تعداد بازدید: ۴
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۲۶ مرداد ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۷:۴۲
محمد سلامتی: کارآیی کابینه دوازدهم بیشتر خواهد بود/ اصولگرایان نمی‌توانند درباره کابینه ادعایی داشته باشند/ فهرست فعلی اصولگرایان را قانع کرده است
جلسات مجلس شورای اسلامی برای بررسی رأی اعتماد به وزیران پیشنهادی درحالی آغاز شده است که بحث‌ها درباره محتوای کابینه و رأی‌آوری آن همچنان ادامه دارد. گذشته از سکوت حمایت‌آمیز اصولگرایان، اصلاح‌طلبان دو گونه موضع اتخاذ کرده اند؛ برخی ضمن انتقاد حمایت کرده‌اند و برخی بدون انتقاد. درباره آنچه درباره کابینه در فضای سیاسی و مجلس در جریان است، با محمد سلامتی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت‌و‌گو کرده‌ایم.
وی معتقد است که کابینه دوازدهم کارآیی به نسبت بیشتری نسبت به کابینه یازدهم دارد، اما اضافه می‌کند که ممکن است مجلس به برخی از وزیران رأی اعتماد ندهد. او می‌گوید هدف از این اقدام نه موضع‌گیری نسبت به روحانی، بلکه  کمک به او برای رفع محذوریت‌های موجود در چینش کابینه است. این گفت‌و‌گو را بخوانید.برخورد اصلاح‌طلبان با کابینه پیشنهادی یکدست نیست.
برخی دیدگاهی انتقادی دارند و برخی دیگر می‌گویند باید در پیگیری مطالبات  رأی دهندگان، محذورات رئیس جمهوری را نیز در نظر گرفت. ارزیابی شما از کابینه پیشنهادی و نوع مواجهه اصلاح‌طلبان با آن چیست؟تغییرات اعمال شده از سوی آقای روحانی در کابینه یازدهم برای شکل‌گیری کابینه دوازدهم، مثبت است. معتقدم ترکیب جدید می‌تواند کارآیی بیشتری نسبت به ترکیب گذشته داشته باشد.
البته آقای روحانی در تهیه و تنظیم فهرست اعضای کابینه خود محذوریت‌هایی داشت و نباید این محذوریت‌ها را از نظر دور داشت. ایشان در انتخابات، هم از حمایت اصلاح‌طلبان، هم حمایت اعتدالگرایان و هم اصولگرایان معتدل برخوردار بود. طبیعتاً هرکدام از این جناح‌ها انتظاراتی از آقای روحانی دارند که تشکل‌های متبوع این جناح‌ها نیز تحقق این انتظارات را از آقای روحانی پیگیری می‌کنند.
درنتیجه ممکن است آقای روحانی از این ناحیه تحت فشار تلقی شود که این امر موجه و طبیعی است. علاوه بر این آقای روحانی برای تنظیم کابینه تحت فشار شخصیت‌های مختلف سیاسی نیز قرار داشته است که این امر هم طبیعی است. بنابراین مسأله این است که کابینه معرفی شده باتوجه به این محدودیت‌ها و محذوریت‌ها نسبت به کابینه یازدهم کارآیی بیشتری دارد و تغییرات در آن مثبت است.
اما همان طور که خود آقای روحانی هم مطرح کرد، مبنی بر اینکه می‌خواهد کابینه را طوری تنظیم کند که نظرات 24 میلیون رأی دهنده را دربر داشته باشد، طرح چنین مباحثی از سوی او به این معنی است که آقای روحانی به مقتضیات این مسأله واقف است. از سوی دیگر، باید توجه داشت که نمایندگان و سخنگویان این 24 میلیون رأی دهنده در مجلس هم حضور دارند.
آنان می‌توانند با نوع رأی دادن خود به وزیران پیشنهادی برخی از محذوریت‌های آقای روحانی را هم در نظر بگیرند و تلاش کنند کابینه‌ای شکل بگیرد که بیشترین هماهنگی را با روحانی و بیشترین کارآیی را داشته باشد.  بنابراین اگر آقای روحانی در این زمینه محذوریتی دارد، نمایندگان مجلس که نمایندگان قشر وسیعی از جامعه و بویژه نمایندگان همان 24 میلیون رأی دهنده به آقای روحانی هستند، بهتر می‌توانند این مسأله را درک کرده و براساس این درک به وزیران رأی بدهند.
البته عده ای می‌گویند اگر نمایندگان به یکی دو وزیر پیشنهادی رأی اعتماد ندهند، این کمک به آقای روحانی است. هدف نمایندگان از این رأی بی‌اعتمادی، این نیست که آقای روحانی را با مشکلاتی رو به رو کنند، بلکه می‌خواهند به آقای روحانی که براساس محذوریت‌های خود تصمیم گرفته است، کمک کنند تا بار دیگر با قوت و قدرت بیشتری ترکیب کابینه دوازدهم را تعیین کند.
برخی مقامات دولتی نه تنها این گمانه زنی که آقای روحانی از برخی وزیران پیشنهادی حمایت نمی‌کنند را به طور کامل رد کرده اند، بلکه تأکید دارند رئیس جمهوری از همه 17 وزیر پیشنهادی تا آخر حمایت می‌کند.البته این امر نظر این مقامات است. اما اگر هم چنین  چیزی صحت داشته باشد، باز هم طبیعی است که آقای روحانی از فهرستی که به مجلس ارائه داده دفاع و حمایت کند.
اما این دفاع به این معنی نیست که باهمه وجود همه این فهرست را به صورت کامل قبول داشته است. به عبارت دیگر، طبیعی است که هر رئیس جمهوری از انتخاب‌های نهایی خود دفاع می‌کند، اما ممکن است در دل او این گونه باشد که اگر تغییری اتفاق بیفتد، بهتر خواهد بود. همان طور که گفتم، او ناچار است از آنچه به مجلس ارائه کرده، دفاع کند.
به کارآیی بیشتر کابینه دوازدهم اشاره کردید. مصداقی بفرمائید که منظور شما از افزایش کارآیی کابینه چیست؟روالم این نیست که درباره افراد بحث بکنم. اما ترکیب وزیران اقتصادی نسبت به گذشته بسیار بهتر است. بویژه درباره وزیران پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد و دارایی، معتقدم این تیم می‌تواند کار مثبت تری را انجام دهد.
اغلب کارشناسان سیاسی و اقتصادی معتقدند که اصل اول در چینش تیم اقتصادی کابینه هماهنگی است. فکر می‌کنید این هماهنگی در کابینه پیشنهادی دیده می‌شود؟در تغییرات اعمال شده نسبت به کابینه یازدهم، به نظر می‌رسد این هماهنگی بیشتر شده است. آقایان کرباسیان و شریعتمداری عناصری هستند که با توجه به کاری که به عهده گرفتند، هم با دولت و هم خودشان با یکدیگر هماهنگ هستند.
شما گفتید سه طیف سیاسی اصلاح‌طلبان، اعتدالگرایان و اصولگرایان میانه از آقای روحانی حمایت کردند.  آیا کابینه را بازتاب دهنده مطالبات این سه طیف می دانید؟هر سه طیف سیاسی حامی آقای روحانی در انتخابات، در کابینه پیشنهادی نماینده دارند. اما در کارزار انتخابات، اصلاح‌طلبان و طرفداران آنان نقش بیشتر و حضور پررنگ تری داشتند.
به باور من آقای روحانی این را مدنظر دارد. بنابراین، فکر می‌کنم هرچقدر کابینه آقای روحانی اصلاح‌طلبانه‌تر باشد، می‌تواند اثرات اجتماعی و سیاسی و نیز کارآیی بیشتری داشته باشد.غیر از تک رسانه‌های تندروی اصولگرا، عموم چهره‌های سیاسی اصولگرا با کابینه همنوایی کرده‌اند. به نظر شما  موضع گیری نشانه چیست؟از آنجا که اصولگرایان انتخابات را باخته‌اند، نمی‌توانند درباره کابینه ادعایی داشته باشند.
به همین دلیل وقتی می‌بینند که از نمایندگان اصولگرا نیز در دولت حضور دارند، به این وضع راضی هستند. آنان حتی انتظار داشتند که 90 درصد کابینه اصلاح‌طلب باشد، اما وقتی می‌بینند که درصد بسیار کمتری از اصلاح‌طلبان در کابینه حضور دارند، این امر برای آنان اقناع‌کننده است.با تشکیل مجلس دهم، آقای روحانی تصمیم گرفت در سه وزارتخانه دولت یازدهم تغییر ایجاد کند و مجلس نیز به این اقدام آقای روحانی رأی مثبت داد.
باوجود این، چرا فکر می‌کنید که مجلس به دو یا سه وزیر پیشنهادی  دولت یازدهم رأی نخواهد داد؟البته آن تغییرات را غیرلازم می‌دانستم و معتقد بودم اگر قرار بود تغییراتی صورت بگیرد، باید در وزارتخانه‌های اقتصادی صورت می‌گرفت. به هر حال آن موقع شرایط خاصی حاکم بود.اما همان مجلس، اگر در زمان فعلی به این تشخیص برسد که به یکی دو وزیر رأی ندهد، تصمیم قانونی آن است و چه بسا از این زاویه باشد که با این کار بخواهند به کارآیی بیشتر کابینه کمک کنند.
نباید تصور کرد که هدف مجلس گذاشتن چوب لای چرخ دولت نیست. مطمئن هستم که آقای روحانی نیز این را بخوبی درک می‌کند. منبع: روزنامه ایران var clickyab_ad = clickyab_ad || []; clickyab_ad['id'] = 9951492947134 ; clickyab_ad['domain'] = 'namehnews.
ir'; clickyab_ad['slot'] = 34929327590; clickyab_ad['width'] = 468; clickyab_ad['height'] = 60; clickyab_ad['responsive'] = 'true' ; clickyab_ad['effect'] = "";

کد خبر: 870879  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: نامه
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

وزیرخارجه لبنان:بیروت آماده تاسیس سفارت در قدس است نامه  ۱۷ دقیقه پیش

باسیل امروز (پنجشنبه) در توئیترش با اعلام این خبر نوشت که این پیشنهاد را امروز در نشست کابینه مطرح خواهد کرد تا تصمیمات لازم اتخاذ شود.به گزارش نامه نیوز، وی همچنین گفت که در گفت و گو با «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین پیشنهاد داده که برای تاسیس سفارت لبنان در قدس زمین هایی بین دو کشور مبادله...

حمله تند روزنامه آمریکایی به رئیس جمهور آمریکا؛ ترامپ لیاقت شستن توالت اوباما و برق انداختن... نامه  ۱۷ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز، در سرمقاله یواس‌ای تودی آمده است: با توجه به تازه‌ترین توئیت ترامپ که علنا اشاره دارد، یک سناتور آمریکایی حاضر بوده اقدام جنسی در ازای دریافت پول داشته باشد، ترامپ نشان داد که مناسب این پست نیست. هیچ چیز نمی‌تواند مانع سقوط ترامپ از یک پله به پله دیگر شود.به گزارش سی‌ان‌ان، اشاره...

برگزاری جلسه کمیسیون های مجلس خبرگان خبرگزاری برنا  ۱۹ دقیقه پیش

برگزاری جلسه کمیسیون های مجلس خبرگان به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، جلسه کمیسیون های «اصل ۱۰۷ و ۱۰۹» و «تحقیق» مجلس خبرگان رهبری به منظور بررسی موضوع هیئت اندیشه ورز و اقدامات انجام گرفته در این زمینه، صبح امروز (پنجشنبه) در قم تشکیل شد. همچنین جلسه کمیسیون های «امور مالی و اداری»...

شکایت از نمایندگان مجلس به خاطر سلفی با موگرینی رد شد خبرگزاری برنا  ۱۹ دقیقه پیش

شکایت از نمایندگان مجلس به خاطر سلفی با موگرینی رد شد به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، هیات نظارت بر رفتار نمایندگان اعلام کرد: سلفی گرفتن خلاف شئون نمایندگی تشخیص داده نشده و پرونده مختومه شده است.  

از تهدید به ترور پسر طالبانی توسط فرزند بارزانی تا نگرانی از سلامتی میشل عون دیپلماسی ایران  ۱۹ دقیقه پیش

از تهدید به ترور پسر طالبانی توسط فرزند بارزانی تا نگرانی از سلامتی میشل عون دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته" مجموعه ای است که در آن مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد: مطرح شدن...

بعد خارجی انقلاب در حال گسترش در منطقه و جهان است/ به دنبال تثبیت پیروزی‌های جبهه مقاومت هستیم شفاف  ۲۵ دقیقه پیش

 سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران در همایش «دانشگاه در تراز انقلاب اسلامی» که در دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله برگزار شد گفت: وجه مشترک همه دانشگاه های سپاه، پاسداری از انقلاب اسلامی است و تربیت یک پاسدار در تراز انقلاب اسلامی که در دانشگاه های سپاه انجام می‌شود، موضوع اصلی است...

هشت وزیر دولت در کمیسیون های تخصصی مجلس حضور می یابند شبکه ایران  ۲۸ دقیقه پیش

ایران آنلاین /بیژن زنگنه وزیر نفت یکشنبه هفته آینده برای ارائه گزارشی در مورد تحصن دانشجویان دانشگاه نفت در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس حضور می یابد. وزیران آموزش و پرورش و بهداشت نیز دوشنبه هفته آینده برای بررسی جداول و احکام لایحه بودجه 97 کل کشور در این کمیسیون حضور می یابند. وزیر علوم، تحقیقات...

روحانی : ایران و ترکیه دیدگاه مشترکی در مبارزه با تروریسم دارند شبکه ایران  ۲۸ دقیقه پیش

ایران آنلاین /حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی چهارشنبه شب و در دیدار رییس جمهور ترکیه در استانبول،آمادگی تهران را برای توسعه همکاری‌های اقتصادی با آنکارا مورد تاکید قرار داد و گفت: ضروری است که هر چه سریع‌تر توافق تبادل تجاری با پول‌های ملی دو کشور عملیاتی شود. روحانی، اقدام اخیر رییس...

خادم: قرار نیست ایران همیشه میزبان جام باشگاه های کشتی جهان باشد ایرنا  ۳۷ دقیقه پیش

به گزارش ایرنا، رسول خادم روز پنجشنبه در حاشیه چهارمین دوره جام باشگاه های کشتی فرنگی جهان در جمع خبرنگاران افزود: جام باشگاه های جهان به عنوان حرکتی که ایران مبتکر آن بود طی سه سال گذشته در شهرهای مختلف ایران و همچنین سال گذشته به صورت مشارکتی، کشتی آزاد در اوکراین و کشتی فرنگی در مجارستان برگزار شد...

حضور 77 تیم امدادی در مناطق زلزله زده راور ایرنا  ۳۸ دقیقه پیش

به گزارش ایرنا، رضا فلاح روز پنجشنبه در نشست ستاد مدیریت بحران استان کرمان در چادرهای امدادی منطقه زلزله زده با اشاره به فعال بودن 2 فروند بالگرد امدادی در این استان برای کمک به زلزله زدگان افزود: تاکنون 418 دستگاه چادر، 210 شعله والور، هزار و 321 تخته پتو، 460 تخته موکت و نیز 2 هزار قوطی انواع کنسروجات...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده