تعداد بازدید: ۱۰۱
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۲۶ مرداد ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۷:۴۲
محمد سلامتی: کارآیی کابینه دوازدهم بیشتر خواهد بود/ اصولگرایان نمی‌توانند درباره کابینه ادعایی داشته باشند/ فهرست فعلی اصولگرایان را قانع کرده است
جلسات مجلس شورای اسلامی برای بررسی رأی اعتماد به وزیران پیشنهادی درحالی آغاز شده است که بحث‌ها درباره محتوای کابینه و رأی‌آوری آن همچنان ادامه دارد. گذشته از سکوت حمایت‌آمیز اصولگرایان، اصلاح‌طلبان دو گونه موضع اتخاذ کرده اند؛ برخی ضمن انتقاد حمایت کرده‌اند و برخی بدون انتقاد. درباره آنچه درباره کابینه در فضای سیاسی و مجلس در جریان است، با محمد سلامتی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت‌و‌گو کرده‌ایم.
وی معتقد است که کابینه دوازدهم کارآیی به نسبت بیشتری نسبت به کابینه یازدهم دارد، اما اضافه می‌کند که ممکن است مجلس به برخی از وزیران رأی اعتماد ندهد. او می‌گوید هدف از این اقدام نه موضع‌گیری نسبت به روحانی، بلکه  کمک به او برای رفع محذوریت‌های موجود در چینش کابینه است. این گفت‌و‌گو را بخوانید.برخورد اصلاح‌طلبان با کابینه پیشنهادی یکدست نیست.
برخی دیدگاهی انتقادی دارند و برخی دیگر می‌گویند باید در پیگیری مطالبات  رأی دهندگان، محذورات رئیس جمهوری را نیز در نظر گرفت. ارزیابی شما از کابینه پیشنهادی و نوع مواجهه اصلاح‌طلبان با آن چیست؟تغییرات اعمال شده از سوی آقای روحانی در کابینه یازدهم برای شکل‌گیری کابینه دوازدهم، مثبت است. معتقدم ترکیب جدید می‌تواند کارآیی بیشتری نسبت به ترکیب گذشته داشته باشد.
البته آقای روحانی در تهیه و تنظیم فهرست اعضای کابینه خود محذوریت‌هایی داشت و نباید این محذوریت‌ها را از نظر دور داشت. ایشان در انتخابات، هم از حمایت اصلاح‌طلبان، هم حمایت اعتدالگرایان و هم اصولگرایان معتدل برخوردار بود. طبیعتاً هرکدام از این جناح‌ها انتظاراتی از آقای روحانی دارند که تشکل‌های متبوع این جناح‌ها نیز تحقق این انتظارات را از آقای روحانی پیگیری می‌کنند.
درنتیجه ممکن است آقای روحانی از این ناحیه تحت فشار تلقی شود که این امر موجه و طبیعی است. علاوه بر این آقای روحانی برای تنظیم کابینه تحت فشار شخصیت‌های مختلف سیاسی نیز قرار داشته است که این امر هم طبیعی است. بنابراین مسأله این است که کابینه معرفی شده باتوجه به این محدودیت‌ها و محذوریت‌ها نسبت به کابینه یازدهم کارآیی بیشتری دارد و تغییرات در آن مثبت است.
اما همان طور که خود آقای روحانی هم مطرح کرد، مبنی بر اینکه می‌خواهد کابینه را طوری تنظیم کند که نظرات 24 میلیون رأی دهنده را دربر داشته باشد، طرح چنین مباحثی از سوی او به این معنی است که آقای روحانی به مقتضیات این مسأله واقف است. از سوی دیگر، باید توجه داشت که نمایندگان و سخنگویان این 24 میلیون رأی دهنده در مجلس هم حضور دارند.
آنان می‌توانند با نوع رأی دادن خود به وزیران پیشنهادی برخی از محذوریت‌های آقای روحانی را هم در نظر بگیرند و تلاش کنند کابینه‌ای شکل بگیرد که بیشترین هماهنگی را با روحانی و بیشترین کارآیی را داشته باشد.  بنابراین اگر آقای روحانی در این زمینه محذوریتی دارد، نمایندگان مجلس که نمایندگان قشر وسیعی از جامعه و بویژه نمایندگان همان 24 میلیون رأی دهنده به آقای روحانی هستند، بهتر می‌توانند این مسأله را درک کرده و براساس این درک به وزیران رأی بدهند.
البته عده ای می‌گویند اگر نمایندگان به یکی دو وزیر پیشنهادی رأی اعتماد ندهند، این کمک به آقای روحانی است. هدف نمایندگان از این رأی بی‌اعتمادی، این نیست که آقای روحانی را با مشکلاتی رو به رو کنند، بلکه می‌خواهند به آقای روحانی که براساس محذوریت‌های خود تصمیم گرفته است، کمک کنند تا بار دیگر با قوت و قدرت بیشتری ترکیب کابینه دوازدهم را تعیین کند.
برخی مقامات دولتی نه تنها این گمانه زنی که آقای روحانی از برخی وزیران پیشنهادی حمایت نمی‌کنند را به طور کامل رد کرده اند، بلکه تأکید دارند رئیس جمهوری از همه 17 وزیر پیشنهادی تا آخر حمایت می‌کند.البته این امر نظر این مقامات است. اما اگر هم چنین  چیزی صحت داشته باشد، باز هم طبیعی است که آقای روحانی از فهرستی که به مجلس ارائه داده دفاع و حمایت کند.
اما این دفاع به این معنی نیست که باهمه وجود همه این فهرست را به صورت کامل قبول داشته است. به عبارت دیگر، طبیعی است که هر رئیس جمهوری از انتخاب‌های نهایی خود دفاع می‌کند، اما ممکن است در دل او این گونه باشد که اگر تغییری اتفاق بیفتد، بهتر خواهد بود. همان طور که گفتم، او ناچار است از آنچه به مجلس ارائه کرده، دفاع کند.
به کارآیی بیشتر کابینه دوازدهم اشاره کردید. مصداقی بفرمائید که منظور شما از افزایش کارآیی کابینه چیست؟روالم این نیست که درباره افراد بحث بکنم. اما ترکیب وزیران اقتصادی نسبت به گذشته بسیار بهتر است. بویژه درباره وزیران پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد و دارایی، معتقدم این تیم می‌تواند کار مثبت تری را انجام دهد.
اغلب کارشناسان سیاسی و اقتصادی معتقدند که اصل اول در چینش تیم اقتصادی کابینه هماهنگی است. فکر می‌کنید این هماهنگی در کابینه پیشنهادی دیده می‌شود؟در تغییرات اعمال شده نسبت به کابینه یازدهم، به نظر می‌رسد این هماهنگی بیشتر شده است. آقایان کرباسیان و شریعتمداری عناصری هستند که با توجه به کاری که به عهده گرفتند، هم با دولت و هم خودشان با یکدیگر هماهنگ هستند.
شما گفتید سه طیف سیاسی اصلاح‌طلبان، اعتدالگرایان و اصولگرایان میانه از آقای روحانی حمایت کردند.  آیا کابینه را بازتاب دهنده مطالبات این سه طیف می دانید؟هر سه طیف سیاسی حامی آقای روحانی در انتخابات، در کابینه پیشنهادی نماینده دارند. اما در کارزار انتخابات، اصلاح‌طلبان و طرفداران آنان نقش بیشتر و حضور پررنگ تری داشتند.
به باور من آقای روحانی این را مدنظر دارد. بنابراین، فکر می‌کنم هرچقدر کابینه آقای روحانی اصلاح‌طلبانه‌تر باشد، می‌تواند اثرات اجتماعی و سیاسی و نیز کارآیی بیشتری داشته باشد.غیر از تک رسانه‌های تندروی اصولگرا، عموم چهره‌های سیاسی اصولگرا با کابینه همنوایی کرده‌اند. به نظر شما  موضع گیری نشانه چیست؟از آنجا که اصولگرایان انتخابات را باخته‌اند، نمی‌توانند درباره کابینه ادعایی داشته باشند.
به همین دلیل وقتی می‌بینند که از نمایندگان اصولگرا نیز در دولت حضور دارند، به این وضع راضی هستند. آنان حتی انتظار داشتند که 90 درصد کابینه اصلاح‌طلب باشد، اما وقتی می‌بینند که درصد بسیار کمتری از اصلاح‌طلبان در کابینه حضور دارند، این امر برای آنان اقناع‌کننده است.با تشکیل مجلس دهم، آقای روحانی تصمیم گرفت در سه وزارتخانه دولت یازدهم تغییر ایجاد کند و مجلس نیز به این اقدام آقای روحانی رأی مثبت داد.
باوجود این، چرا فکر می‌کنید که مجلس به دو یا سه وزیر پیشنهادی  دولت یازدهم رأی نخواهد داد؟البته آن تغییرات را غیرلازم می‌دانستم و معتقد بودم اگر قرار بود تغییراتی صورت بگیرد، باید در وزارتخانه‌های اقتصادی صورت می‌گرفت. به هر حال آن موقع شرایط خاصی حاکم بود.اما همان مجلس، اگر در زمان فعلی به این تشخیص برسد که به یکی دو وزیر رأی ندهد، تصمیم قانونی آن است و چه بسا از این زاویه باشد که با این کار بخواهند به کارآیی بیشتر کابینه کمک کنند.
نباید تصور کرد که هدف مجلس گذاشتن چوب لای چرخ دولت نیست. مطمئن هستم که آقای روحانی نیز این را بخوبی درک می‌کند. منبع: روزنامه ایران var clickyab_ad = clickyab_ad || []; clickyab_ad['id'] = 9951492947134 ; clickyab_ad['domain'] = 'namehnews.
ir'; clickyab_ad['slot'] = 34929327590; clickyab_ad['width'] = 468; clickyab_ad['height'] = 60; clickyab_ad['responsive'] = 'true' ; clickyab_ad['effect'] = "";

کد خبر: 870879  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: نامه
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

حقوق ومزایای یک داعشی چقدر است/روایت عجیب یکی از عناصر فراری+عَکس خبرگزاری برنا  ۴ هفته پیش

حقوق ومزایای یک داعشی چقدر است/روایت عجیب یکی از عناصر فراری+عَکس «در رقه بودم»، حکایت جوانی آلمانی تونسی تبار است که پس از ظهور گروه تکفیری «داعش» با وعده هایش فریب خورده، راهی سرزمین «شام» می شود. این درحالی است که پیش زمینه پیوستن به این گروه در او وجود داشت، آنجا که می گوید: «از کودکی در گوشم از سرزمین...

نشسست 4 ساعته شورای امنیت در مورد کره شمالی بدون نتیجه به پایان رسید ایرنا  ۴ هفته پیش

نیکی هیلی نماینده ترامپ در سازمان ملل متحد بعد از ظهر امروز به خبرنگاران سازمان ملل گفت که اعضا شورای امنیت این نهاد قرار است به دعوت او و نمایندگان کشورهای ژاپن و کره جنوبی به منظور تبادل نظر و گفت وگو در خصوص آزمایش موشکی کره شمالی نشستی اضطراری برگزار کنند.وی افزود که از نظر دولت متبوع او دیگر درنگ...

شورای امنیت شلیک موشک کره شمالی بر فراز ژاپن را محکوم کرد ایرنا  ۴ هفته پیش

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، شورای امنیت تاکید کرد: کره شمالی باید اقداماتی فوری برای کاهش تنش ها انجام دهد و این مساله را دارای «اهمیت حیاتی» خواند. شورای امنیت همچنین از کره شمالی خواست که بیش از این موشک شلیک نکند و از برنامه و سلاح های هسته ای دست بردارد. در این بیانیه همچنین از کشورها خواسته...

حماس از دبیرکل سازمان ملل خواست برای پایان محاصره غزه تلاش کند ایرنا  ۴ هفته پیش

به گزارش ایرنا از خبرگزاری آناتولی ترکیه، فوزی برهوم سخنگوی حماس از سفر «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد به نوار غزه استقبال کرد.حماس سفر عالی ترین مقام دیپلماسی بین المللی به غزه را اشاره مهمی به جایگاه و اهمیت این باریکه در معادله مقابله با رژیم اشغالگر و همچنین وخامت اوضاع انسانی ساکنان آن...

رحیم‌پور ازغدی: شهید رجایی معتقد بود وزیر سرمایه‌دار نمی‌خواهم جام نیوز  ۴ هفته پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، عضو شورای انقلاب فرهنگی با بیان اینکه دعواهای امروز همان دعواهای دهه شصت است، تاکید کرد: شهید رجایی معتقد بود وزیر سرمایه‌دار در کابینه نمی‌خواهم و در انتخابات باید شیوه تبلیغاتی را از راه‌های غربی جدا کنیم. سر مسائل قدرت رقابت نکنیم و از پایین جامعه به...

اختلاف شدید واشنگتن و پاریس بر سر تهران/ رئیس جمهور فرانسه: هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد جام نیوز  ۴ هفته پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه گفته است که هیچ جایگزینی برای توافق اتمی ایران (برجام) وجود ندارد.   به گزارش بی بی سی، آقای مکرون در دیداری با سفرای این کشور، برجام را یک "توافق خوب" توصیف کرد.   رئیس جمهور فرانسه گفته است: «توافق سال ۲۰۱۵...

پنتاگون: موشک آزمایش شده کره شمالی میان‌برد بود نامه  ۴ هفته پیش

در بیانیه وزارت دفاع آمریکا آمده است، پنتاگون آزمایش موشکی اخیر کره شمالی را رصد کرده و و ارزیابی‌های اولیه نشان می‌دهد که این موشک از نوع میان‌برد بوده و شلیک آن از پایگاه هوای سونان انجام گرفته است.به گزارش نامه نیوز پنتاگون اعلام کرد، این موشک پیش از فرود در آب‌های اقیانوس آرام از فراز قلمرو ژاپن...

هشدار وزارت دفاع الجزایر در خصوص توزیع یک نوع عطر کشنده نامه  ۴ هفته پیش

وزارت دفاع الجزایر اعلام کرده است این عطر سمی در برخی کشورهای عربی مانند مصر، سودان، لبنان، عراق، بحرین و کویت توزیع شده است .به گزارش نامه نیوز بر اساس اعلام وزارت دفاع الجزایر، نتایج آزمایش های انجام شده بر این عطر نشان داده است در زمان استفاده از این عطر عوارضی مشاهده نمی شود بلکه عوارض آن سه تا...

پیشنهاد مصباحی‌مقدم درباره انتخاب رئیس‌جمهور آفتاب نیوز  ۴ هفته پیش

آفتاب‌‌نیوز : غلامرضا مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانی در  زمره افرادی است که تمام قد از اصلاح قانون اساسی حمایت می کند. او در این رابطه به خبرانلاین گفت: اگرچه حذف ریاست جمهوری منجر می شود دفعات مراجعه به آرا عمومی کاهش پیدا کند اما انتخاب عاقلانه تر خواهد بود.به گزارش آفتاب‌نیوز، این عضو مجمع...

نظر سفیر انگلیس درباره برجام و روابط به ایران آفتاب نیوز  ۴ هفته پیش

آفتاب‌‌نیوز : هاپتون در گفت‌وگوی اختصاصی با ایرنا بیان داشت که بریتانیا پیروزی مجدد حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری را تبریک گفت و در همین رابطه 'الستر برت' معاون وزیر خارجه در امور خاورمیانه و شمال آفریقا را برای شرکت در مراسم تحلیف ریاست جمهوری اعزام کرد.وی افزود: به نظر من این اقدام نشان‌ دهنده...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده

پربیننده ترین خبرها