تعداد بازدید: ۱۹
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۱۱ مرداد ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۷:۰۹
پیشنهاد افتتاح شعب بانک های ایرانی به پاکستان
رئیس کل بانک مرکزی گفت: ایران و پاکستان، روابط سیاسی عمیقی دارند و باید از این ظرفیت بهره گیرند؛ بنابراین پیشنهاد می شود بانک های دو کشور اقدام به افتتاح شعب درکشورهای هم کنند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، ولی الله سیف در دیدار با سفیر پاکستان در ایران، ضمن استقبال از گسترش همکاری های میان دو طرف برپایه تفاهمات پیشین گفت: مشتاقیم که روابط میان دو کشور گسترش یابد و از این موضوع براساس توافق نامه پرداخت مشترک (BPA) میان دو طرف استقبال می کنیم.
بر این اساس موارد مدنظر را به بانک های کشور براساس تفاهم نامه مشترک امضا شده میان طرفین ابلاغ خواهیم کرد. عالی ترین مقام بانک مرکزی با تأکید بر نوع نگاه مشترک میان دو کشور در خصوص توسعه روابط تجاری تصریح کرد: معتقدم که ارتباطات بانکی می‌تواند به توسعه روابط تجاری منتج شود. دو کشور از ظرفیت های بالایی برای بسط همکاری های تجاری و از آن جمله در زمینه صادرات – واردات برخوردارند؛ اما همچنان سطح روابط تجاری با انتظارات فاصله دارد.
البته در این بین ارتباط بانکی مناسب می تواند ظرفیت بالقوه تجاری میان دو کشور را بالفعل و عملیاتی کند. رئیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه دو کشور از روابط سیاسی مناسب و مطلوبی برخوردارند، عنوان کرد: ایران و پاکستان دارای روابط سیاسی در سطوح بالا هستند و باید از این ظرفیت در روابط اقتصادی نیز بهره گیرند.
در حال حاضر روابط تجاری در سطوحی میان دو کشور در جریان است. سیف از آمادگی بانک مرکزی برای صدور مجوز برای بانک های پاکستانی که به فعالیت در ایران تمایل دارند، خبر داد و گفت: براساس شواهد "حبیب بانک" پاکستان تمایل دارد شعبه‌ای را در ایران افتتاح کند. از این رو بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با استقبال از این موضوع، از آمادگی کافی برای صدور مجوز به این بانک ها برخوردار است.
پیشنهاد می کنم حداقل یک بانک از ایران و پاکستان فعالیت خود را در هر دو کشور آغاز کنند. در همین راستا بانک ملی ایران از آمادگی کافی برای این امر برخوردار است و مجوزهای لازم را از سوی بانک مرکزی دریافت کرده است. رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به برنامه این بانک مبنی بر اتصال سوییچ کارت‌های بانکی با دیگر کشورهای همسایه گفت: اتصال به سوییچ کارت های بانکی کشورهای همسایه از جمله اقداماتی است که در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد.
چراکه بر این باوریم که ابزارها و کانال های پرداخت می توانند به توسعه گردشگری ایران و پاکستان کمک کنند. وی در ادامه خاطرنشان کرد: اکنون کارت های بانکی ایران و روسیه به یکدیگر متصل است و همین اقدام با قطر و عمان نیز در شرف عملیاتی و اجرایی شدن است. همچنین مذاکراتی در این باره با کشور ترکیه انجام شده است.
از این رو و در صورتی که پاکستان نیز مایل باشد می توان براساس سیاست ها و مقررات های جاکم بر دو کشور این طرح را اجرایی و عملیاتی کرد. سیف با تأکید بر عضویت مشترک دو کشور در اتاق پایاپای آسیایی (ACU) اظهار کرد: ایران و پاکستان هر دو عضو اتاق پایاپای آسیایی هستند. ما از این قرارداد مشترک و فعال شدن مجدد آن استقبال می کنیم، زیرا این قرارداد می تواند بر تسهیل تسویه مبادلات تجاری چندجانبه میان اعضای اتاق پایاپای آسیایی موثر باشد.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تفاهم نامه امضا شده میان دو طرف در زمان اشرف واترا، رئیس سابق بانک مرکزی پاکستان، گفت: یکی از توافقات مطرح شده در این تفاهم نامه تسویه حساب مشترک میان دو کشور از طریق افتتاح حساب مشترک بود که در این مکانیزم از ارز محلی دو کشور برای تسهیل روابط تجاری استفاده می شود. ایران همچنان به موجب تفاهمات شکل گرفته از آمادگی کافی برای عملیاتی شدن این طرح میان دو کشور برخوردار است و البته توافق نامه پرداخت مشترک (BPA) مکانیزم اجرایی این تفاهم است.
سیف با بیان اینکه روابط ایران و پاکستان از سابقه تاریخی طولانی مدتی برخوردار است، اظهار کرد: دو کشور از سابقه همکاری بالا و دوستی مشترکی برخودارند. امیدواریم با توجه به فرهنگ مشترک میان دو کشور در شرایط موجود روابط فی مابین بیش از پیش گسترش یابد. سفیر پاکستان در ایران نیز در این دیدار با اشاره به تفاهم نامه امضا شده میان دوطرف گفت: در ۱۳ آوریل سال گذشته تفاهم نامه ای مشترک میان بانک مرکزی دو کشور به امضا رسید که بر این اساس بانک مرکزی پاکستان در حدود دو ماه پیش در قالب ابلاغیه ای به بانک های تجاری این کشور، مفاد این تفاهم نامه را به آنها یادآور شد.
بر اساس این ابلاغیه، بانک های پاکستانی می توانند در چارچوب تفاهم صورت گرفته با بانک های ایرانی همکاری کنند. البته به منظور تسریع و تسهیل روابط انتظار داریم که بانک مرکزی ایران نیز در ابلاغیه ای مشابه بانک های ایرانی را به اجرایی کردن تفاهم مشترک میان دو کشور تشویق کند. «آصف درانی» با تأکید بر اینکه روابط بانکی زمینه ساز روابط تجاری است، تصریح کرد: مادامی که روابط بانکی میان دو کشور به طور کامل برقرار نشود، برقراری روابط کارگزاری نیز میسر نخواهد بود.
سفیر پاکستان در ایران از گشایش شعب بانک های ایرانی در این کشور استقبال کرد و گفت: ما با این موضوع موافقیم و منتظریم که هر چه زودتر این امر عملیاتی شود. البته از سال های گذشته تاکنون دو بانک«UBL» و «حبیب بانک» در ایران دفاتر نمایندگی داشته اند. این دو بانک در بسیاری از نقاط دنیا دارای شعبی هستند که امیدواریم این امر در ایران نیز محقق شود.
درانی با بیان اینکه سطح حجم روابط تجاری دو کشور از سطح مورد انتظار پایین تر است، عنوان کرد: انتظار می‌رود که سطح روابط تجاری میان دو کشور افزایش یابد و همان طور که بارها توسط مقامات دو کشور نیز عنوان شده است ما به دنبال ارتقای روابط تجاری به سقف پنج میلیارد دلار هستیم. البته روند روابط تجاری مثبت و رو به رشد است.
براین اساس و با توجه به سوابق مشترک تاریخی و سیاسی آماده همکاری با ایران هستیم. البته پیشنهادها و برنامه های مشترکی در زمینه برق، گاز و ... وجود دارد که تحقق همگی آنها به روابط بانکی به طور همزمان بستگی دارد.

کد خبر: 850876  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: چند ثانیه
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

هشدار سازمان ملل به بحران کمبود آب تا سال 2050 چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

هشدار سازمان ملل به بحران کمبود آب تا سال 2050به دلیل تغییرات اقلیمی، افزایش تقاضا و آلودگی منابع بیش از پنج میلیارد نفر از مردم جهان تا سال 2050 با کمبود آب روبرو می‌شوند مگر اینکه اقداماتی جهت کاهش فشار بر رودخانه ها، دریاچه ها، آب‌های زیرزمینی و ذخایر آبی انجام شود. سازمان ملل متحد هشدار داد کمبود آب تا سال 2050 زندگی پنج میلیارد نفر در جهان...

افتتاح خط هفت مترو تهران تا خرداد 97 چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

افتتاح خط هفت مترو تهران تا خرداد 97کمیل و افتتاح خط هفت مترو به صورت فاز بندی در دستور کار قرار دارد. به گونه‌ای که در اواخر اردیبهشت ماه و یا اوایل خرداد ماه هفت کیلومتر از خط هفت مترو با هفت ایستگاه به بهره‌برداری می‌رسد و ۱۰ کیلومتر از خط ششم مترو نیز در شهریور ماه ۹۷ مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. مدیرعامل شرکت مترو تهران و حومه...

آخرین و اولین حادثه سال های 96 و 97 آفتاب نیوز  ۲ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : جلال ملکی با اشاره به جزییات آخرین حادثه سال 96 گفت: در ساعت 19:45 تقریبا 12 ثانیه به تحویل سال یک مورد حادثه آتش سوزی در یک منزل مسکونی در خیابان 17 شهریور، نرسیده به پانزده متری دوم به سامانه 125 سازمان آتش نشانی اعلام می شود.وی ادامه داد: بلافاصله یک ایستگاه به محل حادثه اعزام می شود....

آخرین و اولین حادثه سال های 96 و 97 ایلنا  ۳ ساعت پیش

آخرین و اولین حادثه سال های 96 و 97جلال ملکی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به جزییات آخرین حادثه سال 96 گفت: در ساعت 19:45 تقریبا 12 ثانیه به تحویل سال یک مورد حادثه آتش سوزی در یک منزل مسکونی در خیابان 17 شهریور، نرسیده به پانزده متری دوم به سامانه 125 سازمان آتش نشانی اعلام می شود. وی ادامه داد: بلافاصله یک ایستگاه به محل حادثه...

تاکید بر روابط مستحکم میان واشنگتن و ریاض در دیدار ترامپ و بن‌سلمان شفقنا  ۳ ساعت پیش

شفقنا- رئیس جمهوری آمریکا و ولیعهد عربستان با یکدیگر دیدار کرده و تلاش برای بهبود روابط مستحکم میان دو کشور را مورد تاکید قرار دادند.

اعتبار بخشی از مطالبات فرهنگیان تخصیص یافت/ پرداخت حقوق سربازمعلمان و حق التدریس معلمان رسمی... خبرگزاری فارس  ۴ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، امروز و پس از تحویل سال نو، خبری خوب به گوش رسید و مسئولان آموزش و پرورش اعلام کردند که پس از پیگیری های متعدد توانستند اعتباراتی را از خزانه اخذ کنند تا بخشی از مطالبات فرهنگیان پرداخت شود. * مطالبات فرهنگیان حق‌التدریس معلمان رسمی، حقوق سرباز معلمان،...

پیام تبریک استاندار تهران به‌ مناسبت حلول سال نو ایلنا  ۴ ساعت پیش

پیام تبریک استاندار تهران به‌ مناسبت حلول سال نوبه گزارش ایلنا، متن پیام تبریک محمدحسین مقیمی به این شرح است: در فضایی آکنده از عطر فاطمی و در زلال معنویت بانوی نور و آب و آیینه سال ۱۳۹۶ را پشت سر گذاشته و وارد سال ۱۳۹۷ شدیم؛ سالی که بهارش با میلاد مسعود حضرت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام آغاز و دل‌های مملو از نور معرفت علوی را به بهار...

پیام تبریک معصومه ابتکار به مناسبت نوروز ایلنا  ۴ ساعت پیش

پیام تبریک معصومه ابتکار به مناسبت نوروزبه گزارش ایلنا، متن پیام معصومه ابتکار به شرح زیر است: یا محول الحول والاحوال همزمانی نوروز عید باستانی ایرانیان با اعتدال بهاری و تحولی که در جان عالم رخ می‌‌‌‌دهد، معنادار و بسیار الهام‌‌‌بخش است. نوروز می‌‌گوید پس از شب‌های طولانی زمستان که...

تحویل سال نو با حضور گسترده زائران و مجاوران در حرم رضوی خبرگزاری برنا  ۵ ساعت پیش

تحویل سال نو با حضور گسترده زائران و مجاوران در حرم رضوی به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ مرکز خراسان رضوی، مراسم ویژه تحویل سال نو با حضور جمع بی شماری از زائران و مجاوران در حرم رضوی با قرائت قرآن کریم آغاز شد. زائرانی که آمده بودند سال نو را در جوار امام  رافت و کرامت آغازو از خوان پر برکتش عیدی و ره توشه سال پیش رو را طلب کنند. در این...

اصابت راکت به حومه دمشق جان ۳۵ نفر را گرفت شفقنا  ۵ ساعت پیش

شفقنا- منابع امنیتی و پزشکی در سوریه از کشته و زخمی شدن ده ها غیر نظامی در نتیجه اصابت راکت به حومه پایتخت این کشور خبر دادند.

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده