تعداد بازدید: ۱۴
تاريخ انتشار: جمعه،۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۷:۰۷
از پاسدارى از انقلاب و آرمانهاى آن تا گام‌هاى محکم در راه سازندگى کشور
به گزارش خبرگزاری تسنیم، پس از پایان جنگ تحمیلى، براساس فرمان مقام معظم رهبرى مبنى بر ضرورت بازسازى کشور و به‌منظور هماهنگى و نظارت بر این حجم وسیع از فعالیت‌هاى سازندگى، سپاه پاسداران انقلاب اسلامى، قرارگاه سازندگى خاتم الانبیاء(ص)، بازوى اصلى خود در عرصه فعالیت‌هاى سازندگى کشور را تشکیل داده و توان مهندسى سپاه در هشت سال دفاع مقدس را به اجراى طرح‌هاى عظیم عمرانى و صنعتى سوق داده است.
امروز گستره‌ى وسیعى از فعالیت‌هاى سازندگى و محرومیت‌زدایى از قبیل سدسازى، ساخت اتوبان و فرودگاه، بازسازى تأسیسات و اسکله‌هاى بنادر کشور، راهسازى، سازمان دریایى، پروژه‌هاى کشاورزى و دامدارى، طرح‌هاى آبرسانى و گازرسانى، احداث واحدهاى مسکونى، خودروسازى، تولید قطعات صنعتى، درختکارى و احیاء جنگل‌ها و بازسازى مناطق جنگ‌زده را در بر مىگیرد.
در این نوشتار به بخش‌هایى از ماموریت سپاه پاسداران انقلاب اسلامى در سازندگى کشور و محرومیت‌زدایى اشاراتى خواهیم داشت. در دوم اردیبهشت سال 58 که امام خمینى(ره) فرمان تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامى را صادر فرمودند، هیچ کسى گمان نمى‌برد روزى فراخواهد رسید که این تشکیلات علاوه بر پاسدارى از انقلاب و آرمانهاى آن، گام در راه سازندگى کشور بگذارد.
درطول سال‌هاى دفاع مقدس یگان‌هاى مهندسى باتوجه به روحیه اعتقادى و مردمى با بکارگیرى امکانات محدود موجود و استفاده از ابتکار وخلاقیت‌ها در امور مهندسى اقدام به احداث خاکریز، راه، پل، سنگر و.... مى‌نمودند. سه نمونه از آن ابتکارها که در عملیات‌ها تأثیر تعیین‌کننده‌اى داشت، ایجاد جاده هور العظیم به طول ده‌ها کیلومتر، احداث پل شناور خیبر به طول 14 کیلومتر و احداث دو پل عظیم بر روى رودخانه اروند رود به طول 900 متر بود.
پس از پایان دفاع مقدس به‌لحاظ ضرورت‌هاى بازسازى و تکنولوژى، شرایط ویژه‌اى جهت فعالیتهاى مهندسى در مجموعه سپاه ایجاد گردید. در آن زمان خسارات وارد شده به کشور به‌حدى بود که توان بخش دولتى و بخش خصوصى به تنهایى قادر به تعمیر و بازسازى 1200 کیلومتر مرز جنگى در کشور نبودند. در چنین شرایطى نیاز به مدیریت جهادى براى سرو سامان دادن به وضع کشور بیش از پیش حس مى‌شد.
بر همین اساس هم در سال 1368 به دستور حضرت آیت‌الله خامنه‌اى رهبر معظم انقلاب و با حکم محسن رضایى فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامى، مشارکت مهندسى سپاه در بازسازى و سازندگى کشور، با استفاده از تجارب گذشته بخشى از امکانات و منابع انسانى در سازمان مستقلى تحت عنوان قرارگاه سازندگى خاتم الانبیاء(ص) سازماندهى و وارد عرصه سازندگى کشور با هدف «آب‌رسانى، صدور نفت و گاز، پروژه‌هاى سدسازى، انتقال آب و نیرو و راه‌سازى» شد.
اگر سپاه در طول جنگ به سنگرسازى، ساخت پل‌هاى تاکتیکى، خاکریز و... مشغول بود، پس از جنگ مى‌باید در حوزه‌هاى وسیع‌ترى از عمران -آن‌هم نه فقط در محدوده مناطق جنگى بلکه در کل کشور- بپردازد. سپاه پاسداران با توجه به اصل 148 قانون اساسى که گفته نیروهاى مسلح در زمان صلح مى‌توانند در امور عمرانى و سازندگى به‌کار گرفته شوند، در طول زمان قرارگاه نوح، کربلا و کوثر را به‌عنوان زیر مجموعه‌هاى قرارگاه سازندگى خاتم الانبیاء براى فعالیت‌هاى خود تأسیس و براى هر یک ماموریت ویژه‌اى تعریف کرد.
*    قرارگاه نوح‌ قرارگاه سازندگى نوح یکى از زیرمجموعه‌هاى قرارگاه سازندگى خاتم الانبیا است. این قرارگاه مسؤولیت ساخت تونل و سازه‌هاى زیرزمینى، اجراى پروژه‌هاى صنعت، گاز، پتروشیمى، نفت، شناورسازى و اسکله‌سازى را بر عهده دارد. این قرارگاه در حوزه دریا احداث بیش از 104 کیلومتر انواع موج‌شکن، دایک و حفاظت ساحلى، احداث بیش از 50 پست انواع اسکله با کاربرى متفاوت اعم از کانتینرى، چند منظوره، صادرات نفت، گاز، گوگرد، LPG&LNG و غیره به طول تجمعى بیش از 10 کیلومتر، بیش از 270 کیلومتر شمع‌کوبى انواع شمع‌هاى فلزى و بتنى در پروژه‌هاى دریایى، بیش از 88 کیلومتر انواع شمع درجا در پروژه‌هاى دریایى، بیش از 120000 تن عملیات فلزى و آرماتوربندى در پروژه‌هاى دریایى را در پرونده خود ثبت کرده است.
در حوزه صنایع گاز، نفت و پتروشیمى، شناورسازى و نصب اسپولهاى 1000 مترى در عمق 10 مترى از تراز آب‌هاى آزاد، طراحى و احداث 5 واحد آبگیرى با ظرفیت تجمعى 225000 متر مکعب در ساعت، طراحى و احداث 16 مخزن ذخیره‌سازى، نصب آب شیرین‌کن با ظرفیت 180 متر مکعب در ساعت، احداث 258 کیلومتر خطوط انتقال نفت و گاز، لوله گذارى در بستر خلیج فارس با قطر 2400 میلیمتر و طول 850 متر جهت پروژه آبگیر پردیس، ساخت و شناورسازى Basin (سازه بتنى با وزن 8500 تن) با روشى نوین براى اولین‌بار در خاورمیانه در پروژه آبگیر پردیس بخشى از عملکرد این مجموعه سازندگى است.
*    قرارگاه کربلا قرارگاه کربلا در سال 1368، فعالیت خود را آغاز نمود و هم‌اکنون به‌عنوان بزرگترین گروه تخصصى قرارگاه سازندگى خاتم الانبیاء(ص)، با بهره‌گیرى از روحیه جهادى، بسیجى و پاسدارى و با توجه به ارزشهاى اسلامى و انقلابى با اقتدار در این مسیر گام برمى‌دارد. برخوردارى از 15مؤسسه اجرائى و یک مؤسسه مشاور، بکارگیرى بیش از11000 نفر کارکنان متعهد و متخصص، بهره‌گیرى بیش از 6000 دستگاه انواع ماشین‌آلات سنگین، نیمه‌سنگین، سبک و تجهیزات تخصصى و مدرن و کسب تجربه و دانش حاصل از اتمام بیش از 700 پروژه مهم در جاى جاى کشور پهناور جمهورى اسلامى ایران، شرایطى را ایجاد کرده است که قرارگاه کربلا با بیش از دو دهه سابقه، با افتخار و اقتدار در توسعه و آبادانى کشور در گرایش‌هاى حمل و نقل جاده‌اى و ریلى، سد و شبکه، خطوط انتقال، صنایع معدنى و.
.. پیشرو باشد. این مجموعه با اجراى به‌موقع و حتى زودتر از موعد واجراى پروژه‌ها فراتر از تعهدات قراردادى و بر محور کیفیت و دانش، تعهد و مسؤولیت‌پذیرى، رعایت اصول کنترل کیفیت (QC) و ضمانت کیفیت (QA)، توجه ویژه به ایمنى و سلامت ومحیط زیست (HSE)، برنامه‌ریزى درست و حساب‌شده توانسته علاوه بر ثبت رکوردهاى‌ بى‌نظیر، رضایت مردم و اعتماد کارفرمایان را جلب کند.
احداث راه‌آهن یزد - اقلید و کاهش 311 کیلومترى از مسیر بافق تا شیراز، احداث راه‌آهن سریع‌السیر قم- اصفهان، ساخت سد مخزنى گاران، پروژه خط انتقال گاز 36 دوم خرم آباد-ملایر بخش کوچکى از عملکرد این قرارگاه است. *    قرارگاه کوثر سپاه پاسداران انقلاب اسلامى یکى از وظایف اصلى خود را محرومیت‌زدایى در کشور تعریف کرده است.
بر همین اساس اداره سازندگى معاونت آماد و پشتیبانى، مهندسى و سازندگى ستاد مشترک سپاه با کلیه امکانات و نیروها را به قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) منتقل کرد تا از این ظرفیت در آباد کردن مناطق محروم بهره ببرد. بر همین اساس قرارگاه کوثر در قرارگاه سازندگى به‌عنوان یک قرب میانى شروع به کار کرد. پس از گذشت سه دهه از عمر انقلاب، هنوز فقر و محرومیت در برخى مناطق کشور وجود دارد به‌طوری‌که نه تنها بسیارى از روستاهاى استانهاى کشور با محرومیت و فقر روبه‌رو هستند بلکه مردم در مناطق اطراف تهران در محرومیت کامل به‌سر مى‌برند و از امکانات اولیه براى زندگى‌ بى‌بهره‌اند.
این قرارگاه براى رفع محرومیت دو برنامه را در دستور کار خود قرار داد. اول این‌که با کمک و هزینه دولت، مناطق محرومى را که دولت شناسایى کرده بود و به‌لحاظ مشکلات جغرافیایى (صعب العبور و بد آب و هوا بودن) و حضور عناصر ضدانقلاب و گروهک‌هاى شرور، هیچ پیمانکارى حاضر به اجراى پروژه‌هاى محرومیت‌زدایى در آن مناطق نبود، قرب کوثر آن‌ها را پذیرفت و پروژه‌هاى محرومیت‌زدایى را با جدیت دنبال کرد.
شناسایى و محرومیت‌زدایى با کمک و هزینه سپاه پاسداران دومین برنامه کارى قرب کوثر در زمینه محرومیت‌زدایى است. در این مرحله قرب کوثر در تمامى مناطق که قرارگاه سازندگى خاتم الانبیاء(ص) و مؤسسات و شرکت‌هاى وابسته در آن حضور دارند مشغول انجام پروژه‌هاى محرومیت‌زدایى شد. این قرارگاه تا به امروز 12 هزار و 905 پروژه محرومیت‌زدایى را در کشور اجرایى کرده که از این تعداد تا کنون نزدیک به 5 هزار پروژه به اتمام رسیده است.
سردار سید ضیاء الدین حزنى فرمانده قرارگاه قرب کوثر اصلى‌ترین هدف از اجراى پروژه‌هاى محرومیت‌زدایى را رفع فقرو محرومیت در کشور دانسته و گفته: 70 درصد اعتبارات محرومیت‌زدایى سپاه در راستاى انجام پروژه‌هاى کوچک و عام المنفعه و فاقد پیچیدگى‌هاى فنى و توسط مردم عادى اجرایى شده است.
وى با بیان این‌که اکثر فعالیت‌هاى سپاه در نقاط دورافتاده اجرایى مى‌شود، گفت: 90 درصد فعالیت‌هاى ما عمرانى و 10 درصد دیگر غیرعمرانى است. براساس این گزارش، قرب از سال 68 سال تاکنون با رشد شاخص‌هاى کمى (تعداد کارکنان، حجم بالاى پروژه‌ها، میزان سرمایه) و کیفى (توان فنى و مدیریتى) با ورود به عرصه‌هاى جدید و پروژه‌هاى پیچیده‌اى که قبلا توسط پیمانکاران خارجى انجام مى‌شد و هم‌چنین با حضور در مناطق محروم، ناامن و دورافتاده، خدمات چشمگیر انجام داده است.
این قرارگاه با بهره‌گیرى از ده‌ها گروه اجرایى و شرکت‌هاى تابعه و همکار تا کنون تعداد 1836 پروژه در رشته‌هاى تخصصى نظیر سد وبند، شبکه آبیارى و زهکشى، ابنیه مسکونى و ادارى، راه و ابنیه، تونل و سازه‌هاى زیرزمینى، بندر و سازه‌هاى دریایى، خدمات مهندسى، تاسیسات نفت-گاز و پتروشیمى، مخازن و تصفیه‌خانه، سازه‌هاى فلزى ، خدمات صنعتى، حمل و نقل، خطوط انتقال (نفت، گاز، آب و فاضلاب)، سازها و شناورها، معدن و کشاورزى را به اتمام رسانیده و تعداد 288 پروژه دیگر را هم در دست اجرا دارد که بخشى از این فعالیت‌ها در مناطق محروم انجام مى‌شود.
شاید یکى از مهم‌ترین پروژه‌هاى قرارگاه خاتم الانبیا، پروژه‌هاى نفتى عسلویه و پارس جنوبى بود. در میانه دولت دهم که شرکتهاى بزرگ نفتى همچون توتال فرانسه، شل و... به بهانه‌هاى واهى و با این دیدگاه که ایران به تنهایى توانایى تکمیل این خطوط را ندارد، از ادامه فعالیت در پروژه‌هاى نفتى ایران سر باز مى‌زدند، در چنین فضایى سپاه پاسداران انقلاب اسلامى که پیش از این در برخى پروژه‌هاى بزرگ نفتى وارد شده بود، در اسفند 88، تفاهم‌نامه‌اى به ارزش تقریبى 850میلیون دلار با شرکت ملى پالایش و پخش فرآورده‌هاى نفتى براى ساخت سه رشته خط لوله انتقال به طول یک هزار و 810 کیلومتر امضا کرد.
هرچند که قرارگاه سازندگى خاتم الانبیا حرف اول را در کشور در زمینه پروژه‌هاى ملى مى‌زند اما این مجموعه تلاش دارد در پروژه‌هایى ورود پیدا کند که بخش خصوصى ناتوان از اجراى آن باشند. بر همین اساس در اردیبهشت سال 90 سردار جعفرى فرمانده کل سپاه، از ممنوعیت ورود سپاه به پروژه‌هاى زیر 100 میلیارد تومان خبر داد و گفت: البته اگر پروژه‌اى نیز بالاتر از 100 میلیارد تومان باشد ولى شرکت‌هاى خصوصى بتوانند آن‌را انجام دهند، سپاه وارد این پروژه‌ها نخواهد شد مگر آن‌که شرکت خصوص بخواهد اجحافى کند که در این صورت سپاه براى ایجاد رقابت و تعدیل قیمت وارد خواهد شد.
سردار جعفرى به این نکته نیز اشاره مى‌کند که « یکى از راهبردهاى ما که به تصویب رهبر معظم انقلاب نیز رسیده و اعمال مى‌شود، این است که ورود سپاه به پروژه‌هاى مختلف، جایى را براى مردم و شرکت‌هاى خصوصى و کوچک، تنگ نکند.» *     آمار نیروهاى قرارگاه سازندگى سپاه‌ مدیریت جهادى در سپاه پاسدراران و على الخصوص در مجموعه سازندگى خاتم الانبیا از مهم‌ترین شاخصه‌هاى سپاه است.
مدیریت جهادى در طول 8 سال دفاع مقدس و بازسازى کشور، مدیریت جهادى در عرصه تقویت توان دفاعى کشور با وجود تحریم‌هاى گسترده، مدیریت جهادى در مقابله با تحریم‌ها با حضور فعال در عرصة عمرانى و زیربنایى کشور که نقش مهمى در توسعه کشور و مقابله با طراحى‌هاى دشمنان داشته، مدیریت جهادى در ترویج و گسترش فرهنگ ایثار و مقاومت در میان اقشار جامعه و.
.. ازجمله شاخصه‌هاى مدیریت جهادى در سپاه است. جلوگیرى از ایجاد فضاى اشتغال و تبدیل شدن قرارگاه خاتم به یک انحصار جدید در حوزه کار و صنعت یکى از شبهه‌هاى مطرح‌شده پیرامون عملکرد سازندگى سپاه است که سردار عبداللهى به آن اشاره کرد: «در ایام دفاع مقدس سپاه نیروهاى مردمى را آموزش مى‌داد و مدیریت نیز بر عهده سپاه بود.
امروز هم ما همان روال را دنبال‌کنیم.» وى از همکارى 5 هزار شرکت پیمانکار بخش خصوصى با قرارگاه سازندگى خاتم الانبیا خبر داد و افزود: «قرارگاه سازندگى 135 هزار نفر نیرو دارد که از این بین تنها 2هزار و 560 نفر نیروى رسمى هستند و بقیه را نیروهاى مردمى تشکیل مى‌دهند.» «البته ما نیروهاى وظیفه‌اى که در دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل هستند و نخبه محسوب مى‌شوند -یعنى ویژگى‌هاى مد نظر ما را دارند- شناسایى و جذب مى‌کنیم تا آن‌ها بتوانند در میدان عمل نیز تجربه کسب کنند و بعد از پایان خدمت سربازى بر اساس تقاضاى خود مى‌توانند تبدیل به کادرهاى قراردادى شوند.
» به گفته فرمانده قرارگاه سازندگى خاتم‌الانبیا(ص)، در میان 135 هزار نفر نیروى مشغول به کار در این قرارگاه، بالغ بر 35 هزار نفر در سطح مهندس، فوق‌لیسانس و دکترى هستند و بقیه نیروها نیز به‌لحاظ فنى، افراد ماهر و باتجربه محسوب مى‌شوند. البته این 135 هزار نفر به‌صورت مستقیم مشغول به کار هستند و چند برابر این‌ها -بیش از 500هزار نفر- در حوزه‌هاى دیگر مثل پشتیبانى و تدارکات و غیره به‌صورت غیر مستقیم فرصت شغلى ایجاد شده است.
» تحقق همین مدیریت جهادى و عدم نیاز به شرکتهاى خارجى در شرایط تحریم باعث شد تا در ماه مه 2010 قرارگاه خاتم‌الانبیاء، شرکت‌هاى زیرمجموعه آن و فرمانده آن رستم قاسمى، تحت تحریم دولت ایالات متحده آمریکا قرار گرفتند. در 9 ژوئن همین سال نیز شوراى امنیت سازمان ملل با صدور قطعنامه‌اى این قرارگاه و چهار مؤسسه زیرمجموعه آن به‌نام‌هاى مکین، رهاب، فاطر و مهندسین مشاور ایمن‌سازان را به همراه 40 شرکت و مؤسسه ایرانى دیگر، در فهرست تحریم‌هاى خود قرار داد.
بر اساس این قطعنامه دارایى‌هاى این شرکت‌ها در بانک‌هاى خارجى باید مسدود شود و مسؤولان آن‌ها حق مسافرت بین‌المللى ندارند. *    سپاه و طرح‌هاى ملى‌ برخى از طرح‌هاى کلانى را که سپاه در سطح کشور به‌عهده گرفته و بعضاً جزء طرح‌هاى‌ بى‌نظیر یا کم‌نظیر مى‌باشند، عبارتند از: 1.
    ساخت گلدسته‌هاى مرقد مطهر حضرت امام خمینى(ره) 2.    احداث سد گتوند خوزستان، بلندترین سد خاکى کشور: سد گتوند علیا در استان خوزستان و 30 کیلومترى شمال غربى شهرستان شوشتر و 12 کیلومترى شهر گتوند واقع گردیده و آخرین سدى است که بر روى رودخانه کارون احداث مى‌گردد.
این سد با ارتفاع 180 متر و از نوع سنگ‌ریزه‌اى با هسته رسى مى‌باشد. 3.     ساخت دکل و اسکله بعثت و اسکله شهید باهنر. اسکله بعثت از اسکله‌هاى واقع در پایین‌دست ورودى خلیج فارس در منطقه شهرک بعثت (شهر بعثت) شهرستان ماهشهر واقع است. هم‌چنین اسکله شهید باهنر بندرعباس با 8/9 متر آبخور، قرار گرفتن در حومه شهر تجارى بندرعباس و هم‌چنین داشتن ترمینال مسافرى بین‌المللى و داخلى به مساحت سه هزار و 800 مترمربع در زمره اسکله‌هایى است که از موقعیت مناسب و مطلوبى جهت جذب تجار و مسافر برخوردار است.
4.     ساخت دستگاه حفارى چال موازى‌ 5.     ساخت دستگاه سنگ‌شکن مخروطى هیدوکن‌ 6.     احداث سد کرخه، یکى از بزرگ‌ترین سدهاى مخزنى خاورمیانه و قریب 35 سد و بند انحرافى‌ 7.     احداث 75 هزار هکتار شبکه آبیارى و زهکشى‌ 8.
    اجراى 55 کیلومتر تونل با مقاطع مختلف‌ 9.     احداث 1400 کیلومتر راه اتوبان و راههاى اصلى و فرعى همچون اتوبان تهران - ساوه 10.    اجراى بیش از 45 پروژه بنادر، اسکله و سایر سازه‌هاى دریایى‌ 11. اجراى 900 هزار متر مربع ابنیه ادارى و مسکونى و ساخت 15 پل بزرگ‌ 12.
طراحى و اجراى بیش از 2 هزار کیلومتر خطوط انتقال نفت، گاز و آب در خشکى و دریا تا قطر 3000 میلى‌متر 13. طراحى و اجراى نخستین پروژه آبگیر پالایشگاه‌هاى پارس جنوبى در کشور، فاز 15 و 16 عسلویه‌ یکى از بزرگترین میادین گازى جهان است که در سالهاى اخیر رشد قابل ملاحظه‌اى یافته است. 14.     طراحى و اجراى نخستین مجموعه فیلترهاى پروژه آبگیر در کشور 15.
طراحى و اجراى سامانه‌هاى کنترل مخازن نفت جزیره خارک براى اولین‌بار در کشور 16. طراحى و احداث بزرگ‌ترین مجتمع بندرى پتروشیمى کشور و جهان در منطقه پارس جنوبى‌ 17. ساخت و تعمیر شناورها و دارا بودن مجتمع بزرگ یارد 18. طراحى و ساخت مخازن یک میلیون بشکه‌اى نفت خام‌ 19. ساخت اسکله شهید محلاتى و بندر پتروشیمى پارس - عسلویه‌ 20.
طراحى اسکله شناورهاى فله‌بر بزرگ‌ 21. طراحى و ساخت و تولید 14 نوع از عمده‌ترین ماشین‌آلات کشاورزى‌ 22. طراحى و ساخت انواع شناور و قایق‌ 23. بازسازى پل خرمشهر و اسکلت لافت‌ 24. اجراى سدهاى مهم تبارک و چرى در اصفهان‌ 25. اجراى پروژههاى گازرسانى، آبرسانى، مدرسه‌سازى، حمام و خانه‌سازى در مناطق محروم: همچون خط لوله گاز عسلویه به ایرانشهر 26.
بازسازى مناطق جنگ‌زده ازجمله خرمشهر و آبادان‌ 27. پروژه خط هفتم متروى تهران: نقطه شروع آن از منطقه 2 شهردارى تهران واقع در میدان باغ فیض آغاز و با طى مسیرهایى از میدان سرو، میدان صنعت، مرکز همایشهاى رازى، بزرگراه شیخ فضل‌اله، بزرگراه نواب، میدان محمدیه و خیابان 15 خرداد وارد محدوده شهردارى منطقه 14 شده و پس از طى مسیر اتوبان شهید محلاتى و خیابان شهید فهمیده با رسیدن به ورزشگاه تختى خاتمه مى‌یابد.
*     سپاه و خودکفایى در فن‌آورى‌هاى علمى و دفاعى‌ سپاه با توجه به نیازهاى انقلاب در عرصه‌هاى علمى و دفاعى و ارتقاء نظام در بازدارندگى دشمنان و حفظ استقلال کشور، در زمینه‌هاى مختلف ازجمله ابداع و ساخت تسلیحات پیشرفته تا فن‌آورى‌هاى نوین علمى اقدامات مؤثر و چشمگیرى را انجام داده است.
برخى از عرصه‌هاى فن‌آورى‌هاى دفاعى و علمى عبارتند از: 1.     ساخت ناوچه، 2.     ساخت و تولید خودروهاى نظامى، 3.     تولید موشک‌هایى با برد کوتاه و متوسط و دوربرد همانند موشک شهاب 3، 4.     طراحى و ساخت بالگرد شاهد، 5.     تولید سکوهاى پرتاب موشک، 6.
    تولید هواپیماهاى بدون سرنشین، 7.     ساخت 2296 قطعه صنعتى مهم، 8.     ساخت سامانه‌هاى رادارى، 9.     تولید قطعه نرم‌افزارى TMB (قلب حساس موشک)، 10. طراحى سامانه‌هاى نوین نبرد نامتقارن در پدافند هوایى، 11. طراحى و تولید موشک‌هاى فوق مدرن ضد موشک و رادارگریز، 12.
ساخت و آزمایش سریع‌ترین موشک زیرسطحى جهان (حوت)، حوت 100 کیلومتر در ساعت سرعت دارد که این میزان 25 کیلومتر از نمونه آمریکایى آن سریع‌تر است و هم‌اکنون سریع‌ترین موشک زیرسطحى دنیا مى‌باشد. 13. به‌کارگیرى سامانه‌هاى پدافند فوق پیشرفته (Tor.M1) و ده‌ها فناورى جدید که با همکارى وزارت دفاع، خودکفایى و استقلال کشور در ابعاد گوناگون نظامى و دفاعى براى جهانیان آشکار مى‌گردد.
این‌قدرت بازدارندگى دفاعى سپاه، در برخى مقاطع همچون حضور متجاوزین انگلیسى در آبهاى سرزمینى ایران، باعث واکنش سریع دریادلان سپاهى و نمایش ابهت پوشالى قدرت‌هاى متجاوز خارجى مى‌گردد.انتهای پیام/

کد خبر: 769421  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: تسنیم
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای سياسي

آمادگی مناظره با وزیر کشور در مورد تخلفات انتخاباتی وزارت کشور دارم/برخی اظهارات آقای رحمانی... خبرگزاری فارس  ۵ هفته پیش

سید صولت مرتضوی نماینده حجت‌الاسلام رئیسی در ستاد انتخابات کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس،‌ بابیان اینکه تخلفات انتخاباتی وزارت کشور فراوان است،‌ اظهار داشت: آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان هم در بیانات خود به این تخلفات تصریح کرد و از مسئولین...

مظفر گزارش معاونت نظارت مجلس را در صحن قرائت کرد خبرگزاری فارس  ۵ هفته پیش

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، حسین مظفر معاون نظارت مجلس شورای اسلامی با حضور در نشست علنی امروز (یکشنبه پارلمان) گزارش این معاونت را قرائت کرد.متن گزارش در این خبر بروزرسانی می شود.

صدای پای تورم ۲ رقمی/حلال و حرام خواندن رای توهین به مردم است شبستان  ۵ هفته پیش

صدای پای تورم ۲ رقمی/حلال و حرام خواندن رای توهین به مردم استبه گزارش خبرگزاری شبستان، مهمترین عناوین روزنامه های امروز ۷ خرداد به شرح زیر است: اطلاعات:هلاکت ۱۲۰ تروریست در حمله جنگنده های روسیه به کاروان داعش در سوریه، اعتماد:خط قرمزی به نام مطهری، معاون سیاسی وزیر کشور: حلال و حرام خواندن رای توهین به مردم است ارمان:ائتلاف علیه مطهری در بهارستان، ایران:...

مردم قاعده انقلاب دینی و رمز بقای آن هستند/ دشمن می‌خواهد ایران را از مدار تصمیم‌گیری جهانی... شبستان  ۵ هفته پیش

مردم قاعده انقلاب دینی و رمز بقای آن هستند/ دشمن می‌خواهد ایران را از مدار تصمیم‌گیری جهانی خارج کندبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از سپاه نیوز، حجت‌الاسلام علی سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، در جمع طلاب و روحانیون شهرستان گنبدکاووس با اشاره به اینکه در کشور ما بعد از 15 قرن مجددا حاکمیت دینی شکل گرفته است، افزود: برای حرکت‌های انقلابی و دوام انقلاب الزاماتی وجود...

مانیتورینگ جام/ نقش «موشک‌» و «قطر» در تقابل تهران-ریاض جام نیوز  ۵ هفته پیش

سرویس سیاسی جام نیـوز؛     واشنگتن پست: ترامپ باید از ایران بخواهد که برد موشک‌هایش زیر 300 کیلومتر و وزن آن‌ها زیر 500 کیلوگرم باشد. او همچنین باید سیستم‌های ضدموشکی بیشتری به متحدان آمریکا در منطقه بفروشد.     الگماينر: با اینکه آمريكا و عربستان از حسن روحاني...

ترامپ: صدها میلیارد دلار از خاورمیانه به آمریکا بازمیگردانم/ این یعنی شغل شغل شغل نامه  ۵ هفته پیش

var clickyab_ad = clickyab_ad || []; clickyab_ad['id'] = 9951492947134 ; clickyab_ad['domain'] = 'namehnews.ir'; clickyab_ad['slot'] = 34929327590; clickyab_ad['width'] = 468; clickyab_ad['height'] = 60; clickyab_ad['responsive'] = 'true' ; clickyab_ad['effect'] = "";

مارک دوبوویتز: ظریف حرفه‌ای ترین مبلغ نسل ما است نامه  ۵ هفته پیش

به گزارش نامه نیوز، وی در توئیتر خود با اشاره به یادداشت اخیر وزیر امور خارجه کشورمان در نیویورک تایمز با عنوان " تجهیزات نظامی زیبا" (به قول آقای ترامپ) خاورمیانه را نجات نخواهد داد! نوشت: برایم مهم نیست که دیگران در ارتباط با او چه می‌گویند ولی ظریف حرفه‌ای ترین مبلغ نسل ما است.  نیویورک ...

سوال سه نماینده از وزیر صنعت در دستور کار مجلس خبرگزاری برنا  ۵ هفته پیش

سوال سه نماینده از وزیر صنعت در دستور کار مجلس به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، صحن علنی مجلس شورای اسلامی امروز به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و با حضور و با حضور 209 نفر از نمایندگان رأس ساعت 9و5 دقیقه آغاز به کار کرد. سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی، عضو هیأت رئیسه مجلس دستورکار علنی را به شرح زیر قرائت کرد: گزارش کمیسیون...

بحران سر در گم اوکراین دیپلماسی ایران  ۵ هفته پیش

بحران سر در گم اوکراین دیپلماسی ایرانی: قبل از آن که وارد بحث روابط روسیه و اوکراین و به تبع آن روسیه و اروپا شویم که البته دو موضوع مرتبط به هم و وابسته به هم در روابط روسیه با اروپا است باید منافع و استراتژی هر کدام از دو طرف اروپا و روسیه را بررسی کنیم. در این جا می گوییم اروپا چرا که از سال 1993 که به موجب...

روزنامه قالیباف،پخش اهنگ محسن چاوشی،دوهفته بعد از اتمام انتخابات را مصداق تبلیغ برای روحانی... آفتاب نیوز  ۵ هفته پیش

آفتاب‌‌نیوز : 24آنلاین نوشت: روزنامه"صبح نو" از نشریات وابیته به قالیباف که با هدف تبلیغات انتخاباتی برای وی تاسیس شدد، پخش آهنگی با صدای چاوشی در دو هفته بعد از انتخابات را مصداق تبلیغ برای روحانی دانست!روزنامه صبح نو نوشته است:جمعه‌شب گذشته آخرین قسمت از مجموعه «دیواربه‌دیوار» ساخته آقای «سامان مقدم»...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده

پربیننده ترین خبرها