تعداد بازدید: ۱۵
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۲۰ تیر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۲۱:۳۸
عامل وزوز گوش جوانان چیست؟
به گزارش بهداشت نیوز: «تینیتوس» یا وزوز گوش عارضه ای است که علامت آن شنیدن صدای زنگ در گوش است؛ این صدا عامل خارجی ندارد و فقط خود شخص متوجه آن می شود. معمولا وزوز گوش به علت قرار گرفتن در معرض صداهای بلند یا به علت کم شنوایی ایجاد می شود. اما سوال این است که آیا هدفون هایی که هر روز در گوشمان است تاثیری در ابتلا به وزوز گوش دارند؟ بدون شک گوش دادن به موسیقی بلند از طریق هدفون می تواند باعث کم شنوایی و کم شنوایی هم باعث وزوز گوش شود؛ اما بلندی صدایی که با هدفون به آن گوش می دهید از خود هدفون پر اهمیت تر است.
«لاری زیتلی»، متخصص گوش و حلق و بینی، می گوید: «اینکه با هدفون یا وسایل دیگر به موسیقی گوش می دهید باعث کم شنوایی نمی شود؛ بلکه صدای بلندی که گوش می دهید در طولانی مدت باعث آسیب به گوش می شود.» این به آن معناست که نیازی ندارید هدفون زدن را ترک کنید تا از وزوز گوش در امان باشید، اما اگر از هدفون استفاده می کنید بهتر است به نکاتی که در این مقاله اشاره می کنیم توجه کنید تا از خطرات و آسیب های شنوایی دور بمانید.
  کم شنوایی در جوانان افزایش یافته است وزوز گوش در افراد بالای 55 سال شایع تر است، زیرا با بالا رفتن سن بروز کم شنوایی طبیعی است – و کم شنوایی یکی از عوامل مهم ابتلا به وزوز گوش است. اما امروزه شاهدیم کم شنوایی در جوانان به شدت افزایش یافته است. تحقیقات علت آن را گوش دادن به صدا های بلند می داند.
ما در زندگی کنونی در معرض صداهای زیادی قرار می گیریم، اما جوانان هم به طور خود خواسته فعالیت هایی انجام می دهند که پر سر و صداست. شرکت در کنسرت های پر سر و صدا، حضور در استادیوم های ورزشی، ورزش در باشگاه همراه با موسیقی بلند و شکار از جمله تفریحات پر سر و صدا و محبوب جوان ها هستند. علاوه بر این جوانان علاقه دارند فعالیت های بی سر و صدا را هم با گوش دادن به موسیقی بلند تبدیل به یک فعالیت مفرح کنند، از این رو در حال نرمش، معاشرت، انجام کارهای روزانه و حتی خواب به موسیقی گوش می دهند.
قرار گرفتن مداوم  در معرض این صداها چه از طریق هدفون چه از روش های دیگر، باعث آسیب به دستگاه شنوایی و احتمالا گوش داخلی می شود. انجمن استئوپاتی امریکا می گوید از هر 5 نوجوان یک نفر دچار کم شنوایی است. این آمار نسبت به چیزی که در فاصله سال های 1980 تا 1990 به دست آمده بود 30 درصد افزایش یافته است.
سازمان سلامت جهانی می گوید در دنیا 1.1 میلیارد جوان در معرض کم شنوایی هستند و هرچه بیشتر به صداهای بلند گوش دهند و در محافل پر سر و صدا حضور پیدا کنند، این احتمال بیشتر می شود. «کیت فرانک»، متخصص گوش و حلق و بینی، می گوید درمیان بیمارانش کم شنوایی بیشتر و بیشتر در دختران جوان دیده می شود.
از نظر او استفاده از هدفون عامل مهمی در این ماجراست. او می گوید: «قرار دادن چیزی در گوش تبدیل به یک عادت معمول شده است، اما با این کار استرسی به گوش وارد می کنیم که قبل از آن تجربه نکرده بود.» مطالعه ای روی نوجوانان سوئدی نشان می دهد بین گوش دادن به صدای بلند با هدفون و کم شدن قدرت شنوایی ارتباط مهمی برقرار است.
این مطالعه نشان می دهد نوجوانانی که 3 ساعت یا بیشتر از هدفون استفاده می کنند بیشتر از آن هایی که از هدفون استفاده نمی کنند در معرض وزوز گوش هستند. تینیتوس عموما زمانی بروز می کند که فرد قادر نیست به درستی صداهای اطراف را بشنود. در برخی موارد تینیتوس موقتی است. این حالت ممکن است بعد از رفتن به کنسرت یا استفاده از هدفون یا دیگر وسایل صوتی با صدای بسیار بلند، بروز کند.
در تینیتوسِ موقت صدای وزوز یا هیس که در گوش شنیده می شود، بعد از مدت کوتاهی از بین می رود، اما آسیبی که به سلول های مویی گوش وارد می شود گاهی غیر قابل جبران است. سلول های مویی گوش توانایی شنیداری فرد را کنترل می کنند و اگر آسیب ببینند دچار کم شنوایی خواهید شد. اما این سلول های مویی با گذشت زمان به تدریج دچار آسیب می شوند و فرد کم کم دچار کم شنوایی می شود.
به همین علت کم شنوایی در سالمندان بارزتر است. مطالعات کنونی روی چگونگی رشد دوباره سلول های مویی گوش متمرکز شده است، اما قبل از پیدا شدن راه حل می بایست از همین سلول های مویی که داریم به خوبی محافظت کنیم. پس صدای هدفون خود را روی میزان بی خطر تنظیم کنید.   کاهش میزان صدا، مدت و دفعات گوش دادن به صوت به حفاظت از قدرت شنوایی کمک می کند چه میزان صدایی برای گوش بی خطر است؟ چه مدت زمانی و چند دفعه یک بار می توان به صدای بلند گوش داد؟ جواب همه این سوالات در بروز تینیتوس نقش مهمی دارد.
سازمان سلامت جهانی می گوید گوش دادن به صدای 85 دسی بل به مدت بیش از 8 ساعت در روز خطرناک است. 85 دسی بل برابر صدای ترافیک شهری است. وقتی صدا را تا 100 دسی بل بالا ببرید ظرف 15 دقیقه به گوش آسیب می رسانید. صدای 100 دسی بل صدایی است که در کنسرت های راک می شنوید. بعضی از متخصصان گوش می گویند باید استفاده از هدفون را به روزی یک ساعت محدود کرد.
مطالعات دیگر می گویند از قانون 60-60 پیروی کنید. 60 دقیقه به 60 درصد حداکثر صدا، گوش دهید، بعد به مدت یک ساعت به گوشتان استراحت دهید تا خودش را بازسازی کند.   نوع هدفون هم می تواند به شنوایی آسیب بزند برای کاهش صدمات وارده به گوش، در انتخاب هدفون دقت کنید. فرانک می گوید: «هدفون هایی که بیرون گوش قرار می گیرند خیلی بهتر از آن هایی هستند که داخل گوش فرو می روند.
زیرا هدفون های بیرونی به عمق گوش داخل نمی شوند و صداها صدمه کمتری به سیستم شنوایی وارد می کنند.» همچنین فرانک می گوید بهتر است از هدفون های «نویز کنسلینگ» استفاده کنید تا صدا های زمینه حذف شوند. در این صورت نیازی به تنظیم دایمی صدا ندارید و صداهای مزاحم هم شما را مجبور به افزایش صدای موسیقی نمی کنند.
 اگر علاقه ای به هدفون های خارجی –که بیرون گوش قرار می گیرند- ندارید، از نوعی هدفون های داخلی استفاده کنید که در گوش محکم نمی شوند و شدت صدایشان از هندزفری کمتر است. بهپو

کد خبر: 1194741  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: بهداشت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

نظارت دوره‌ای وزارت بهداشت بر دفن زباله‌های بیمارستانی بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

نظارت دوره‌ای وزارت بهداشت بر دفن زباله‌های بیمارستانی به گزارش بهداشت نیوز: وزارت بهداشت مانند سایر سازمان‌ها و نهادهای شهری حساسیتی ویژه‌ بر عفونت‌های بیمارستانی دارد زیرا عدم رعایت دفن صحیح این زباله‌ها، تاثیری مستقیم بر سلامت کشور به جا می‌گذارد. وی افزود: اگرچه در کنار وزارت بهداشت سازمان‌هایی مانند شهرداری و محیط زیست...

نخست‌وزیری که با نوزادش به سازمان ملل رفت بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

نخست‌وزیری که با نوزادش به سازمان ملل رفت به گزارش بهداشت نیوز: تابناک  تو

ایده آسانسور فضایی عملیاتی می شود شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

طرح یادشده STARS-Me نام دارد و در قالب آن دو ماهواره مکعبی با کابلی ده متری به یکدیگر متصل می شوند. ماهواره های یادشده در تاریخ ۲۳ سپتامبر توسط آژانس اکتشافات فضایی ژاپن به فضا پرتاب شده اند و قرار است در نهایت به ایستگاه فضایی بین المللی برسند. ارسال دو ماهواره به فضا در حالی که به یکدیگر متصل هستند،...

شکایت یک کارمند سابق از فیس بوک شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

سلنا اسکولا که بین ژوئن ۲۰۱۸ تا مارس ۲۰۱۸ در مقر منلو پارک فیس بوک کار می کرد، به دلیل تماشا اعمال خشونت آمیز اکنون دچار اختلال اضطراب پس از حادثه شده است. شکایت از فیس بوک در این شکایت ادعا شده فیس بوک و شرکت Pro Unlimited ( پیمانکار آن) آموزش کافی برای کارمندان فراهم نکردند و به همین دلیل...

دبیر شورای امنیت روسیه به ایران سفر می کند العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم - آسیا نخستین نشست یک روزه دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه تحت عنوان گفت وگوی امنیتی منطقه ای با حضور ایران، روسیه، چین، هندوستان و افغانستان چهارم مهر ماه جاری در تهران برگزار می شود. در این نشست که به ابتکار و میزبانی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی...

از سرطان روده بزرگ چه می‌دانید؟ سلامت نیوز  ۱ ساعت پیش

از سرطان روده بزرگ چه می‌دانید؟سلامت نیوز:رییس گروه بیماریهای غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: مطالعات نشان داده افزایش شانس ابتلا به سرطان روده‌ بزرگ با افزایش دریافت روزانه چربی و کاهش رژیم غذایی حاوی فیبر ارتباط دارد.به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر ویدا صنیعی با بیان اینکه عوامل خطرساز ابتلا...

قصه پرغصه دریاچه ارومیه بهداشت نیوز  ۲ ساعت پیش

قصه پرغصه دریاچه ارومیه به گزارش بهداشت نیوز: نگین فیروزه ای، بزرگترین دریاچه آب شور خاورمیانه، قایق های رنگارنگ، شور، نشاط، تسکین دردها و سخت پوستان آرتمیا، ترکیبی از واژگان است که ناخودآگاه ذهن را به سمت دریاچه ارومیه سرحال و پررونق سوق می دهد اما این زیستگاه غنی حدفاصل استان های آذربایجان غربی و شرقی دیگر حال...

دود هورالعظیم غرب خوزستان را فراگرفت بهداشت نیوز  ۲ ساعت پیش

دود هورالعظیم غرب خوزستان را فراگرفت به گزارش بهداشت نیوز: احمدرضا لاهیجان زاده اظهار داشت: این آتش سوزی در بخش عراقی هورالعظیم رخ داده و از ساعت یک بامداد امروز وارد اهواز شده و تا هم اکنون آلودگی هوا ناشی از دود در محدوده کلانشهر اهواز ادامه دارد.

شیشه آیفون های جدید مقاوم نیست شبکه ایران  ۲ ساعت پیش

Square Trade آزمایش های جدیدی برای بررسی قدرت این گوشی های هوشمند انجام داده است. نتایج نشان می دهد شیشه هر دو گوشی هوشمند گرانقیمت اپل با افتادن از ارتفاع ۱.۸ متری، می شکند. البته آزمایش های SquareTrade نشان داد مدل های جدید نسبت به نسخه های قبلی قدرتمندتر هستند.  SquareTrade یک شرکت...

نسخه جدید آفیس 2019 رونمایی شد شبکه ایران  ۲ ساعت پیش

آفیس ۳۶۵ نسخه تحت وب آفیس است که هر ماه به روز شده و امکانات تازه ای به آن افزوده می شود. با این حال مایکروسافت کماکان نسخه آفلاین برنامه آفیس را به روز می کند و معمولا هر سال یک بار آن را با امکانات تازه عرضه می کند. آفیس ۲۰۱۹ شامل نسخه های به روزشده ورد،اکسل، پاورپوینت، اوت لوک،پروجکت،ویزیو، اکسس...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده