تعداد بازدید: ۱
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۲۲ آذر ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۵:۱۸
اهمیت کشوری به نام "ایران" در منطقه و مبارزه با تروریسم
به گزارش خبرگزاری تسنیم، سیری رام چاولیا، استاد دانشگاه امور بین‌الملل "جیندال" طی یادداشتی در روزنامه اشین ایج (The Asian Age) هند با اشاره به اهمیت نقش ایران در پیروزی بر گروه تروریستی داعش، می‌افزاید که ایران باید به جای حذف شدن از روند صلح و بازسازی، به عامل ثبات در منطقه تبدیل شود.
در این یادداشت آمده است:ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در 6 دسامبر "پیروزی کامل" بر حکومت اسلامی (داعش) را در سوریه اعلام و ریشه کن کردن همه تروریست‌ها را شادباش گفت. در همین حال حیدر العبادی، نخست وزیر عراق 9 دسامبر اعلام کرد که ما با وحدت، عزم و اراده خود پیروز شده‌ایم و داعش در کشور عراق نابود شده است.
اما مهمتر از این دو رهبر سیاسی (روسیه و عراق)، این حسن روحانی، رئیس جمهور ایران بود که با افتخار 21 نوامبر اعلام کرد که داعش در هر دو کشور سوریه و عراق شکست خورده است.رئیس جمهور ایران داعش را شری خواند که سایه آن از سر مردم برداشته شده و از هزاران شهیدی که توسط ایران برای مبارزه به سوریه و عراق بسیج شده بودند تا ریشه‌های جنبش تروریستی را از بین ببرند، تشکر کرد.
این تبریک و اثبات حقانیت در ایران در زمان سقوط دولت خلافت اسلامی (داعش) بی نظیر و سزاوار ستایش بود.هیچ قدرت خارجی دیگری به اندازه ایران خون و سرمایه برای تضمین نابودی داعش در سنگرهای خود، قربانی (شهید) نکرد. ائتلاف نظامی غرب به رهبری ایالات متحده تلاش کرد تا مشارکت ایران در نبرد با داعش را تنزل داده و بی اهمیت، ناملموس و بی ارزش جلوه دهد.
روسیه در کنار ایران همکاری کرد، اما تلاش کرد که توجه‌ها را به خود معطوف کرده و خود را به عنوان منجی اصلی نجات از "شیطان" داعش معرفی کند.با این حال، هیچ گزارش تاریخی بی طرفانه‌ای نتوانست نقش اصلی ایران در آزاد سازی سوریه و عراق از چنگال داعش را نادیده بگیرد. ایران دلیل اصلی (تلاش‌های داعش) در این جنگ‌ها و نیز نیروی اصلی مقاومت سازمان یافته در برابر خشونت علیه دشمنان اسلام بود.
با نگاهی به تاریخ در سال 2011، درست قبل از این که داعش به عنوان یک تهدید شیطانی در غرب آسیا ظهور کند، این ایران بود که حکومت تحت سلطه طرفدار شیعه و دوستانه نوری المالکی نخست وزیر وقت عراق را برای رد هرگونه حضور دائمی نیروهای آمریکایی در خاک عراق تحت فشار قرار داد. عقب نشینی کامل گروه‌های نظامی آمریکایی از عراق هدف تهران به عنوان پیش شرط لازم برای نفوذ ایران جهت تثبیت در عراق با اکثریت شیعه بود.
در نهایت این یک اشتباه بود، چرا که خلاء امنیتی ایجاد شده خروج نیروهای آمریکایی از کشور را ارتش نوپای عراقی نمی‌توانست پر کند. داعش به طور ناگهانی از حمایت مالی سخاوتمندانه و پشتیبانی لجستیکی رقبای منطقه‌ای ایران مانند پادشاهان خلیج فارس و ترکیه برخوردار شد. طولی نکشید که پرچم سیاه و سفید افراط گرایان داعش در موصل، دومین شهر بزرگ عراق در سال 2014 به طور چشمگیری به اهتزار در آمد.
از این جا بود که ماموریت شیطانی داعش برای نابودی و تسخیر هر دو کرانه رودخانه فرات که از عراق و سوریه می‌گذرد، آغاز شد.لحظه‌ای که داعش، کنترل گستره وسیعی از زمین‌ها را به دست گرفت، ایران متوجه شد که باید سریعاً اقدام کند یا اینکه در مقابل یک دولت هیولای افراط گرای سنی در مرز غربی خود قرار خواهد گرفت.
حضور نیروهای بسیج مردمی، متشکل از 120 هزار شیعه جنگجو شبه نظامی که ایران برای همکاری برای مقابله با داعش بسیج کرده بود، در میدان‌های نبرد در سراسر عراق بسیار اهمیت داشتند.ژنرال قاسم سلیمانی، فرمانده نظامی اسطوره‌ای ایران، عملیات زمینی ضد داعش را رهبری کرد و همچنین چندین نفر از رهبران حزب الله لبنان که متحد ایران هستند، عملیات‌های مشابهی را انجام دادند.
شکی نیست که بسیاری از کردها و اعراب سنی نیز جان خود را در راه خروج داعش از زمین‌هایشان، قربانی کردند. اما اگر در این مبارزه همکاری قاطع ایران وجود نداشت، به رسمیت شناختن و پایان مطلق دولت خلافت اسلامی امکان پذیر نبود.از نقطه نظر استراتژیک، جنگ ترکیبی سوریه و عراق برای ریشه کن کردن داعش در مدت 3 سال گذشته را می‌توان به عنوان پیروزی بزرگ ایران بر دشمنان (سرسخت) آن یعنی عربستان سعودی و رژیم اسرائیل – که هر دو آنها آرزوی طولانی شدن این جنگ و نهایتاً نابودی ایران را داشتند - محسوب می‌شود.
اکنون ایران بر داعش پیروز شده و به عنوان بزرگترین مرکز قدرت در غرب آسیا سر بر افراشته است. سازمان‌های اطلاعاتی غربی و اسرائیلی از آن بیم دارند که ایران در پی پیروزی خود، از طریق یک "معبر زمینی" که از تهران تا بیروت کشیده شده و از بیابان‌های عراق و سوریه که اکنون عاری از نیروهای داعش است، عبور کرده به دریای مدیترانه وصل شود.
اگر ایران بتواند نیروهای سپاه پاسداران خود را بدون مانع تا لبنان اعزام کند، این به تهدید وجودی برای امنیت ملی (رژیم) اسرائیل تبدیل خواهد شد.تلاش اخیر عربستان سعودی برای به گروگان گرفتن سعد الحریری، نخست وزیر لبنان و درخواست آنان مبنی بر این که دولت‌های آینده در لبنان باید نسبت به حزب الله مورد حمایت ایران بیشتر به ریاض توجه کنند، نشانه واضحی از شیعه هراسی آنان از ایران و به اصطلاح هلال شیعی است که اکنون در میان دشمنان ایران در اوج خود است.
مواردی مانند، پرتاب موشک به فرودگاه ریاض توسط شورشیان حوثی وابسته به ایران در یمن، به متحدان مخالف ضد ایران ثابت می‌کند که آخر الزمان (برای آنها) نزدیک شده است. جایگاه ایران در منطقه روز به روز در حال رشد است و این امر موید رفتار شرم آور محمد بن سلمان، شاهزاده سعودی در محکوم کردن رهبر ایران، آیت الله علی خامنه‌ای و قلمداد کردن ایشان به عنوان "هیتلر جدید غرب آسیا"، است که به زعم عربستان هرگز نباید با ایران مماشات کرد، بلکه باید به شدت با آنها مقابله کرد.
در جنجال ناشی از به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیست توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا یک زاویه ناگفته از ایران وجود دارد. دولت ترامپ معتقد است که با هدف تقویت (رژیم) اسرائیل از نظر دیپلماتیک و نظامی در برابر فلسطینی‌ها می‌تواند مانع پیروزی ایران شود.در مجموع می‌توان گفت، عربستان سعودی دارای قابلیت نظامی برای مقابله با ایران نبوده و این فقط (رژیم) اسرائیل است که دارای توانایی‌های استراتژیک برای بازداشتن نیروی عظیم ایران است.
آقای ترامپ با طرفداری متعصبانه از (رژیم) اسرائیل علیه فلسطینی‌ها بدنبال تحکیم غیر رسمی اما موثر محور (رژیم) اسرائیل و عربستان سعودی برای مبارزه با ایران است.اخبار منتشره اخیر حاکی از آن است که چگونه شاهزاده بن سلمان سعی کرد محمود عباس، رئیس جمهور ضعیف فلسطین را به پذیرش یک معاهده صلح مبنی بر واگذاری بیت المقدس به رژیم اسرائیل وادار کند.
این امر نشانگر آن است که اسرائیل و عربستان سعودی برای بازدارندگی علیه ایران با یکدیگر همکاری نزدیکی دارند.مشروط کردن مصرانه مذاکره با هر دولت فلسطینی بر قطع روابط جبهه حماس با ایران ثابت می‌کند که تمامی مناقشه (رژیم) اسرائیل – فلسطین اکنون بر پایه پیش فرض تهدید ایران بنا شده است.آمریکا و بخش‌هایی از کنگره که خواهان وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران به بهانه نقض توافق هسته‌ای 2015 هستند، همین انگیزه را برای متوقف کردن ایران در مسیر خود دارند.
ایران ناسیونالیسم ضد غرب و ترویج شدید اهداف و آرمان‌های شیعه را در غرب آسیا برانگیخته است.صرف‌نظر از طرفداری از ایران و یا نفرت از آن باید قبول کرد که مسیر مشکلات و راه حل‌ آنها از مسیر این کشور محوری می‌گذرد. در حالت ایده آل، ایران باید به جای حذف شدن از روند صلح و بازسازی، به عامل ثبات در منطقه تبدیل شود.
اما برعکس آن در حال اتفاق افتادن است و جای تعجب نیست که اگر جانشینان داعش دوباره به زودی سر برآورند تا مجدداً بازی مهار ایران را از سر گیرند.مترجم: احمد صادقی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران- مومبای (بمبئی)انتهای پیام/

کد خبر: 924716  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: تسنیم
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای بين‌الملل

حریف بعدی علی اکبری مشخص شد العالم فارسی  ۴۶ دقیقه پیش

العالم _ ایران / ورزشی امیر علی اکبری، مبارز ایرانی که موفق شد در رقابت‌های رایزین ژاپن نامی برای خود دست و پا کند، در حال‌ حاضر به عضویت در رقابت‌هایACB در آمده است. بیشتر بخوانید؛ اعتراف کینگ آمریکایی به قدرت علی اکبری علی اکبری در رشته MMA تاکنون...

وضعیت عفرین محور گفت‌وگو تلفنی تیلرسون و لاوروف شبکه ایران  ۴۷ دقیقه پیش

ایران آنلاین / در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه این کشور در گفت‌وگویی تلفنی با رکس تیلرسون، همتای آمریکایی‌اش درباره گام‌های لازم جهت تضمین ثبات در شمال سوریه گفت‌وگو کرد. براساس بیانیه این وزارتخانه، دو طرف درباره افزایش تلاش‌ها برای حل مسالمت...

سفر معاون ترامپ به اردن بعد از دیدار با السیسی ایلنا  ۱ ساعت پیش

سفر معاون ترامپ به اردن بعد از دیدار با السیسیبه گزارش ایلنا به نقل از اسکای‌نیوز، «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، بامداد امروز- یکشنبه- وارد امان شد. وی قرار است با «عبدالله دوم» پادشاه اردن دیدار کند. روز گذشته، پنس در قاهره، پایتخت مصر با «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهوری این کشور دیدار و...

سوریه، ادعای ترکیه را تکذیب کرد جام نیوز  ۱ ساعت پیش

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، یک منبع رسمی در وزارت خارجه سوریه اعلام کرد: جمهوری عربی سوریه تهاجم ترکیه را به شهر عفرین که بخش جدایی ناپذیر اراضی سوریه است شدیدا محکوم می کند. این اقدام تجاوزکارانه، جدیدترین نمونه از سلسله حملات ترکیه به حاکمیت ملی سوریه به شمار می رود.    این منبع...

گفت‌وگوی لاوروف و تیلرسون درباره حمله ترکیه به عفرین جام نیوز  ۱ ساعت پیش

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، وزرای خارجه آمریکا و روسیه در این مکالمه در خصوص گام‌های لازم برای بازگراندن ثبات به شمال سوریه مذاکره شده است.   مقامات آمریکا و روسیه در برابر حمله اخیر ارتش ترکیه به ناحیه کردنشین عفرین در شمال سوریه واکنش منفی نشان داده‌اند؛ روس‌ها البته...

شلیک موشک یمنی به پایگاه نظامی متجاوزان سعودی العالم فارسی  ۲ ساعت پیش

العالم - یمن به گزارش خبرگزاری آناتولی از صنعا، جنبش انصار الله شنبه شب در بیانیه ای اعلام کرد؛ یگان موشکی این جنبش یک موشک بالستیک با برد کوتاه به طرف یکی از پایگاه های ارتش عربستان در نجران شلیک کرده است.  جنبش انصار الله با اعلام این خبر تاکید کرد موشک بالستیک کوتاه...

هلاکت معاون سرکرده القاعده در تونس العالم فارسی  ۲ ساعت پیش

العالم - تونس خبرگزاری رویترز گزارش داد: یک منبع امنیتی روز شنبه به رویترز گفت نیروهای امنیتی تونس یک مشاور ارشد ابومصعب ابو ودود، سرکرده القاعده در مغرب عربی را کشته اند. وی گفت: بلال کعبی (Bilel Kobi) دست راست "ابو ودود" بود و در کمینی در نزدیکی مرز الجزایر کشته شد. این...

نیروهای کرد: در نخستین حملات عملیات «شاخه زیتون» 6 غیر نظامی کشته شدند شبکه ایران  ۲ ساعت پیش

ایران آنلاین / به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی یگان های مدافع خلق سوریه (ی.پ.گ) افزود: در حملات هوایی ترکیه به عفرین 6 غیر نظامی و سه تن از این نیروها کشته شدند. جنگنده های ارتش ترکیه مقر دیده‌بانی و بسیاری از مواضع متعلق به گروه های پ.ی.د و پ.ک.ک در اطراف عفرین و نیز در روستاهای جلمه، حمدیه،...

ترامپ همزمان با تعطیلی دولت اش توئیت کرد: موفقیت های من بی سابقه است شبکه ایران  ۲ ساعت پیش

ایران آنلاین / دونالد ترام‍‍‍‍‍‍‍پ رییس جمهور آمریکا در توییتی جدید مدعی شد : موفقیت های بی سابقه ای برای آمریکا از زمان انتخابات قبلی تاکنون حاصل شده است. رکورد شکنی بازار بورس، عملکرد قدرتمند ارتش، مبارزه با جرایم، وضعیت مرزها و در مبارزه با داعش، قدرت نهادهای قضایی و آمار...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده