تعداد بازدید: ۸
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۲۶ مرداد ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۷:۴۲
محمد سلامتی: کارآیی کابینه دوازدهم بیشتر خواهد بود/ اصولگرایان نمی‌توانند درباره کابینه ادعایی داشته باشند/ فهرست فعلی اصولگرایان را قانع کرده است
جلسات مجلس شورای اسلامی برای بررسی رأی اعتماد به وزیران پیشنهادی درحالی آغاز شده است که بحث‌ها درباره محتوای کابینه و رأی‌آوری آن همچنان ادامه دارد. گذشته از سکوت حمایت‌آمیز اصولگرایان، اصلاح‌طلبان دو گونه موضع اتخاذ کرده اند؛ برخی ضمن انتقاد حمایت کرده‌اند و برخی بدون انتقاد. درباره آنچه درباره کابینه در فضای سیاسی و مجلس در جریان است، با محمد سلامتی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت‌و‌گو کرده‌ایم.
وی معتقد است که کابینه دوازدهم کارآیی به نسبت بیشتری نسبت به کابینه یازدهم دارد، اما اضافه می‌کند که ممکن است مجلس به برخی از وزیران رأی اعتماد ندهد. او می‌گوید هدف از این اقدام نه موضع‌گیری نسبت به روحانی، بلکه  کمک به او برای رفع محذوریت‌های موجود در چینش کابینه است. این گفت‌و‌گو را بخوانید.برخورد اصلاح‌طلبان با کابینه پیشنهادی یکدست نیست.
برخی دیدگاهی انتقادی دارند و برخی دیگر می‌گویند باید در پیگیری مطالبات  رأی دهندگان، محذورات رئیس جمهوری را نیز در نظر گرفت. ارزیابی شما از کابینه پیشنهادی و نوع مواجهه اصلاح‌طلبان با آن چیست؟تغییرات اعمال شده از سوی آقای روحانی در کابینه یازدهم برای شکل‌گیری کابینه دوازدهم، مثبت است. معتقدم ترکیب جدید می‌تواند کارآیی بیشتری نسبت به ترکیب گذشته داشته باشد.
البته آقای روحانی در تهیه و تنظیم فهرست اعضای کابینه خود محذوریت‌هایی داشت و نباید این محذوریت‌ها را از نظر دور داشت. ایشان در انتخابات، هم از حمایت اصلاح‌طلبان، هم حمایت اعتدالگرایان و هم اصولگرایان معتدل برخوردار بود. طبیعتاً هرکدام از این جناح‌ها انتظاراتی از آقای روحانی دارند که تشکل‌های متبوع این جناح‌ها نیز تحقق این انتظارات را از آقای روحانی پیگیری می‌کنند.
درنتیجه ممکن است آقای روحانی از این ناحیه تحت فشار تلقی شود که این امر موجه و طبیعی است. علاوه بر این آقای روحانی برای تنظیم کابینه تحت فشار شخصیت‌های مختلف سیاسی نیز قرار داشته است که این امر هم طبیعی است. بنابراین مسأله این است که کابینه معرفی شده باتوجه به این محدودیت‌ها و محذوریت‌ها نسبت به کابینه یازدهم کارآیی بیشتری دارد و تغییرات در آن مثبت است.
اما همان طور که خود آقای روحانی هم مطرح کرد، مبنی بر اینکه می‌خواهد کابینه را طوری تنظیم کند که نظرات 24 میلیون رأی دهنده را دربر داشته باشد، طرح چنین مباحثی از سوی او به این معنی است که آقای روحانی به مقتضیات این مسأله واقف است. از سوی دیگر، باید توجه داشت که نمایندگان و سخنگویان این 24 میلیون رأی دهنده در مجلس هم حضور دارند.
آنان می‌توانند با نوع رأی دادن خود به وزیران پیشنهادی برخی از محذوریت‌های آقای روحانی را هم در نظر بگیرند و تلاش کنند کابینه‌ای شکل بگیرد که بیشترین هماهنگی را با روحانی و بیشترین کارآیی را داشته باشد.  بنابراین اگر آقای روحانی در این زمینه محذوریتی دارد، نمایندگان مجلس که نمایندگان قشر وسیعی از جامعه و بویژه نمایندگان همان 24 میلیون رأی دهنده به آقای روحانی هستند، بهتر می‌توانند این مسأله را درک کرده و براساس این درک به وزیران رأی بدهند.
البته عده ای می‌گویند اگر نمایندگان به یکی دو وزیر پیشنهادی رأی اعتماد ندهند، این کمک به آقای روحانی است. هدف نمایندگان از این رأی بی‌اعتمادی، این نیست که آقای روحانی را با مشکلاتی رو به رو کنند، بلکه می‌خواهند به آقای روحانی که براساس محذوریت‌های خود تصمیم گرفته است، کمک کنند تا بار دیگر با قوت و قدرت بیشتری ترکیب کابینه دوازدهم را تعیین کند.
برخی مقامات دولتی نه تنها این گمانه زنی که آقای روحانی از برخی وزیران پیشنهادی حمایت نمی‌کنند را به طور کامل رد کرده اند، بلکه تأکید دارند رئیس جمهوری از همه 17 وزیر پیشنهادی تا آخر حمایت می‌کند.البته این امر نظر این مقامات است. اما اگر هم چنین  چیزی صحت داشته باشد، باز هم طبیعی است که آقای روحانی از فهرستی که به مجلس ارائه داده دفاع و حمایت کند.
اما این دفاع به این معنی نیست که باهمه وجود همه این فهرست را به صورت کامل قبول داشته است. به عبارت دیگر، طبیعی است که هر رئیس جمهوری از انتخاب‌های نهایی خود دفاع می‌کند، اما ممکن است در دل او این گونه باشد که اگر تغییری اتفاق بیفتد، بهتر خواهد بود. همان طور که گفتم، او ناچار است از آنچه به مجلس ارائه کرده، دفاع کند.
به کارآیی بیشتر کابینه دوازدهم اشاره کردید. مصداقی بفرمائید که منظور شما از افزایش کارآیی کابینه چیست؟روالم این نیست که درباره افراد بحث بکنم. اما ترکیب وزیران اقتصادی نسبت به گذشته بسیار بهتر است. بویژه درباره وزیران پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد و دارایی، معتقدم این تیم می‌تواند کار مثبت تری را انجام دهد.
اغلب کارشناسان سیاسی و اقتصادی معتقدند که اصل اول در چینش تیم اقتصادی کابینه هماهنگی است. فکر می‌کنید این هماهنگی در کابینه پیشنهادی دیده می‌شود؟در تغییرات اعمال شده نسبت به کابینه یازدهم، به نظر می‌رسد این هماهنگی بیشتر شده است. آقایان کرباسیان و شریعتمداری عناصری هستند که با توجه به کاری که به عهده گرفتند، هم با دولت و هم خودشان با یکدیگر هماهنگ هستند.
شما گفتید سه طیف سیاسی اصلاح‌طلبان، اعتدالگرایان و اصولگرایان میانه از آقای روحانی حمایت کردند.  آیا کابینه را بازتاب دهنده مطالبات این سه طیف می دانید؟هر سه طیف سیاسی حامی آقای روحانی در انتخابات، در کابینه پیشنهادی نماینده دارند. اما در کارزار انتخابات، اصلاح‌طلبان و طرفداران آنان نقش بیشتر و حضور پررنگ تری داشتند.
به باور من آقای روحانی این را مدنظر دارد. بنابراین، فکر می‌کنم هرچقدر کابینه آقای روحانی اصلاح‌طلبانه‌تر باشد، می‌تواند اثرات اجتماعی و سیاسی و نیز کارآیی بیشتری داشته باشد.غیر از تک رسانه‌های تندروی اصولگرا، عموم چهره‌های سیاسی اصولگرا با کابینه همنوایی کرده‌اند. به نظر شما  موضع گیری نشانه چیست؟از آنجا که اصولگرایان انتخابات را باخته‌اند، نمی‌توانند درباره کابینه ادعایی داشته باشند.
به همین دلیل وقتی می‌بینند که از نمایندگان اصولگرا نیز در دولت حضور دارند، به این وضع راضی هستند. آنان حتی انتظار داشتند که 90 درصد کابینه اصلاح‌طلب باشد، اما وقتی می‌بینند که درصد بسیار کمتری از اصلاح‌طلبان در کابینه حضور دارند، این امر برای آنان اقناع‌کننده است.با تشکیل مجلس دهم، آقای روحانی تصمیم گرفت در سه وزارتخانه دولت یازدهم تغییر ایجاد کند و مجلس نیز به این اقدام آقای روحانی رأی مثبت داد.
باوجود این، چرا فکر می‌کنید که مجلس به دو یا سه وزیر پیشنهادی  دولت یازدهم رأی نخواهد داد؟البته آن تغییرات را غیرلازم می‌دانستم و معتقد بودم اگر قرار بود تغییراتی صورت بگیرد، باید در وزارتخانه‌های اقتصادی صورت می‌گرفت. به هر حال آن موقع شرایط خاصی حاکم بود.اما همان مجلس، اگر در زمان فعلی به این تشخیص برسد که به یکی دو وزیر رأی ندهد، تصمیم قانونی آن است و چه بسا از این زاویه باشد که با این کار بخواهند به کارآیی بیشتر کابینه کمک کنند.
نباید تصور کرد که هدف مجلس گذاشتن چوب لای چرخ دولت نیست. مطمئن هستم که آقای روحانی نیز این را بخوبی درک می‌کند. منبع: روزنامه ایران var clickyab_ad = clickyab_ad || []; clickyab_ad['id'] = 9951492947134 ; clickyab_ad['domain'] = 'namehnews.
ir'; clickyab_ad['slot'] = 34929327590; clickyab_ad['width'] = 468; clickyab_ad['height'] = 60; clickyab_ad['responsive'] = 'true' ; clickyab_ad['effect'] = "";

کد خبر: 870879  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: نامه
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

تولید داروی ضدسرطان از تومور! شفاف  ۱۵ دقیقه پیش

به گزارش شفاف، محققان دانشگاه Technion روشی برای انتقال سلول های مصنوعی به بافت تومورها طراحی کرده اند. در این روش آنها از داخل تومور نوعی پروتئین برای مبارزه با آن می سازند. این روش روی موش ها به طور موفقیت آمیز آزمایش شد. سلول های سرطانی به دلیل برخی مکانیسم های قدرتمند دفاعی در برابر درمان...

قحطی‌زدگان همدانی در جنگ جهانی شفاف  ۱۵ دقیقه پیش

به گزارش شفاف، قحطی شدیدی در سال‌ ۱۲۹۶ هجری شمسی و در اواخر دوران قاجار در اثر خشکسالی و حضور قوای مختلف بیگانهٔ روس، انگلیس، عثمانی و آلمانی در همدان رخ داد.   مطالب مرتبط اسباب‌بازی چندش‌آور برای دوستداران جوش چرکی ...

26 هزار هکتار جنگل‌کاری در کهگیلویه و بویراحمد با مشارکت مردم ایرنا  ۲۷ دقیقه پیش

به گزارش ایرنا، الیاس تاج‌الدینی روز شنبه در نشست هماهنگی برگزاری برنامه‌های هفته منابع طبیعی و آبخیزداری در یاسوج با اشاره به اهمیت منابع طبیعی به‌عنوان انفال عمومی و مواهب خدادادی، اظهار داشت: صیانت از منابع طبیعی در کهگیلویه و بویراحمد باید در رأس امور قرار گیرد و حساسیت بیشتری در این زمینه وجود...

فعالیت شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان ادامه مى‌یابد ایلنا  ۲۹ دقیقه پیش

فعالیت شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان ادامه مى‌یابدبه گزارش ایلنا حسین مرعشی در کانال تلگرامی خود نوشت: علیرغم اعتقاد عده اى در مورد توقف فعالیت شورا باید گفت در مورد ادامه کار شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان باید راى نهایى داده شود تا معلوم شود. پیشنهادی که آقای طاهرنژاد نماینده ما داده همانی است که قبلا توضیح دادم؛ حال اینکه هر کس یک رای داده و از این...

لاریجانی درگذشت فرزند احمد توکلی را تسلیت گفت ایلنا  ۲۹ دقیقه پیش

لاریجانی درگذشت فرزند احمد توکلی را تسلیت گفتبه گزارش ایلنا، متن این پیام به شرح زیر است: بسم الله الرحمن الرحیم  انالله و انا الیه راجعون  جناب آقای دکتر احمد توکلی عضو محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده ادوار مجلس درگذشت فرزند بزرگوارتان را به جنابعالی و خانواده محترم تسلیت گفته، برای آن مرحوم‌ رحمت و مغفرت و برای بازماندگان...

كسي منتظر نظر كميته رئيس جمهور نيست روزنامه جوان  ۱ ساعت پیش

خودكشي سيد امامي در زندان تلخ است و هيچ شخص عاقل و معتقد به انقلاب اسلامي آن را تأييد نمي‌كند و اگر بررسي‌هاي كارشناسي قصور را نشان دهد برخورد هم لازم است. اما آنان كه همسو با رسانه ملكه «ابهام در مرگ فعال محيط زيست و استاد دانشگاه» را دنبال مي‌كنند با تشكيل صدها كميته تحقيق وحقيقت ياب قانع نخواهند شد....

اعتراض برخی نمایندگان مجلس به سریال«ستارخان» جام نیوز  ۱ ساعت پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، تعدادی از نمایندگان مجلس در نامه ای به رئیس سازمان صداو سیما، با اعتراض پخش سریال ستارخان، آن را توهین به اقوام «لر» خواندند. در بخشی از نامه آمده است: نمایندگان امضا کننده خواستار عذرخواهی رسمی صداو سیما بابت این توهین ها و برخورد قاطع و اخراج عوامل توهین...

حمله جنگنده های رژیم صهیونیستی به نوار غزه نامه  ۱ ساعت پیش

منابع فلسطینی شامگاه شنبه از حمله جنگنده های رژیم صهیونیستی به نوار غزه خبر دادند.به گزارش نامه نیوز، جنگنده های اسرائیلی مواضع مقاومت فلسطین در شرق و شمال نوار غزه را بمباران کردند منبع: مهر ...

حال عمومی آیت‌الله شاه‌آبادی مساعد نیست/ مومنان برای شفای ایشان دعا کنند نامه  ۱ ساعت پیش

حجت‌الاسلام محمدکاظم شاه‌آبادی فرزند آیت‌الله نصرالله شاه‌آبادی نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری، از بستری شدن آیت‌الله شاه‌آبادی در بیمارستان خبر داد.به گزارش نامه نیوز، وی با اشاره به آخرین وضعیت جسمانی این استاد حوزه افزود: آیت‌الله شاه‌آبادی از شب گذشته در بخش ICU بستری هستند و ایست تنفسی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده