تعداد بازدید: ۱۱
تاريخ انتشار: شنبه،۲۰ مرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۳:۳۵
فناوری آتش میان سفیدپوستان و رنگین پوستان را گداخته کرد
ایران آنلاین /حمله مرگبار زیرگرفتن افراد با اتومبیل که از روش‌های کاربردی گروه تروریستی داعش محسوب می‌شود آگوست گذشته در شارلوتزویل ویرجینیای امریکا هم واقعه خونین را رقم زد تا براساس آن یک جوان 20 ساله ساکن ایالت اهایو در یک اقدام مشابه و کشتن یک زن جوان، 19 نفر از مخالفان تظاهرات طرفداران برتری سفیدپوست را زخمی کند و این سؤال مطرح شود که آیا زیر گرفتن مردم در شارلوتزویل یک اقدام تروریستی بود یا جنایتی برخاسته از خشم و نفرت جوان امریکایی را به نمایش گذاشت.
هم‌اکنون یک سال از این اتفاق می‌گذرد و به‌نظر می‌رسد پلتفرم‌های بزرگ اینترنتی که در اصل حامی حزب راست امریکا هستند و در این دوره زمانی به خشونت‌های ایجاد شده برای تبعیض میان رنگین پوستان دامن زدند، تصمیم دارند کارنامه خود را تا اندازه‌ای پاک کنند. فیس‌بوک و اپلیکیشن گفت‌وگوهای اینترنتی در بازی‌های ویدئویی موسوم به «دیسکورد» روز گذشته طی اقدام مشترک برخی گروه‌ها و چت‌روم‌های حامی خشونت‌ طلبان وابسته به سفیدپوستان که از اتفاق شارلوتزویل پشتیبانی می‌کردند ، حذف کردند.
حمایت فناوری از تبعیض نژادی گردهمایی اتحاد راست‌گرایان با ایدئولوژی برتری‌ نژاد سفید و با حمایت راست‌گرایان افراطی، ملی‌گرایان سفیدپوست و نونازیست‌ها اوایل آگوست 2017 در شهر شارلوتزویل در ایالت ویرجینیای امریکا برگزار شد و هدف از تظاهرات مربوطه در اصل اعتراض به حذف نمادهای برده‌داری بود.
به‌دنبال افزایش تنش میان حاضران در تظاهرات یک اتومبیل به مخالفان گردهمایی حمله کرد که در نتیجه آن یک نفر کشته و 19 نفر زخمی شدند و به‌صورت همزمان هلی‌کوپتر پلیس ایالتی که ناظر به خشونت کشیده شدن تظاهرات بود سقوط کرد تا دو مأمور پلیس جان خود را از دست بدهند. در پی این اتفاقات وب‌سایت وابسته به حزب نونازی امریکا موسوم به «دِیلی استورمِر» مورد حملات سایبری جدی قرار گرفت و در نهایت پایگاه اینترنتی مذکور تعطیل شد.
ولی با گذشت یک سال از این اتفاقات، تعداد اندک باقیمانده از راست‌گرایان تصمیم دارند سالگرد اتفاق یاد شده را برگزار کنند و در پایتخت امریکا یک گردهمایی به راه بیندازند. ولی این طور که روزنامه گاردین در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده است، بسیاری از مدیران اصلی حزب راست گرایان افراطی تلاش فراوانی انجام می‌دهند تا حمایت پلتفرم‌های بزرگ اینترنتی را جلب کنند.
فیس‌بوک، یوتیوب و توئیتر از جمله شرکت‌های بزرگ فناوری محسوب می‌شوند که همچنان پیام‌ها و اخبار مربوط به حمایت از رفتار خشونت‌آمیز سفیدپوستان افراطی را منتشر می‌کنند و با سیاست‌های آنها پیش می‌روند. «کیگان هانکیس» یکی از تحلیلگران ارشد مرکز حقوق فقرای جنوب امریکا (SPLC) در این خصوص گفت: «بسیار خنده‌دار و احمقانه است.
نمی‌توانم باور کنم ما در هزاره سوم میلادی این صحبت‌ها را در مورد فیس‌بوک به میان می‌آوریم و پلتفرم‌های بزرگ اینترنتی بار دیگر باعث شده‌اند تبعیض میان مردم بواسطه رنگ پوست آنها بالا بگیرد.» در حالی که درگیری‌های شارلوتزویل تعجب همگان را برانگیخت، شرکت فیس‌بوک انتقاداتی که در راستای حمایت از سفیدپوستان به آن وارد شده بود را تکذیب نکرد تا مشخص شود این پلتفرم بزرگ اینترنتی تحت فشار راست‌گرایان افراطی و برای حمایت از آنها پیام‌ها و اخبار مربوطه را منتشر کرده است.
مرکز حقوق فقرای جنوب امریکا ماه‌ها پیش از واقعه شارلوتزویل یک نامه سرگشاده منتشر کرده بود و در آن گفته بود بیش از 200 صفحه عمومی در شبکه اجتماعی فیس‌بوک وابسته به گروه‌های تندرو فعالیت می‌کنند و این شبکه اجتماعی به‌صورت کاملاً واضح از آنها پشتیبانی می‌کند. این صفحات اینترنتی فعالیت‌های مختلفی را انجام می‌دادند و از انتشار تفکرات نونازی گرفته تا پیشبرد اهداف راست‌گرایان افراطی در آنها دیده می‌شد و با اندکی بررسی مشخص شد این شبکه اجتماعی با کمال میل از آنها حمایت می‌کند تا در نهایت افراط گرایان سفیدپوست بتوانند بار دیگر تفکرات خود مبنی بر ارجحیت نسبت به رنگین پوستان را به نمایش بگذارند.
به دنبال افزایش فشارهای عمومی و انتشار اخبار در رسانه‌های بزرگ از جمله روزنامه بریتانیایی گاردین، فیس‌بوک پس از اتفاق شارلوتزویل 9 صفحه عمومی وابسته به گروه‌های مذکور را تعطیل کرد و البته طی یک سال گذشته تعداد این صفحات در شبکه‌های اجتماعی بزرگ نظیر فیس‌بوک و توئیتر ده‌ها برابر افزایش یافت.
اگرچه گام نخست پلتفرم‌های بزرگ اینترنتی برخی اقدامات کوچک برای مقابله با تبعیض نژادی بود، ولی بررسی‌های کارشناسان پس از گذشت یک سال نشان داد فیس‌بوک، توئیتر، گوگل، دیسکورد و... همچنان اقدامات همسو با اهداف سفیدپوستان افراطی را دنبال می‌کنند و حتی در برخی موارد فعالیت آنها در این حوزه بیشتر شده است.
این تبعیض‌ها به قدری بوده است که کارشناسان، شرکت اینترنتی گوگل را یک «مرد سفیدپوست» معرفی می‌کنند. براساس آخرین گزارش‌ها گفته شده است بخش اعظم کارمندان شرکت گوگل را مردان سفیدپوست تشکیل می‌دهند و این موضوع نگران‌کننده نشان می‌دهد که شرکت‌های بزرگ فناوری همچنان عبارتی به‌عنوان «نژاد برتر» را می‌پذیرند و مرزهای جنسیتی هنوز هم بین آنها شکسته نشده است.
با وجود آنکه گوگل طی سال‌های اخیر بارها تلاش کرده است که مساوی بودن حقوق زنان و مردان یا سفیدپوستان و سیاه‌پوستان را نشان دهد، ‌ولی در عمل مشخص شد که این شرکت به‌صورت کاملاً متفاوت عمل می‌کند و نسبت جنسیت و‌ نژاد در آن به میزان بسیار اندک تغییر می‌کند. شرکت گوگل پیش‌تر اعلام کرده بود پست‌های کلیدی و اصلی خود را در اختیار زنان و افراد با دیگر نژادها می‌گذارد و با وجود این نتایج حاصل از یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد کارمندان گوگل امیدی به این اتفاق ندارند.
طبق آخرین آمار موجود 70 درصد کارمندان گوگل را مردان تشکیل می‌دهند و 53 درصد آنها سفیدپوست هستند. آسیایی‌ها 36 درصد نیروی کاری گوگل را تشکیل می‌دهند که تعداد آنها نسبت به سال قبل تنها 1.6 درصد افزایش پیدا کرده است و در کنار آنها 2.5 درصد کارمندان گوگل سیاه‌پوست و 3.6 درصد آنها با اصلیت لاتین فعالیت می‌کنند.
البته باید توجه داشت که این نوع تبعیض جنسیتی فقط محدود به گوگل نمی‌شود و دیگر شرکت‌های فناوری هم به‌صورت مشابه سیاست‌های خود را پیش می‌برند. حتی در سطوح رهبری در کشور امریکا نیز وضعیت به‌صورت کاملاً نگران‌کننده مشاهده می‌شود و به‌عنوان مثال در آخرین گزارش‌ها گفته شده است 67 درصد رهبران اصلی و مدیران ارشد ایالات متحده را سفیدپوستان تشکیل می‌دهند و 75 درصد آنها مرد هستند.
از سوی دیگر گفته می‌شود طی سال‌های اخیر میزان ترک شغل بین لاتین تباران و سیاه پوستان بیشتر از سفیدپوستان بوده است که این مسأله هم گویای تبعیض نژادی بالا در امریکا است. سال گذشته یکی از مهندسان گوگل نامه‌ای منتشر کرد که در آن نوشته شده بود؛ فرآیند استخدام در شرکت گوگل کاملاً بر اساس‌ نژاد و جنسیت افراد پیش می‌رود و این اتفاق سرنوشت کارشناسان و متخصصان زن را بشدت تحت تأثیر قرار داده است.
از زمان انتشار این نامه مدت زیادی نگذشته بود که رسانه‌های خبری اعلام کردند این مهندس از شرکت گوگل اخراج شده است و البته تبعات این ماجرا تا مدت‌ها گوگل را تحت تأثیر قرار داد. این روزها با افزایش فشار رسانه‌های خبری، پلتفرم‌های بزرگ اینترنتی بیش از پیش نیاز دارند به تعهدات خود عمل کنند و نشان دهند رنگین پوستان و سفید پوستان تفاوتی قائل نمی‌شوند.
کلمات کلیدی فیس بوک توییتر گوگل یوتیوب سفسدپوستان رنگین پوستان تروریستی فناوری

کد خبر: 1233551  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

سه حرکت ساده برای کاهش درد پاشنه پا بهداشت نیوز  ۵۹ دقیقه پیش

سه حرکت ساده برای کاهش درد پاشنه پا به گزارش بهداشت نیوز: التهاب شناخته شده ی گروهی از بافت های فیبروزی که در طول کف پا قرار دارند. با این سه حرکت درد این ناحیه را سریعتر التیام دهید. کشش دیواری همانطور که در تصویر می بینید، پای برهنه روبروی دیوار بایستید. با دو دست به دیوار فشار بیاورید و به طرف جلو متمایل شوید. پشت پاشنه و...

چرا نباید صورت ‌را در حمام شست؟ بهداشت نیوز  ۵۹ دقیقه پیش

چرا نباید صورت ‌را در حمام شست؟ به گزارش بهداشت نیوز: از شستن صورت زیر دوش تا استفاده کردن از لیف ممکن است مشکلاتی را به همراه داشته باشد که می تواند سلامتی هر فردی را با مشکل مواجه کند. ۵ اشتباه رایج که در حمام انجام می دهیم: ۱.شستن صورت در حمام: شایع‌ترین اشتباهی که در هنگام حمام کردن مرتکب آن می‌شویم شستن صورت در حمام...

بلوبری چیست و چه خواصی دارد؟ مجله سلامت  ۱ ساعت پیش

بلوبری چیست و چه خواصی دارد؟بلوبری یکی از میوه‌های خوشمزه ای است که بیشتر افراد تمایل دارند از آن استفاده کنند. شما می‌توانید این میوه خوشمزه را به تنهایی میل کنید یا از آن در تهیه اسموتی‌های مختلف استفاده کنید.بلوبری که بومی آمریکای شمالی است سال‌هاست به عنوان دارویی برای درمان بیماری‌ها و شرایط مختلف بدن استفاده می‌شود.این میوه...

عملیات گسترده نیروهای یمنی در جیزان +فیلم العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم - یمن نیروهای یمنی در این عملیات مواضع متجاوزان را زیر آتش سنگین موشک و توپخانه گرفته و با تخریب استحکامات دشمن، حمله برق آسای خود را آغاز کردند. پادگان استراتژیک "الغاویه" نیز شاهد درگیری های شدیدی بود؛ این درگیری ها به سرعت دامنه یافته و با استفاده از تکنیک های...

صفحه اینستاگرام سردار سلیمانی دوباره در دسترس قرار گرفت العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم- ایران/ سیاسی  صفحه رسمی اینستاگرامی سردار سرلشکر پاسدار قاسم سلیمانی با  انتشار پستی اعلام کرد صفحه قبلی منتسب به سردار سلیمانی که در تاریخ ۹۷/۲/۲۱ توسط اینستاگرام مسدود شده بود، لحظاتی قبل در دسترس مخاطبان قرار گرفت. این صفحه با آدرس @Soleimany_ir به...

ثروتمندترین کشورهای جهان کدامند؟ بهداشت نیوز  ۲ ساعت پیش

ثروتمندترین کشورهای جهان کدامند؟ به گزارش بهداشت نیوز: بر اساس این گزارش، انتظار می‌رود سرانه تولید ناخالص داخلی ماکائو، این کشور کازینوها و پایتخت شرط‌بندی جهان، تا دو سال دیگر به ۱۴۳هزار و ۱۱۵ دلار برسد و تبدیل به ثروتمندترین کشور جهان شود. به این ترتیب قطر، که پیش‌بینی می‌شود سرانه تولید ناخالص ملی‌اش به...

رنگ کبودی چه معنایی دارند؟ چه زمانی کبودی بدن خطرناک است؟ بهداشت نیوز  ۲ ساعت پیش

رنگ کبودی چه معنایی دارند؟ چه زمانی کبودی بدن خطرناک است؟ به گزارش بهداشت نیوز: کبودی به هر رنگ چه معنایی دارد؟  کبودی به طور معمول زمانی شکل می گیرد که فرد به واسطه دلایل مختلفی مانند زمین خوردن یا تصادف با یک جراحت و آسیب دیدگی در بخشی از پوست مواجه می شود. رگ های خونی بین پوست و بافت های دیگر بدن پاره شده، خون زیر سطح پوست جمع شده و بروز کبودی را...

سیاهی دور چشم تان را با این ماسک خانگی از بین ببرید نامه  ۲ ساعت پیش

  هیچ‌کس حلقه های سیاه دور چشم را دوست ندارد. خیلی‌ها انوع راه‌ها را امتحان کرده‌اند تا این حلقه‌ها را مخفی کنند. متاسفانه، این‌ کار اصل این مشکل را از بین نمی‌برد. خوشبختانه یک راه ارزان و ساده برای حذف این حلقه‌های تیره وجود دارد. برای درست کردن این ماسک طبیعی به سه چیز نیاز دارید:مواد لازم برای...

سرطان روده با رژیم غذایی بدون این ماده! نامه  ۲ ساعت پیش

 رژیم غذایی که برای خود انتخاب می کنید نقش بسیار مهمی در جذب بیماری هایی همچون سرطان دارد. در ادامه به شما خواهیم گفت از چه موادی استفاده کنید تا دچار سرطان روده نشوید.محققان موسسه فرانسیس کریک در لندن، دریافتند که حفظ رژیم غذایی غنی از ایندول کاربینول- 3 که در سبزیجات وجود دارد مانع از التهاب...

بهترین سفید کننده دندان خانگی چیست؟ مجله سلامت  ۲ ساعت پیش

بهترین سفید کننده دندان خانگی چیست؟دوباره وقت آن شده که به مناسبت سال نو در مهمانی‌های مختلفی شرکت کنید و مرتبا عکس بیندازید. پس سفید کردن دندانهایتان ضروری است. اما پیداکردن زمان برای مراجعه به دندانپزشک، همیشه ممکن نیست و گاهی اوقات شما نمی‌خواهید که برای کمی‌روشن تر کردن دندانهایتان، مقدار زیادی مواد شیمیایی روی آنها بمالید. خوشبختانه،...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده