر هم می تواند ضعف سیستم ایمنی بدن باشد.متاسفانه برخی از داروهای جدید دیابت نیز باعث افزایش خطر عفونت های قارچی می شوند.
دلیلش هم این است که افزایش دفع گلوکز توسط ادرار باعث رسیدن مواد غذایی به باکتری ها و قارچ ها در آن قسمت می شود. با اینکه عفونت قارچی در زنان بیشتر شایع است اما این مشکل در میان مردان نیز رو به افزایش گذاشته است. کنترل سطح قند خون به پیشگیری کمک می کند اما اگر دچار عفونت شدید باید بلافاصله به دنبال درمان باشید برای مثال می توانید از کرم های ضد قارچ واژینال استفاده کنید که نیازی به نسخه پزشک ندارند.
آپنه خواب و گرفتگی تنفسآپنه خواب یکی از مشکلات جدی هنگام خواب است که در آن عضله گردن به صورت متناوب به حال استراحت می رود و در طول خواب مسیر هوا را مسدود می کند. این مشکل شامل حدود 50 درصد افرادی که مبتلا به دیابت هستند می شود به خصوص در افرادی که چاق هستند. یکی از واضح ترین نشانه های آپنه خواب خروپف با صدای بالا است.
متاسفانه مانند بیماری لثه ها، آپنه خواب نیز می شونداند کنترل دیابت را بدتر کند. شاید دلیلش این باشد که هر دو بیماری شاخص های خطر مشترکی دارند. همچنین مانند بیماری های لثه آپنه خواب خواب نیز از علائمی است که در آینده شاخص ابتلا به دیابت می شود. تحقیقات نشان داده آپنه خواب شدید می تواند خطر ابتلای افراد به دیابت را تا 30 درصد افزایش دهد.
بنابراین باید هرچه سریعتر نسبت به درمان این مشکل اقدام کنید. با مراجعه به پزشک می توانید به سادگی این کار را انجام دهید. مشکل بیناییبیش از 4 میلیون فرد مبتلا به دیابت تا درجاتی مشکل رتینوپاتی یا آسیب به بخش حساس به نور در پشت چشم را دارند. چنین مشکلی به این دلیل اتفاق می افتد که سطح بالای گلوکز به عروق نازک چشم آسیب می رسانند پورسه ای که تقریبا 7 سال پیش از تشخیص اتفاق می افتد.
مراحل اولیه علائمی ندارد اما هرچه اجازه دهید بیشتر پیش برود تصویر مقابل تان تاریکتر می شود. تحقیقات نشان داده با افزایش سطح قند خون احتمال بدتر شدن مشکلات چشمی نیز بیشتر می شود. از دست دادن کلیهگلوکز بالای خون در بلند مدت باعث ضخامت و زخمی شدن نفرون ها می شود. نفرون ها ساختارهای کوچکی داخل کلیه هستند که خون را تصفیه می کنند.
حدود 7 درصد اوقات پروتئین وارد ادرار فرد می شود – یکی از نشانه های زودهنگام مشکلات کلیوی.حدود نیمی از افرادی که گامی برای کنترل دیابت شان بر نمی دارند طی 10 سال دچار آسیب کلیوی می شوند و 40 درصد آنها کلیه شان را از دست می دهند.حتما بخوانید: توصیه هایی برای سلامت کلیه نوروپاتیحدود نیمی از افرادی که به دیابت مبتلا می شوند دچار نوروپاتی نیز می شوند یکی از شایع ترین مشکلات دیابت.
در ابتدا ممکن است هیچگونه علائمی را متوجه نشوید و فقط کمی در دست ها و پاها احساس مور مور شدگی یا بی حسی کنید. اما نوروپاتی نهایتا موجب احساس درد، ضعف و مشکلات گوارشی می شود چون به عصب هایی حمله می کند که وظیفه کنترل دستگاه گوارش را دارند.

کد خبر: 11208  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: سلامت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

علت ضعیف شدن چشم چیست؟ بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

علت ضعیف شدن چشم چیست؟ به گزارش بهداشت نیوز: چشم نقطه ی حساسی از بدن است که باید درمحافظت از آن دقت لازم را داشت عوامل زیادی در کم شدن دید چشم و ضعیف شدن چشم، اثر می گذارد. اگر می خواهید مدت بیشتری دید چشم هایتان تغییر نکند و چشمانی سالم و زیبا داشته باشید، علت های ضعیف شدن چشم را بشناسید و با دانستن این علت ها از چشم هایتان...

آنتی بیوتیک بسیار طبیعی برای رفع خستگی بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

آنتی بیوتیک بسیار طبیعی برای رفع خستگی به گزارش بهداشت نیوز:بسیاری از مواقع خسته هستیم هیچ چیزی اندازه ی دمنوش نمی تواند خستگی را از تنمان بیرون کند. دمنوش سیب و دارچین آنتی بیوتیک بسیار طبیعی برای رفع خستگی است که اگر آن را مصرف کنید از طرفداران آن خواهید شد. در ادامه ی این مطلب شما را با روش تهیه ی این آنتی بیوتیک طبیعی آشنا خواهیم کرد. آنتی...

چگونه برنج بخوریم ولی چاق نشویم؟ بهداشت نیوز  ۲ ساعت پیش

چگونه برنج بخوریم ولی چاق نشویم؟ به گزارش بهداشت نیوز: این که شما بتوانید برنج بخورید ولی دچار اضافه وزن نشوید در حد سفر به فضا برایمان غیر ممکن به نظر می رسد! ولی در این مطلب با یک ترفند ساده و کاربردی، می توانید گلوکز اضافه برنج را حذف کنید! دردسری به نام چاقی! جیمز افزود:این روش پخت به صورت تغییر نشاسته قابل هضم برنج به نشاسته غیر...

با این دمنوش چهره ای جوان داشته باشید بهداشت نیوز  ۲ ساعت پیش

با این دمنوش چهره ای جوان داشته باشید به گزارش بهداشت نیوز: دمنوش ها تاثیرات بسیاری را روی سلامتی بدن و پوست و مو می تواند داشته باشد. یکی از این دمنوش ها، دمنوش سبزیجات است. خواص دمنوش را در این مقاله به شما معرفی میکنیم که شما می توانیدبا این دمنوش چهره ای جوان داشته باشید! دمنوش سبزیجات امروزه بسیار کاربردی شده اند و افراد پر مشغله...

پوتین جاسوس مخفی کا.گ.ب از آب درآمد! + عکس بهداشت نیوز  ۴ ساعت پیش

پوتین جاسوس مخفی کا.گ.ب از آب درآمد! + عکس پوتین از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۸۹ با این کارت به طور مرتب به درسدن آلمان تردد داشته است. وی به عنوان مامور امنیتی کا.گ.ب مشغول به کار بود. 

محافظت از کبد با این جوانه مقوی بهداشت نیوز  ۴ ساعت پیش

محافظت از کبد با این جوانه مقوی به گزارش بهداشت نیوز: کبد اندام اصلی متابولیسم و سم‌زدایی در بدن است. عوامل ایجادکننده آسیب‌های کبدی متفاوت بوده و در بسیاری از موارد نیز ممکن است ناشناخته باشند. ولی مواد شیمیایی مختلف می‌توانند در این خصوص آسیب‌زا باشند. برای مثال، ماده تتراکلریدکربن به‌عنوان یک سم رایج می‌تواند...

قاسمی: سخنان مقامات آمریکایی درباره مذاکره و توافق جدید، بی ارزش است العالم فارسی  ۴ ساعت پیش

العالم - ایران / سیاسی قاسمی افزود: آمریکا بزرگترین ناقض تعهدات بین المللی است و نقض و سرپیچی از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نمونه بارز رفتارهای یک دولت ناآرام و سرکش و لجوج است. جامعه بین المللی براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت برجام را توافقی می داند که باید مفاد آن از سوی همه کشورها...

التهاب روده ریسک این سرطان را افزایش می دهد بهداشت نیوز  ۵ ساعت پیش

التهاب روده ریسک این  سرطان را افزایش می دهد به گزارش بهداشت نیوز:بیماری التهاب روده، التهاب تمام یا بخشی از دستگاه گوارش است و یک مشکل مزمن شایع است که شامل بیماری کرون و کولیت اولسراتیو می شود. یافته ها نشان می دهد مردان مبتلا به بیماری التهاب روده بالاتر از حد میانگین دارای PSA (آنتی ژن مخصوص پروستات) هستند؛ این ماده از طریق غده های پروستات...

موثرترین میوه در کاهش پیری بهداشت نیوز  ۵ ساعت پیش

موثرترین میوه در کاهش پیری به گزارش بهداشت نیوز: در تحقیقات جدید در بسیاری از میوه ها مانند سیب و توت فرنگی و سبزیجات ترکیب طبیعی یافت شده است که روند پیری را کاهش می دهد. یکی از عوامل کلیدی در فرآیند پیری، «پیری سلولی» است. وقتی که سلولی وارد این مرحله می شود دیگر قادر به تقسیم نیست. چیزی که در نهایت اتفاق می افتد،...

هیات ریاض در مسیر رایزنی ها مانع تراشی می کند العالم فارسی  ۶ ساعت پیش

العالم - یمن یک منبع در هیات ملی مذاکره کننده یمن: هیات ریاض علی رغم نزدیک شدن برخی نقطه نظرات در روند مذاکرات، همه تعهدات به جز پرونده تبادل اسرا را نادیده گرفت. منابع دیپلماتیک اعلام کردند: دبیر کل سازمان ملل در پایان رایزنی های یمن در سوئد در روز پنج شنبه (فردا) شرکت خواهد کرد. رایزنی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده