تعداد بازدید: ۴
تاريخ انتشار: جمعه،۱۹ مرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۲۱:۳۸
۶ واکسن مهم که ممکن است از آنها بی اطلاع باشید
به گزارش بهداشت نیوز، هنگامی که کودک شما به دنیا می‌آید، باید اولین واکسن‌های خود را دریافت کند. به صورت ایده آل هنگامی که فرزند شما شروع به رفتن به مهدکودک می‌کند، این واکسن‌ها را می‌زند:     هر ۳ واکسن‌ هپاتیت B     دیفتری، کزاز و سیاه سرفه (DTaP)     واکسن هموفیلوس آنفولانزا نوع B (HIB)     واکسن سرم پنوموکوک (PCV)     واکسن فلج اطفال (IPV)     سرخک، سرخچه و اوریون (MMR) بسیاری از مدارس به منظور ثبت نام اول باید مطمئن شوند که کودک شما واکسن‌های خود را زده است و اگر کودکی تمام واکسن‌هایی که در لیست بالا گفته شد را نزده باشد، مدرسه مربوطه از پذیرش آنها معذور است.
اما چندین واکسن مهم دیگر وجود دارد که می‌توانید برای کودک و همچنین خودتان در نظر بگیرید. در ادامه با ما باشید تا با این چند واکسن مهم بیشتر آشنا شوید.   ۱- واکسن واریسلا (آبله مرغان) مدت زیادی از این موضوع نگذشته است که والدین بچه‌های خود را برای بازی با همکلاسی‌ و دوستانی که مبتلا به آبله مرغان بودند، به بیرون از خانه می‌فرستادند.
منطق والدین این بود که هرچقدر کودک ما در سن پایین‌تری مبتلا به آبله مرغان شوند بهتر است زیرا هرچقدر که سن بالاتر برود، بیماری مزمن‌تر و درمان آن سخت‌تر می‌شود.  با اینحال زدن واکسن آبله مرغان بسیار بهتر از ابتلا به آن است. درحالی که آبله مرغان ممکن است برای بسیاری از افراد مشکل ساز نباشد، اما ممکن است برای بعضی افراد عوارض جدی مانند عفونت باکتریایی و پنومونی(سینه‌ پهلو یا ذات‌الریه) داشته باشد.
واکسن‌های پیشنهادی با توجه به مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، تمام کودکان سالم ۱۲ ماه تا ۱۸ سال باید هر ۲ دوز واکسن آبله مرغان را بزنند. CDC پیشنهاد می‌دهد که بهتر است اولین  واکسن بین سن ۱۲ تا ۱۵ ماهگی و دومین واکسن بین ۴ تا ۶ سالگی زده شود. اگر در شهر زندگی نمی‌کنید، می‌توانید این واکسن‌ها را در مراکز درمانی، برخی مراکز خصوصی مراقبت از کودکان و مدرسه‌ها پیدا کنید.
عوارض جانبی احتمالی تحقیقات نشان می‌دهد که واکسن آبله مرغان برای بسیاری از افراد بی‌خطر است. عوارض جانبی معمولا خفیف است. این عوارض عبارتند از:     درد، تورم و قرمزی اطراف محل تزریق     تب     بوجود آمدن دانه‌های قرمز بر روی پوست عوارض جانبی نادر ولی جدی عبارتند از:     تشنج     ذات‌الریه     مننژیت     دانه های قرمز در سراسر بدن ۲- واکسن روتاویروس (RV) روتاویروس یک ویروس بسیار مسری و واگیردار است که می‌تواند منجر به اسهال شدید در نوزادان و کودکان شود.
این ویروس اغلب باعث بوجود آمدن استفراغ و تب در کودک می شود و اگر درمان نشود، می‌تواند باعث کمبود شدید آب بدن و حتی مرگ شود. طبق سازمان بهداشت جهانی، هر ساله بیش از ۵۰۰ هزار کودک در سراسر جهان از بیماری اسهال جان خود را از دست می‌دهند و یک سوم این مرگ‌ها به دلیل روتاویروس است. همچنین میلیون‌ها نفر در هر سال پس از آلوده شدن به این ویروس بستری می‌شوند.
واکسن پیشنهادی CDC پیشنهاد می‌کند که برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس باید بیشتر کودکان واکسینه شوند. تایید شده است که دو واکسن خوراکی می‌توانند از ابتلا به روتاویروس جلوگیری کنند. روتاریکس و روتاتک (Rotarix and RotaTeq) این واکسن‌ها در ۲ یا ۳ دوز وجود دارد. CDC دوزهای ۲ ، ۴ و ۶ ماهگی(در صورت نیاز) را پیشنهاد می‌دهد.
دوز اول باید قبل از ۱۵ هفتگی و دوز آخر باید در ۸ ماهگی مصرف شود. باید توجه داشته باشیم که بعضی از نوزادان نباید واکسن روتاویروس دریافت کنند. نوزادانی که به واکسن روتاویروس واکنش نشان می‌دهند یا سایر حساسیت‌های جدی دارند نباید آن را دریافت کنند. CDC همچنین پیشنهاد می‌دهد نوزادانی که مبتلا به کمبود ایمنی شدید (SCID) و دیگر مشکلات سیستم ایمنی یا نوعی از انسداد روده به نام درهم روی روده (انواژیناسیون) هستند، نباید این نوع واکسن را دریافت کنند.
عوارض جانبی احتمالی مانند واکسن‌های دیگر، واکسن روتاویروس نیز ریسک‌هایی دارد. عوارض جانبی معمولا خفیف هستند و به زودی از بین می‌روند. این عوارض شامل:     اسهال یا استفراغ موقت     تب     از دست دادن اشتها     کج خلقی عواض جدی این واکسن گزارش شده است اما بسیار نادر است.
این عوارض شامل گرفتگی عضلانی و واکنش‌های آلرژیک است.   ۳- هپاتیت A هپاتیت A یک بیماری حاد کبدی ناشی از ویروس هپاتیت است. علائم می‌توانند از چند هفته تا چند ماه ادامه داشته باشند. در حالی که هپاتیت A به طور معمول به یک بیماری مزمن تبدیل نمی شود، اما در برخی موارد علائم می‌توانند شدید و چند ماه طول بکشند.
این علائم عبارتند از خستگی، درد معده، تهوع و یرقان (زرد شدن پوست و سفید شدن چشم ها) واکسن پیشنهادی CDC واکسن هپاتیت A را برای کودکان بین ۱ تا ۲ سالگی پیشنهاد می‌کند. باید بین ۶ تا ۱۸ ماهگی ۲ بار زده شود. واکسن هپاتیت A همچنین برخی اوقات برای برخی بزرگسالان نیز پیشنهاد می‌شود. مسافرانی که به کشور‌های خاصی مسافرت می‌کنند و افرادی که در معرض خطر هپاتیت A هستند، مانند افرادی که مواد مصرف می‌کنند و افرادی با بیماری‌های مزمن کبد بهتر است واکسینه شوند.
عوارض جانبی احتمالی واکسن هپاتیت A نسبتا امن است. عوارض خفیف عبارتند از:     درد در ناحیه تزریق     سردرد     از دست دادن اشتها     خستگی عوارض نادر اما جدی عبارتند از:     سختی تنفس     سندروم ضعف عضلانی ناشی از آسیب عصبی     ترومبوسیتوپنی ( مقدار پلاکت پایین) ۴- واکسن مننگوکوک (MCV) بیماری “مننگوکوک” یک بیماری باکتریایی جدی است که می‌تواند منجر به مننژیت (التهاب لایه محافظ اطراف مغز و نخاع) شود و عفونت خونی شود.
این بیماری مسری است و کودکان با بودن در اطراف یک فرد مبتلا، بوسیدن، به اشتراک گذاشتن بشقاب غذا یا تنفس دود سیگاری که از دهان یک بیمار بیرون می‌آید مبتلا به این بیماری می‌شوند. واکسن پیشنهادی طبق توصیه CDC ، کودکان بین سنین ۱۲ تا ۱۶ سالگی باید دو دوز از واکسن مننگوکوک را بزنند. عوارض جانبی احتمالی عوارض احتمالی این واکسن خفیف است.
برخی از آنها عبارتند از:     درد و قرمزی در ناحیه تزریق     سردرد     خستگی     احساس درد یکی از عوارض جدی و نادر این واکسن سندروم ” Guillain Barre” است. نوعی اختلال که باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن فرد به سلول‌های عصبی خودش آسیب وارد کند.
۵- واکسن پاپیلومای انسانی (HPV) HPV نوعی ویروس رایج است که از طریق دستگاه تناسلی به بدن سرایت می‌کند. طبق گفته CDC، تقریبا ۸۰ میلیون نفر (حدود یک چهارم) در ایالت متحده به این ویروس دچار هستند. حدود ۱۴ میلیون نفر در هر سال. این ویروس می‌تواند منجر به مشکلاتی دیگر از جمله سرطان گردنه رحم، واژینال و وولو در زنان؛ و سرطان آلت تناسلی در مردان، سرطان مقعد و گلو و زگیل‌های تناسلی در هر دو مرد و زن شود.
واکسن پیشنهادی واکسن HPV به طور معمول برای دختران و پسران بین سنین ۱۱ تا ۱۲ سالگی پیشنهاد می‌شود. برای افرادی که در این سن این واکسن را نزده‌اند، پیشنهاد می‌شود برای دختران و زنان بین ۱۳ تا ۲۶ سالگی و پسران و مردان بین ۱۳ تا ۲۱ سالگی زده شود. عوارض جانبی احتمالی     درد     قرمزی     تورم در ناحیه تزریق     حالت تهوع     غش     سرگیجه     سردرد عوارض جدی و نادر عبارتند از:     سندروم Guillain-Barré که پیش تر توضیح داده شد     لختگی خون     فلج شدن عضلات   ۶- واکسن سه گانه Tdap تقویت کننده Tdap ترکیبی از واکسن‌های تقویت کننده است که از بزرگسالان و بچه‌ها در برابر ۳ بیماری که در قدیم بسیار رایج بوده است (قبل از اختراع چنین واکسنی) محافظت می‌کند.
ای بیماری‌ها عبارتند از:     دیفتری (یک عفونت جدی در بینی و گلو)     کزاز (یک بیماری باکتریایی که به سیستم عصبی کودکان حمله می‌کند)     سیاه سرفه (یک عفونت بسیار مسری از سیستم تنفسی) از زمانی که این واکسن سه گانه توسعه یافت، CDC گزارش داد که بیماری کزاز و دیفتری تا ۹۹ درصد و بیماری سیاه سرفه تا ۸۰ درصد کاهش یافت.
واکسن پیشنهادی دوز تکی Boostrix برای استفاده در بچه‌های ۱۰ سال به بالا تایید شده است. Adacel یک واکسن تک دوز برای سنین ۱۰ تا ۶۴ سال است. CDC پیشنهاد می‌کند هر فردی که این واکسن را نزده است در اسرع وقت این واکسن سه گانه را دریافت کند. متخصصان مراقبت‌های بهداشتی و هر کسی که با نوزادان تازه متولد شده در ارتباط است، باید واکسن   Tdap  را دریافت کند.
این شامل زنان باردار نیز می‌شود که باید در طول هر بار حاملگی برای محافظت از نوزادان خود این واکسن را بزنند. عوارض جانبی احتمالی Tdap برای بیشتر افراد ایمن است. عوارض خفیف آن عبارتند از:     درد و قرمزی در محل تزریق     تب خفیف     سردرد     خستگی     بدن درد عوارض جدی ولی نادر عبارتند از:     واکنش آلرژیک شدید     تب شدید واکسن‌هایی که در بالا ذکر شد توانستند در جلوگیری از بیماری‌ها نقش مهمی را ایفا کنند.
این واکسن‌ها یک داستان موفقیت سلامت عمومی هستند و به افراد بی شماری کمک کرده‌اند تا از بیماری‌های شدید و احتمالا حتی مرگ جلوگیری کنند.     منبع: فوت و فن

کد خبر: 1233351  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: بهداشت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

هشدار درباره شمار بی‌سابقه موارد سرخک در اروپا همشهری آنلاین  ۱ ساعت پیش

هشدار درباره شمار بی‌سابقه موارد سرخک در اروپا هشدار درباره شمار بی‌سابقه موارد سرخک در اروپا دانش > پزشکی - همشهری آنلاین:سازمان جهانی بهداشت می‌گوید شمار موارد ابتلا به سرخک در اروپا به میزان بی‌سابقه‌ای رسیده است. به گزارش بی‌بی‌سی...

اگر بیش از 7 ساعت می‌خوابید؛ بخوانید بهداشت نیوز  ۲ ساعت پیش

اگر بیش از 7 ساعت می‌خوابید؛ بخوانید به گزارش بهداشت نیوز: خواب زیاد اگرچه بیماری نیست، ولی می تواند نشانه بیماری باشد به طوری که افرادی که بیش از حد می‌ خوابند نسبت به سایر افراد، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌ هایی نظیر دیابت و چاقی قرار دارند. در اینجا ۶ عارضه جسمی و روانی ناشی از خواب زیاد در شبانه روز معرفی شده است: افزایش...

راهکار‌های طب ایرانی برای داشتن خوابی آسوده بهداشت نیوز  ۲ ساعت پیش

راهکار‌های طب ایرانی برای داشتن خوابی آسوده به گزارش بهداشت نیوز:  ابراهیم خادم پزشک متخصص طب ایرانی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران  درباره  چگونگی نگاه مکتب طب ایرانی به موضوع سلامت بیان کرد: در طب ایرانی 6 مولفه اصلی جهت حفظ سلامتی در نظر گرفته شده و اعتقاد بر این است که چنانچه به صورت اصولی در سبک زندگی رعایت شود،...

هرگز این مواد را به ماست اضافه نکنید بهداشت نیوز  ۴ ساعت پیش

هرگز این مواد را به ماست اضافه نکنید به گزارش بهداشت نیوز: برخی افراد ماست‌های طعم‌دار و ترکیب ماست و میوه را می‌پسندند و مصرف می‌کنند. اما گاهی اوقات اضافه کردن برخی مواد به ماست علاوه بر اینکه طعم مطلوب ماست را تغییر می‌دهد، فواید آن را کاهش می‌دهد و کالری آن را زیاد می‌کند. برخی از موادی که بسیاری...

مهم‌ترین سم برای بدن را بشناسید بهداشت نیوز  ۴ ساعت پیش

مهم‌ترین سم برای بدن را بشناسید به گزارش بهداشت نیوز: یک روانشناس گفت: مواد شیمیاییِ تولید شده در بدن در زمان استرس می‌تواند در الگوهای ژنی بدن تغییر ایجاد کند به همین دلیل استرس مهم‌ترین سم برای بدن است. علی سلیمانی، اظهار کرد: استرس ژن‌های بدن انسان را تغییر می‌دهد و این ژن‌ها بر نحوه ذخیره‌سازی چربی...

تجهیز جدیدترین خودرو "جیمز باند " به جی پی اس شبکه ایران  ۴ ساعت پیش

ایران آنلاین /بسیاری از امکانات و تجهیزات این خودروی جذاب که در فیلم مذکور به خدمت گرفته شده، در مدل تازه تولید شده وجود دارد. شرکت استون مارتین در دهه ۶۰ میلادی با تهیه کننده سری فیلم های جیمز باند همکاری می کرد و خودرویی که قرار است دوباره تولید و عرضه شود دی بی اس نام دارد. این خودرو در فیلمی از...

قطر میزبان سریع ترین اینترنت در جهان شبکه ایران  ۴ ساعت پیش

ایران آنلاین /تازه‌ترین آمارهای منتشره از سوی پایگاه سنجش سرعت اینترنت Ookla نشان می‌دهد که قطر به‌عنوان یک کشور کوچک واقع در جنوب خلیج فارس، در زمینه ارائه پرسرعت‌ترین اینترنت همراه از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان نیز جلو زده و سبقت گرفته است چراکه طبق تحقیقات و آزمایش‌های...

واکنش عجیب آخوندی به نابسامانی حمل ونقل هوایی العالم فارسی  ۴ ساعت پیش

العالم _ ایران / اقتصادی عباس آخوندی در حاشیه جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی با اشاره به این‌که هم اکنون 45 تا 55 درصد هزینه های تمام شده قیمت بلیت هواپیما متاثر از قیمت ارز است و اینکه بگوییم تحولات ارز روی قیمت بلیت تاثیر ندارد حرف دقیقی نیست، اظهار کرد: از شرکت‌های...

توتال خروج از طرح چندین میلیاردی گاز پارس جنوبی را تأیید کرد العالم فارسی  ۴ ساعت پیش

العالم _ اروپا شرکت فرانسوی توتال امروز اعلام کرد پیش‌تر و پس از آنکه نظر آمریکا را برای گرفتن معافیت تحریمی نتوانستیم جلب کنیم به مقامات ایرانی درباره خروج از پروژه چندین میلیارد دلاری گاز پارس جنوبی اطلاع داده بودیم. توتال امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد: اگرچه درباره...

نوشیدن آب در این مواقع ممنوع بهداشت نیوز  ۵ ساعت پیش

نوشیدن آب در این مواقع ممنوع به گزارش بهداشت نیوز: آب به عنوان مایع حیات شناخته می شود. آب بخش قابل توجهی از بدن انسان را نیز تشکیل می دهد و از این رو، ماده ای کلیدی برای ما محسوب می شود. نوشیدن آب بدن انسان را هیدارته نگه می دارد، از پرخوری جلوگیری می کند، و می تواند حتی به سوزاندن کالری های اضافی کمک کند. اما همانند بسیاری از...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده