تعداد بازدید: ۱۲
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۱ آذر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۲:۱۶
از دین استفاده ابزاری نکنیم
فرارو- موضوع استفاده سیاسی از تریبون‌های مذهبی معمولا در ایام مذهبی مثل ماه رمضان و محرم و صفر به چشم می‌آیند. متهم ردیف اول این موضوع هم مداحانی هستند که در پشت میکروفن‌ هیات‌های عزاداری مواضع سیاسی می‌گیرند. این مداحان را نزدیک به جریان سیاسی اصولگرا می‌دانند و به ندرت پیش آمده است که مداحی علیه جناح اصولگرا سخنی به زبان بیاورد یا در حمایت از جناح اصلاح‌طلب حرفی بزند.
 حجت الاسلام هادی غفاری از روحانیون سرشناس دهه اول انقلاب که به جریان اصلاح‌طلب نزدیک است.  از بعضی روحانیون سرشناس همچون آیت الله منتظری نقل کرده است که اعتقاد داشتند که جناح راست به دنبال بسیج مداحان به نفع خود است.  به گفته غفاری «اینها معتقد بودند که این قشر از جامعه بدلیل مذهبی بودن مردم، در بین آنها نفوذ دارند، پس شما هم بروید نفوذ کنید.
اما ما اشتباه کردیم که به حرف ایشان گوش ندادیم. ما باید مداحان را بسیج می‌کردیم. همان کاری که اصولگرایان کردند. باید تشکل ایجاد می‌کردیم و نیروهای مداح را تربیت می‌کردیم. چون جامعه ایران، مذهبی است مداحان قشری هستند که در میان آنان نفوذ دارند. ما منکر وجود و نقش مداحان نمی‌شویم. ما باید سواد، علم و اندیشه و خط فکری سالم و اصلاح‌طلبانه به آنها می‌دادیم.
هرچند بسیاری از مداحان با خط مشی فکری اصلاح طلبانه وجود دارند ولی باید تشکلی برای سازماندهی آنان ایجاد می‌کردیم.»  اما به راستی چقدر این سخن غفاری درست است. اگر بپذیریم که مداحان سیاسی فقط اصولگرا هستند، آیا وجود مداحان با گرایش سیاسی اصلاح‌طلب در مراسم مذهبی به معنای آغاز جدال در مراسم‌‌ و مناسک مذهبی نیست؟ یا آنکه تضارب آرایی را در پی خواهد داشت که منجر به افزایش آگاهی مداحان و مخاطبان آنها می‌شود؟   از دین استفاده ابزاری نکنیم محمدتقی فاضل میبدی، تحصیل‌کرده حوزه علمیه و استاد دانشگاه به فرارو می‌گوید: در تعالیم دینی ما  اینکه دین ابزار دست سیاست شود نکوهیده و محکوم است.
حضرت علی (ع) در چندین خطبه نهج البلاغه می‌فرمایند که دین را برای دنیا طلبی و هوای نفس ابزار کرده‌اند. اما متاسفانه این موضوع بعد از انقلاب در کشور ما باب شده است. هر گروه سیاسی از دین مایه می‌گذارد و مطلبی را علیه گروه دیگر استخراج می کند. اینکه انسان بخواهد از تعالیم دینی برای خرد کردن انسان دیگری استفاده کند و رقیب خود را از بین ببرد تعالیم دین نیست بلکه تعالیم کفر است.
 فاضل میبدی ادامه می دهد: فرقه گرایی از آداب دوران جاهلیت بود و کاری است که در حکومت های فرعونی انجام می شد که قرآن در برابر آن می فرماید «فرقوا دینهم و کانوا شیعا». اسلام آمده است که همه فرقه‌ها را بر محور کلمه «سواء» دور خود جمع کرد. قرآن آنجا که می‌فرماید «و اعتصموا بحبل اللّه جمیعا» می‌خواهد همه را گرد یک کلام فرا بخواند.
  مذهب علیه مذهب این استاد دانشگاه می‌گوید: اینکه گروه های سیاسی بخواهند از دین مایه بگذارند به معنای فرقه فرقه کردن مسلمانان با ابزار دین است. گوهر دین، معنویت، اخلاق و عقلانیت است. اگر همه بر گرد این سه چیز جمع شوند، اختلافات کم می شود. مشکل امروز دنیای اسلام نیز همین است که دین به ابزار تبدیل شده است.
داعش دین را ابزار خود قرار داده است. در مقابل داعش هم کسی که با داعش می جنگد ابزار دین را در اختیار دارد. به تعبیر مرحوم دکتر شریعتی مذهب علیه مذهب اتفاق افتاده است. به این ترتیب هم قاتل مسلمان است و هم مقتول. در مقیاس بسیار کمرنگ‌تر هم این موضوع را می‌توانیم در ایران ببینیم که گروه اصولگرا دین را برای مقابله با جریان اصلاح‌طلب به کار می‌گیرد و در مقابل هم گروه اصلا‌ح‌طلب می‌خواهد دین را علیه اصولگرایان به کار بگیرد.
  او با تاکید بر اینکه استفاده ابزاری از تریبون های مذهبی خلاف نظر قرآن است ادامه می دهد: هرچیری که باعث تفرقه و ایجاد شکاف بیشتر شود خلاف دعوت قرآن است.  تضارب آرا در زمینه های مذهبی، سیاسی و ... امر نیکویی است اما استفاده ابزاری از دین در تریبون های مذهبی به معنای تضارب آرا نیست، بلکه تخاصم آراست.
  این روحانی تاکید ادامه می‌گوید: در یک سوی جنگ صفین علی بن ابی‌طالب (ع) به عنوان سمبل اسلام و قرآن قرار داشت و در طرف دیگر، معاویه خود را خلیفه پیغمبر معرفی می‌کرد و قرآن را بر سر نیزه برافراشته بود. در جنگ نهروان هم خوارج با قرآن استدلال می‌کردند و حضرت علی (ع) خود قرآن ناطق بود. به این ترتیب در برابر چنین صف‌آرایی‌هایی نمی‌توان از واژه تضارب آرا استفاده کرد بلکه باید آنها را تخاصم آرا خواند.
  به اعتقاد این استاد دانشگاه تضارب آرا به معنا بحث است و در آن یک طرف نباید خود را محق و دیگری را باطل بداند. اما در گروه های سیاسی ما تضارب آرا وجود ندارد چرا که هر گروهی خود را حق و دیگری را ناحق می داند.   مجالس مذهبی سیاسیون کم‌رونق شده است فاضل میبدی با بیان اینکه تخاصم باعث کم‌رونق شدن منبرهای مذهبی شده است می‌گوید: الان همه گروه های سیاسی که جلسات مذهبی برگزار می کنند مخاطب کمی دارند.
این هم در اصولگرایان وجود دارد و هم در اصلاح‌طلبان. دیگر هیچ کدام آنها مخاطبی مثل مخاطبان اول انقلاب ندارند. به هرحال این دو گروه در عرصه سیاست حکومت کرده اند. حکومت نتوانسته مشکلات مردمی را به درستی پاسخ دهد، مردم هم نسبت به این مسائل بی‌تفاوت‌تر شدند. مساجد، نماز‌های جمعه و مجالس مذهبی خلوت شده اند و این را مخصوصا می توان در نخبگان کشور مشاهده کرد.
  این استاد دانشگاه معتقد است: به هرحال ما از ابتدای انقلاب دین را به گونه ای معرفی کردیم که پاسخ گوی همه مشکلات است. اما در این چند سال نتوانستیم مشکلات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی مردم را پاسخ دهیم. طبق گفته مسئولین، آمار اعتیاد جامعه روز به روز بیشتر می شود. این در حالی است که طبق آمار روز به روز تعداد تریبون‌های مذهبی بیشتر می شود و مراسم های مذهبی ما مثل اربعین باشکوه تر برگزار می‌شود.
این ها به آن معناست که تبلیغات مذهبی تاثیری نداشته اند.   روحانیون از مداحان بیشتر از دین استفاده ابزاری می کنند این روحانی در واکنش به این ادعا که استفاده ابزاری از دین به واسطه بعضی مداحان انجام می‌شود می‌گوید: من معتقدم روحانیون نسبت به مداحان استفاده ابزاری بیشتری از دین می‌کنند. ضربه ای که برخی روحانیون به دین و سیاست زده اند بیشتر از مداحان بوده است.
برای نمونه اگر به همین صدا و سیما نگاه کنیم، می‌بینیم گاهی مطالب عقل ستیزانه و عقل‌گریزانه‌ای بیان می‌شود که جز فرار جوانان از دین اثر دیگری ندارد. متاسفانه صدا و سیما هم هر روحانی که جلوه قشنگ تر و صدای بهتری داشته باشد را از تلویزیون پخش می کند. در حالی که من این کار را خیانت می دانم. ما در این ایام 10 سخنران که بخواهند از عقلانیت، معنویت و اخلاق سخن بگویند نداشته‌اید.
اینها به نوعی می‌خواهند از دین استفاده ابزاری و خود را چهره نما کنند. بنابراین من قبول ندارم که فقط پای مداحان را وسط بکشیم. بلکه مقصر اصلی روحانیون هستند.  او تاکید می‌کند: باید بفهمیم پیام دین برای جامعه چه بوده است. باید به این معنا برگردیم که دین آمده تا به اختلاف‌های جامعه پایان دهد، تعالیم اخلافی دهد و عدالت اجتماعی برپا کند.
‌ بزرگان ما هم باید این ها را در جامعه جا بیندازند. اگر این سه در جامعه وجود داشته باشد جامعه دینی است و گرنه جامعه دینی نیست ولو اینکه شعارهای مذهبی جامعه زیاد باشد.  

کد خبر: 922751  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: فرارو
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

اسامی 15 نماینده‌ای که با تأخیر در جلسه علنی حاضر شدند تسنیم  ۲۳ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، اسامی تأخیرکنندگان آغاز یکصد‌و شصت‌و هشتمین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی امروز (یکشنبه 1 بهمن) از سوی هیئت رئیسه اعلام شد که بر این اساس 15 تن از نمایندگان با تاخیر در جلسه علنی مجلس حاضر شدند.بیشتر بخوانید آغاز جلسه علنی مجلس + دستور کاربه گزارش...

لایحه تجارت در صحن مجلس بررسی می شود تسنیم  ۲۳ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه، یکم بهمن ) قوه مقننه در جریان بررسی تقاضای عده ای از نمایندگان مبنی بر لغو رسیدگی اصل 85 قانون اساسی در مورد لایحه تجارت با 146 رأی موافق، 56 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 229 نماینده حاضر با آن موافقت کردند.علی لاریجانی...

نتایج انتخابات شورای مرکزی جمعیت جوانان انقلاب اسلامی مشخص شد شبستان  ۲۴ دقیقه پیش

نتایج انتخابات شورای مرکزی جمعیت جوانان انقلاب اسلامی مشخص شدمحمدجواد محمدی نوری، دبیرکل جمعیت جوانان انقلاب اسلامی در مورد انتخابات اعضای شورای مرکزی این حزب به خبرنگار احزاب خبرگزاری شبستان گفت: در ششمین دوره انتخابات شورای مرکزی 34 نفر ثبت نام کرده اند و با وجود کسرت کاندیداها انتخابات پرشوری از حیث تبلیغات انتخاباتی برگزار شد.   وی با اشاره به اینکه...

لایحه تجارت در صحن مجلس مورد بررسی قرار می گیرد شبستان  ۲۴ دقیقه پیش

لایحه تجارت در صحن مجلس مورد بررسی قرار می گیردبه گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، در ادامه جلسه علنی امروز یکشنبه اول بهمن بررسی لایحه تجارت در دستور کار مجلس قرار گرفت. این لایحه قرار بود به صورت اصل 85 در کمیسیون اقتصادی مورد بررسی قرار گیرد که نمایندگان با لغو بررسی آن به صورت اصل 85 در مورد بررسی این لایحه در صحن مجلس رای مثبت دادند.   علی...

حیدر مستخدمین حسینی: وارسی حساب افراد حقیقی برای اخذ مالیات در شرایط فعلی درست نیست نامه  ۴۰ دقیقه پیش

اخیرا بانک مرکزی با بررسی‌اطلاعات پولی پنج میلیاردتومانی اشخاص حقیقی که از سوی سازمان امور مالیاتی مطرح شده مخالفت کرده و معتقد است؛ در حال حاضر زیرساخت‌های لازم برای محاسبه مالیات بر درآمد اشخاص‌حقیقی در کشور وجود ندارد.به گزارش نامه نیوز، این در حالی است که در توافقی که بین وزرای اقتصادی و دارایی...

تیلرسون و لاوروف تلفنی وضعیت شمال سوریه را بررسی کردند نامه  ۴۰ دقیقه پیش

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه این کشور در گفت‌وگویی تلفنی با رکس تیلرسون، همتای آمریکایی‌اش درباره گام‌های لازم جهت تضمین ثبات در شمال سوریه گفت‌وگو کرد.به گزارش نامه نیوز، براساس بیانیه این وزارتخانه، دو طرف درباره افزایش تلاش‌ها برای حل مسالمت آمیز بحران سوریه با...

دو میلیارد دلار، حقوق و مزایای شاهزاده های سعودی دیپلماسی ایران  ۴۲ دقیقه پیش

دو میلیارد دلار، حقوق و مزایای شاهزاده های سعودی دیپلماسی ایرانی: در 7 ژانویه 11 شاهزاده عربستانی در اعتراض به سیاستی که از سوی خاندان حاکم بر کشور اعمال شده در برابر کاخ پادشاهی اعتراض کردند که در پی این اعتراض ها بازداشت شدند. به گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیک، اعتراض آنها بر خلاف اعتراض های دیگر این روزهای عرصه سیاسی عربستان، سیاسی یا...

روایت سعیدحجاریان از تایید صلاحیت موسوی خویینی ها برای نامزدی خبرگان و ردصلاحیت برخی فقها آفتاب نیوز  ۴۶ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : روزنامه وقایع اتفاقیه یادداشتی از سعیدحجاریان در باره مجلس خبرگان منتشر کرده است. در بخشهایی از این یادداشت امده است:* هنگام تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بحث از رابطه میان ملت و دولت به میان آمد. از آنجا که بنا بود این رابطه را در چارچوب نسبت امت و ولی فقیه تنظیم کنند به‌ناچار...

انتقاد شدید وزارت خارجه از گزارش های برجامی صداوسیما آفتاب نیوز  ۴۶ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : روابط عمومی وزارت امور خارجه در اطلاعیه ای با اشاره به سخنان بی اساس میهمان یکی از برنامه های شبکه یک صدا و سیمای جمهوری اسلامی در دومین سالگرد توافق هسته ای، با این ادعا که متن برجام دقیقا همان چیزی است که ۱۴ ماه قبل از امضاء شدن توسط یک موسسه آمریکایی نوشته شده بود و آمریکایی ها فقط...

آخرت شناسی؛ ضامن سعادت دنیا و آخرت شفاف  ۴۸ دقیقه پیش

یکی از نیازهای اساسی زندگی هر انسان، آشنایی با منازل آخرت است. نبی اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند: «انَّ الله تَبارَکَ وَ تَعالی یُبغِضُ کُلَّ عالِمٍ بِالدُّنیا جاهِلٍ بِالآخِرَة؛ خداوند تبارک و تعالی دشمن می‌دارد هر عالم به دنیایی که جاهل به آخرت است». رسول...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده