تعداد بازدید: ۱۴
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۶ تیر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۳:۴۱
شرکت های کوچک در بازی بزرگ
به گزارش اخبار پولی مالی، نفت همچنان موضوع اصلی در اقتصاد سیاسی ایران چه در مناسبات داخلی و چه در مناسبات خارجی به شمار می رود. با وجود تمام حاشیه ها همچنان این نفت و پول حاصل از آن است که محور سیاست گذاری ها و روابط قرار دارد. موضوع حفظ برجام و رخداد های ناشی از خروج آمریکا از این توافق به خوبی نشانگر این واقعیت است.
اگر مساله برجام و رفتار های طرفین را به عنوان یک معادله در نظر بگیریم، در یکسوی این معادله ج.ا.ایران و تا زمانی نامشخص، اتحادیه اروپا قرار دارند. تهران اعلام کرده است تا زمانی که می تواند نفت خود را به فروش برساند و از عواید آن بهره مند شود برجام را ترک نخواهد کرد، اتحادیه اروپا نیز تلاش می کند شرایط فروش نفت ایران و انتقال درآمد های حاصل از آن را فراهم آورد، از سوی دیگر آمریکا و متحدین آن هستند که تلاش می کنند به هر ترتیب ممکن جلوی صادرات نفتی ایران را سد کنند تا تهران مجبور به خروج از برجام شده و زمینه برای بروز مشکلات داخلی و برخورد های آتی بین المللی فراهم گردد.
دراینجا خواهیم دید که این معادله تا کنون چگونه به پیش رفته است. روز گذشته 25 تیرماه 97 فدریکا موگرینی، نماینده سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا در ساختمان شورای اروپا اعلام کرد که اتحادیه اروپا درخواست ایالات متحده برای انزوای اقتصادی ایران را رد کرده است. موگرینی توضیح داد: اتحادیه اروپا و ایران موازین حقوقی را به کار می‌گیرند که می‌تواند شرکت‌های اروپایی فعال در ایران را از تحریم‌های آمریکا مصون بدارد.
وی افزود: اتحادیه اروپا مفاد حقوقی برای دورزدن تحریم‌ها را فعال کرده است و ما همچنین تمام تلاشمان را خواهیم کرد تا ایران از منافع اقتصادی برجام از جمله برداشتن تحریم‌ها منافع کاملی کسب کند. قانون دور زدن تحریم‌های آمریکا از ششم ماه اوت یعنی زمانی که اولین مرحله از تحریم‌ها علیه ایران آغاز می‌شود، فعال خواهد شد.
فاز دوم تحریم‌ها علیه ایران چهارم ماه نوامبر شروع خواهد شد. مقررات مسدود کردن تحریم ها» ماده تبصره قانونی است که اتحادیه اروپا در سال ۱۹۹۶ در پارلمان اروپا به تصویب رساند و آن را اجرایی کرد. پیشتر شرکت‌های اتحادیه اروپا با استفاده از این مقررات رابطه تجاری خود با چین در دوران تحریم را حفظ کرده‌اند.
لازم به ذکر است: کمیسیون اروپا روز جمعه ۱۸ مه ۲۸ اردیبهشت برنامه مبارزه با تحریم‌های آمریکا علیه ایران را اجرایی کرد. هدف از این برنامه محافظت از منافع تجاری شرکت‌های اروپایی در ایران است. در این باره کمیسیون اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد: این روند برای فعال کردن مقررات جلوگیری از تحریم‌های آمریکا علیه ایران آغاز می‌شود.
فدریکا موگرینی البته در سخنانش تاکید کرد که اروپا برای عملی کردن قوانین مسدود کردن تحریم‌های آمریکا، راه بسیار سخت و دشواری در پیش دارد. او گفت: نمی‌توانم بگویم که تلاش‌های اروپا کافی خواهد بود اما ما هرکاری برای حفظ برجام خواهیم کرد. اما نباید فراموش کرد که قدرت آمریکا در اقتصاد جهانی بسیار زیاد است.
همزمان با سخنان موگرینی دوشنبه، ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه نیزگفت که باید اروپا شرایطی را فراهم کند تا ایران بتواند به راحتی نفت خام خود را به فروش برساند. فروش نفت و گاز ایران در سال ۲۰۱۷ بیش از ۵۰ میلیادر دلار بوده است، تحریم‌های جدید آمریکا می‌تواند این ۵۰ میلیارد دلار را به کمتر از نصف برساند.
با اعلام موضع اتحادیه اروپا برای حمایت از برجام و فروش نفت ج.ا.ایران، استیون منوچین وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که واشنگتن می‌تواند در موارد خاص برای خریداران نفت ایران استثنا قائل شود. منوچین با اشاره ضمنی به احتمال افزایش قیمت نفت در صورت تحریم نفتی ایران گفت : ایالات متحده توانایی قائل شدن استثنا در صورت افت بازار نفت را دارد.
خزانه‌داری و دولت آمریکا بر همین مبنا در مورد تحریم‌های ایران رفتار خواهد کرد. در همین حال منوچین روز دوشنبه با تاکید بر اینکه ایالات متحده هیچ معافیت یا چشم‌پوشی در مورد تحریم‌های نفتی ایران قائل نیست، گفت که با این وجود واشنگتن در مورد «نوسانات بازار انرژی بسیار محتاط خواهد بود .
چنانچه در موعد اجرای تحریم نفتی برخی کشورها نتواند میزان واردات نفت از ایران را به صفر برسانند، ایالات متحده در موارد خاص معافیت آنان را در نظر خواهد گرفت. وی در ادامه اعلام کرد که چگونگی تحریم نفت ایران را در نشست هفته آینده گروه بیست در بوینس آیرس با همتایان خود از ۲۰ قدرت اقتصادی جهان مطرح خواهد کرد.
اعلام موضع وزارت خزانه داری آمریکا از این رو اهمیت دارد که پیشتر این وزارتخانه پیشتر با تقاضای فرانسه برای استثنا قایل شدن برای فعالیت شرکت های این کشور در ایران مخالفت کرده بود. نکته این که ابزار اصلی اروپایی ها برای حمایت از سیاست های پولی و مالی خود در ارتباط با حمایت از سیاست حفظ برجام و تعامل اقتصادی با ج.
ا.ایران بانک سرمایه گذاری اروپایی EIB است که 28 کشور عضو اتحادیه مالک آن محسوب می شوند و پشتیبانی مالی از پروژه‌های اتحادیه اروپا را برعهده دارد. این بانک بزرگترین نهاد عمومی اعطاکننده وام در جهان است و بیش از ۹۰ درصد فعالیت آن در کشورهای عضو اتحادیه اروپا صورت می‌گیرد اما این بانک سرمایه‌گذاری‌هایی نیز در سطح جهانی از جمله در ایالات متحده آمریکا دارد و به همین دلیل علی رغم درخواست شورای اروپا برای همکاری بانکی با ج.
ا.ایران از اجرای این کار طفره رفته است . به عنوان یک راهکار دیگر، کشورهای اصلی اروپایی طرف قرارداد هسته ای با ج.ا.ایران یعنی فرانسه، آلمان و بریتانیا راه دیگری را برای ادامه همکاری با ج.ا.ایران مورد توجه قرارداده اند و آن توافقی است که بر مبنای آن انجام تجارت با تهران بدون وابستگی به دلار آمریکا و بر اساس یورو انجام خواهد پذیرفت.
نکته این که در حال حاضر شرکت های اروپایی تحت افزایش فشار از سوی ایالات متحده به منظور قطع روابط تجاری خود با ایران هستند چرا که اکثر تراکنش ها در حال حاضر با استفاده از دلار آمریکا انجام می گیرد، و شرکت هایی که در ایران مشغول به فعالیت هستند، با جریمه های احتمالی آمریکا روبرو خواهند شد. از این رو استفاده از یورو به عنوان مبنای مبادلات بین طرفین بیشتر برای فعالیت شرکت های متوسط و کوچک مورد استفاده قرار خواهد گرفت و این بدان معنی است که از این به بعد طرف معامله شرکت های نفتی ایران با شرکت های بزرگی چون بی پی و توتال نخواهند بود بدینترتیب شرکت های متوسط و کوچک اروپایی هم اینک وارد بازی بزرگ شده اند.
در همین حال تهران جبهه دیگری را در مقابل ایالات متحده و همپیمانانش برای تحریم ج.ا.ایران گشود. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ج.ا. ایران روز دوشنبه در حساب توئیتری خود از شکایت ایران از آمریکا به دیوان بین‌المللی دادگستری به دلیل باز گردادن یکجانبه تحریم‌ها علیه ایران خبر داد. ظریف نوشت: ایران امروز شکایتی را در دیوان بین‌المللی دادگستری مطرح کرد تا ایالات متحده را برای بازگرداندن یکجانبه تحریم‌ها ملزم به پاسخگویی کند.
ایران در مواجهه با حقیر شمردن دیپلماسی و حاکمیت قانون از سوی آمریکا به حکم ‌فرمایی قانون باور دارد. ضروری است عادت‌های (آمریکا) در تخلف از قوانین بین‌المللی پاسخ داده شود. بدین ترتیب علاوه بر متغییر های سیاسی و اقتصادی چند وجهی، متغییر حقوقی نیز وارد معادله پیچیده اقتصاد نفتی ایران و جهان شد .
/اخبار پولی مالی       

کد خبر: 1201914  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: اکو ویژن
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
▫ ظاهر زیبای یک بیانیه/ عمل مهم است  العالم فارسی - بين‌الملل
▫ 400‌ میلیارد دلار پول بلوکه‌شده  آفتاب نیوز - اقتصادي

آخرین خبرهای اقتصادي

بازار همچنان زنده است شبکه ایران  ۵ دقیقه پیش

ایران آنلاین /    اما در چهار و نیم ماهی که از سال جاری می گذرد، التهابات ارزی درکنار تبعات روانی خروج امریکا از برجام و بازگشت تحریم ها، تاثیر بیشتر و گسترده تری بر بازارهایی همچون کالا، ارز، طلا، مسکن و ... گذاشت. دراین مدت و با هجوم نقدینگی سرگردان به هر بازاری، التهاب و نوسان برجای ماند،...

انبارهای مخفی که یکی پس از دیگری کشف می‌شود شبکه ایران  ۵ دقیقه پیش

ایران آنلاین /این موضوع تولیدکننده داخلی و خارجی نمی‌شناسد. اکثر آنها برای آنکه سود بیشتری عایدشان شود، کالاهای خود را در انبارهای مختلف نگهداری می‌کنند تا پس از مشخص شدن قیمت ارز، محصول خود را ارائه کنند. وقتی مردم به بازارهای لوازم خانگی، مصالح ساختمانی، محصولات فولادی و سایر بخش‌ها...

35 پرسش و 7 توصیه پیش از تاسیس رستوران! پول نیوز  ۱۱ دقیقه پیش

بر اساس تحقیقی که در ژورنال مهمانداری کورنل منتشر شده است: پول نیوز؛ سمیه علی اصغری- حدود 60 درصد رستورانها طی یک سال اول راه اندازی کسب و کار خود با شکست مواجه می شوند. از این رو ریشه یابی علل این مشکل از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر شما نیز به عنوان مدیر یک کسب و کار فعال در حوزه صنایع غذایی به...

بازتاب گسترده سخنان نصرالله در رسانه‌های صهیونیستی اکو فارس  ۱ ساعت پیش

به نقل از پایگاه خبری تحلیلی العهد لبنان، بیشتر سایت‌ها و صفحات وابسته به رژیم صهیونیستی در اینترنت بخش‌هایی از سخنان سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در دوازدهمین سالگرد پیروزی مقاومت در جنگ سی و سه روزه را انعکاس دادند و عبارت حزب الله قدرتمندتر از ارتش اسرائیل است در صدر اخبار رسانه‌های...

مخدری که مصرف‌کنندگان را به پرواز درمی‌آورد! +تصاویر اکو فارس  ۱ ساعت پیش

باشگاه خبرنگاران نوشت: شیوع یک مخدر خطرناک در انگلیس که مصرف کنندگان آن را به اقدامات عجیب، از جمله پرش از بالای ساختمان وا می‌دارد، سبب نگرانی مقامات این کشور شده است. طبق گزارش بی بی سی، پلیس انگلیس گفته است مصرف این نوع مواد مخدر که «monkey dust» (غبار میمون) نام دارد سبب می‌شود...

نرخ ارز در بازار ثانویه و صرافی‌ها چرا متفاوت است؟ نامه  ۱ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز  کامران ندری کارشناس اقتصادی، درخصوص علت تفاوت نرخ ارز در بازار ثانویه و صرافی‌ها، اظهارداشت: متقاضیان ارز در در بازار ثانویه واردکنندگان هستند و آنها هم حاضر نیستند بیشتر از 8 هزار تومان برای تهیه ارز پرداخت کنند زیرا می‌بینند هزینه‌های تولید به حدی است که این افزایش هزینه‌...

نقش بی‌بدیل بانک صادرات ایران در توسعه زیرساخت‌های تولید بورس نیوز  ۱ ساعت پیش

 به گزارش بورس نیوز،حجت‌اله صیدی در جمع مدیران این مجموعه گفت: تلاش‌های صورت گرفته در «گل‌گهر» به عنوان یکی از عظیم‌ترین مجموعه‌های صنعتی خاورمیانه بی‌نظیر است و بانک صادرات ایران به عنوان بزرگترین بانک خصوصی کشور، آمادگی مشارکت برای تحقق اهداف این شرکت را دارد.وی در سفر به استان کرمان با حضور...

توقف سرمایه‌گذاری یک شرکت انگلیسی در ساخت نیروگاه خورشیدی ایرانی آنا  ۱ ساعت پیش

یک شرکت انگلیسی انگلیس سرمایه‌گذاری 570 میلیون دلاری در ساخت نیروگاه خورشیدی در ایران را متوقف کرد. به گزارش خبرنگار آنا به نقل از رویترز، شرکت کورکس انگلیس اعلام کرد که سرمایه‌گذاری ۵۷۰ میلیون دلاری خود در ساخت یک نیروگاه خورشیدی...

جزییات بخشنامه جدید ارزی اکو فارس  ۲ ساعت پیش

به گزارش اکوفارس، ابلاغیه جدید ارزی بانک مرکزی درباره واردات خدماتی تا سقف ۹۰۰ هزار یورو توسط بخش خصوصی و دولتی و همچنین تامین ارز کالاهای اولویت اول را ارایه کرد. در بخشی از این ابلاغیه آمده است: تامین ارز برای گشایش اعتبار اسنادی ثبت برات (وصولی) اسنادی و انجام حواله ارزی به منظور واردات کالاهای اولویت...

یونیسف از مرگ سالانه 66 هزار کودک یمنی خبر داد اکو فارس  ۲ ساعت پیش

«مرشل ریلانو» نماینده یونیسف در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: سالانه 66 هزار کودک یمنی زیر پنج سال براثر ابتلا به بیماری های قابل پیشگیری جان خود را از دست می دهند. وی نوشت: نیمی از این کودکان هنگام تولد یا ماه نخست آن براثر ابتلا به بیماری هایی مانند اسهال، التهاب ریوی و سوءتغذیه می میرند. ریلانو...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده